Blatter si na seba uplietol bič: Sám to pomáhal presadiť, teraz sa bráni

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA

ZÜRICH - Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na odchode Sepp Blatter bráni svoju bezúhonnosť pred etickou komisiou, ktorej nezávislé postavenie sám pomáhal presadiť. Štyrom sudcom vo štvrtok vysvetľoval, ako to bolo s dvoma miliónmi švajčiarskych frankov, ktoré v roku 2011 prikázal poslať na účet Michela Platiniho za služby poradcu odvedené v rokoch 1998 až 2002.

Paradoxné na celej situácii je to, že Švajčiar neuznáva právomoc etickej komisie zbaviť ho výkonu funkcie. To vraj môže iba kongres FIFA. Suspendovaný je už od októbra spoločne s Platinim, ktorý pritom kandiduje vo voľbách prezidenta vypísaných na 26. februára 2016. Francúz mal pred súdnu komoru etickej komisie predstúpiť v piatok, ale rozhodol sa pojednávanie bojkotovať.

Blatter dorazil do zürišského sídla FIFA s veľkou náplasťou pod pravým okom na vážnej tvári, pojednávanie sa začalo o 9.00 h. Jeho hovorca Thomas Renggli prezradil, že dlhoročný šéf svetového futbalu absolvoval menší zákrok pre problém s kožou. 

Bývalí spojenci vo výkonnom výbore FIFA nevedia písomne vydokladovať sedemcifernú sumu, odvolávajú sa iba na džentlmenskú ústnu dohodu o splatení starého dlhu. Aj preto má Blatter na krku obvinenie z falšovania účtov a hrozí mu doživotný dištanc. Neúprosný verdikt môže zaznieť zo strany orgánu, ktorý v júli 2012 sám pomohol reformovať na dvojkomorovú komisiu s nezávislým postavením. 

"Obrátilo sa to proti nemu. Netreba zabúdať, že to bol práve Blatter, kto zmeny v etickej komisii pretlačil. Vtedy sme verili, že to myslí s reformami vážne," pripomenul pre agentúru AP bývalý poradca FIFA pre boj proti korupcii Mark Pieth. 

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články