Phelps zvíťazil v bazéne, kde si ho prvý raz všimol svet: Chcem byť stále lepší

Michael PhelpsMichael Phelps Zdroj: SITA

FEDERAL WAY - Fenomenálny americký plavec Michael Phelps je opäť o čosi bližšie k návratu na olympijskú scénu, ktorá z neho urobila najviac dekorovaného športovca histórie. Na zimných majstrovstvách Spojených štátov amerických vo Federal Way 30-ročný rodák z Baltimore zvíťazil na 200 m polohové preteky výsledným časom 1:57,61 min.

Síce ním výrazne zaostal za svojím maximom z tohto roka 1:54,75, aj svetovým rekordom krajana Ryana Lochteho z roku 2011 (1:54,00), ale celkovo vyjadril spokojnosť. Druhý skončil Chase Kalisz výkonom 1:58,77.

"V predchádzajúcom roku som mal najväčší problém s voľným spôsobom, ale teraz to bolo na krauliarskej časti celkom solídne. Nemal som pocit, že stojím na mieste a umieram. Výsledný čas je lepší, než aký som plával pred rokom v rovnakom čase," zhodnotil Phelps. 

Osemnásťnásobný zlatý medailista z olympijských bazénov sa predstaví v King Aquatic Center aj v piatok a sobotu, keď má v programe 100 m a 200 m motýlik. Práve v tomto bazéne robil svoje prvé kroky na veľkej scéne ako 15-ročný. 

"Na tomto mieste som prvýkrát pokoril dvojminútovú hranicu na 200 m motýlik. O šesť mesiacov neskôr som odcestoval na svoje prvé olympijské hry,“ vravel Phelps. Na OH 2000 v Sydney bol vtedy 15-ročný Phelps najmladším mužským členom americkej plaveckej výpravy za ostatných 68 rokov. 

Aktuálne sa Phelps podľa vlastných slov opäť snaží zmeniť svoj život k lepšiemu a zabudnúť na peripetie spojené s väzobným stíhaním z roku 2014, keď nie po prvý raz jazdil autom pod vplyvom alkoholu. Držiteľ 44 zlatých medailí v súčte MS a OH v dlhom bazéne robí všetko pre to, aby si o necelý rok v Riu de Janeiro pripísal na konto piatu olympijskú účasť. "Chcem byť stále lepším človekom v bazéne, ale aj mimo neho. Budem sa o to pokúšať, a verím, že každý deň mi prinesie aspoň maličké zlepšenie. Dnes si užívam všetko, čo mi život prináša. Preto sa pred Riom cítim možno ešte emocionálnejšie, než vtedy, keď som sa po Londýne v roku 2012 lúčil,“ dodal Phelps. 

Viac o téme: Michael Phelps
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články