Ostrá kritika niekdajšieho elitného cyklistu: Sagan je jediná výnimka!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: cyclingnews.com

RÍM - Dnešný cyklistický pelotón je nudný, z jazdcov sa stali bezduché stroje pohltené naordinovanou taktikou a číslami. Toto sú tvrdé slová niekdajšieho skvelého talianskeho cyklistu Claudia Chiappucciho, ktoré uviedol pre špecializovaný španielsky server Cyclo 21. Podľa bývalého víťaza horskej klasifikácie na Tour de France a strieborného z profipelotónu z majstrovstiev sveta v roku 1994 jediný súčasný cyklista, ktorý dnes stojí za niečo, je Peter Sagan.

"Sagan je jediný, ktorý má charakter, charizmu a zároveň je výborný jazdec. Väčšina profesionálov dneška sú len nudné mašiny a cyklistika je o papierovaní a číslach. To poškodzuje tento šport ako celok,“ vravel nie práve diplomatickým slovníkom Chiappucci. 

Súčasný päťdesiatnik Chiappucci bol počas kariéry typom jazdca, ktorý pre svoju neutíchajúcu bojovnosť a odvahu dostal prezývku El Diablo, čiže diabol. Dvakrát druhý a raz tretí muž celkovej klasifikácie na Tour de France sa do histórie týchto slávnych pretekov zapísal najmä famóznym víťazstvom v jednej z horských etáp v roku 1992, keď triumfoval po 245 km dlhom sóle s cieľom v talianskom lyžiarskom stredisku Sestrieres. Vyhral vtedy všetkých päť vrchárskych prémií, z toho tri prvej kategórie a jednu so špeciálnym štatútom HC. Nie je náhoda, že z dnešného pelotónu sa mu pozdáva práve súčasný majster sveta Sagan, ktorý síce nie je klasickým vrchárom, ale vďaka vrodenému inštinktu zabijaka a hlade po víťazstvách útočí na najvyššie priečky nielen v etapách s mierne zvlneným profilom, ale často aj v tých s prevahou horských kilometrov. "Podobné typy ako Sagan sú ešte Španieli Alberto Contador a Alejandro Valverde. To sú cyklisti z rovnakého cesta,“ tvrdí Chiappucci. K 25-ročného slovenskému "Tourminátorovi" Saganovi ešte dodal: "Nedivím sa, že sa stal majstrom sveta, keďže počas celej kariéry je zvyknutý spoliehať sa sám na seba a nie na svojich spolujazdcov z tímu." 

Podľa Chiappucciho, ak sa chce niekto stať v cyklistike výnimočným, nemôže len bezducho nasledovať zadné koleso súpera, ale niečo vymyslieť. "V porovnaní s mojou érou sa cyklistika zmenila - k horšiemu. Dnes je všetko oveľa viac zviazané taktikou. Jazdci ako Sagan sú rarita,“ zakončil Chiappucci, niekdajší víťaz klasík Miláno - San Remo či Clásica de San Sebastián. 

Viac o téme: Peter Sagan Claudio Chiappucci
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: cyclingnews.com
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá