Žampa obsadil posledné klasifikované miesto: Svindal zavŕšil víťazný hetrik

Aksel Lund SvindalAksel Lund Svindal Zdroj: SITA

BEAVER CREEK - Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal ovládol piatkový zjazd Svetového pohára v americkom stredisku Beaver Creek. Na obávanej zjazdovke Birds of Prey zvíťazil s náskokom troch desatín sekundy pred krajanom Kjetilom Jansrudom, tretie miesto obsadil Francúz Guillermo Fayed (+0,70). Svindal tak po triumfoch v zjazde a super-G v Lake Louise zavŕšil víťazný hetrik a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovej klasifikácii SP.

Slovenský reprezentant Andreas Žampa skončil na poslednej klasifikovanej 47. priečke s odstupom 5,44 s na víťaza.

Skúsený Nór v dejisku februárových MS našiel ideálnu líniu v technicky náročnej strednej pasáži a zaknihoval si 28. triumf v prestížnom seriáli, z toho jubilejný desiaty v najrýchlejšej alpskej disciplíne. Zjazdovka v Beaver Creeku patrí k jeho obľúbeným, vyhral na nej už piate preteky SP, z toho tretie v zjazde.

"Základom bol dobrý štart, vydarila sa mi vrchná pasáž, v kompresii ma to trochu rozhádzalo, mal som trochu strach. Spodnú časť som už zvládol. Chcelo to odvahu, ale bola to zábava. Aj keď sa mi teraz darí, úspech nikdy neprichádza automaticky, v každých pretekoch treba tvrdo bojovať, v súčasnej konkurencii je ťažké víťaziť. Áno, vyzerá to, akoby som bol v životnej forme, najmä v zjazde sa cítim veľmi, veľmi dobre. Musím to ešte potvrdiť v obrovskom slalome," povedal pre ORF dvojnásobný celkový víťaz S vetového pohára (2007 a 2009).

S 28 prvenstvami v pretekoch SP sa v historickej tabuľke posunul do prvej desiatky, od deviateho Rakúšana Stephana Eberhartera ho delí jediné víťazstvo. Neohrozeným rekordérom je legendárny Švéd Ingemar Stenmark s 86 výhrami.

Na čele celkového poradia SP má Svindal 307 bodov a pred druhým Talianom Petrom Fillom náskok 131 bodov, tretí je Jansrud (156). Priebežnú klasifikáciu zjazdu vedie 32-ročný severan s plným počtom 200 bodov pred Fillom (112) a Fayedom (110). V Beaver Creeku je v sobotu na programe super-G a v nedeľu obrovský slalom.

Zjazd SP mužov v Beaver Creeku:
Výsledky: 1. Aksel Lund Svindal 1:42,34 min., 2. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) +0,30 s, 3. Guillermo Fayed (Fr.) +0,70, 4. Hannes Reichelt (Rak.) +0,78, 5. Andrew Weibrecht (USA) a Carlo Janka (Švajč.) +0,97, 7. Christof Innerhofer +1,10, 8. Peter Fill (obaja Tal.) +1,14, 9. Patrick Küng (Švajč.) +1,25, 10. Adrien Theaux (Fr.) +1,31, ..., 47. Andreas ŽAMPA (SR) +5,44

Poradie v SP (po 4 súťažiach): 1. Svindal 307, 2. Fill 172, 3. Jansrud 156, 4. Travis Ganong (USA) 132, 5. Matthias Mayer (Rak.) 124, 6. Fayed 110, ..., 64. Adam ŽAMPA (SR) 2

Poradie v zjazde (2): 1. Svindal 200, 2. Fill 112, 3. Fayed 110, 4. Jansrud 109, 5. Janka 90, 6. Ganong 82

Viac o téme: Aksel Lund Svindal Andreas Žampa