Blatter a Platini sa voči trestu odvolajú: Je mi ľúto futbalu. Stále som boxovacie vrece!

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA

ZÜRICH - Etická komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) potrestala šéfa Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho ako aj prezidenta FIFA Seppa Blattera osemročným zákazom činnosti. Definitívny ortieľ padol v pondelok ráno vo švajčiarskom Zürichu.

Obaja funkcionári čelili doživotnému dištancu, napokon sa však vo futbalovom dianí nebudú môcť pohybovať "iba" osem rokov. Okrem toho zaplatí Blatter pokutu 50.000 švajčiarskych frankov, Platini o 30-tisíc viac, informovala agentúra Reuters. Blatter podľa vlastných slov podá voči verdiktu odvolanie na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. Rovnako tak plánuje urobiť aj Platini, ktorý má podľa vlastných slov čisté svedomie.


Môže vás zaujímať: Najmocnejší muži futbalu skončili: Blatter a Platini dostali osem rokov!


Platini sa nezúčastnil na piatkovom pojednávaní pred členmi etickej komisie FIFA. Francúzsky funkcionár odmietol osobne prísť do Zürichu na protest proti údajnému porušovaniu jeho práv. Na pojednávaní ho zastupoval advokát Thibaud d'Ales.

"Je to totálny výsmech. Všetko bolo dopredu naplánované orgánmi, ktoré dobre poznám. Chceli pošpiniť moje meno. Môj osud bol spečatený už pred vypočúvaním 18. decembra. Rozhodnutie je len úbohým manévrom v snahe zakryť skutočný úmysel odstrániť ma zo sveta futbalu," povedal 60-ročný Francúz. Platini, ktorý je aj jedným z viceprezidentov FIFA, spolu s odvolaním sa na CAS podá aj trestné oznámenie na civilný súd v záujme uhradenia škôd, ktoré utrpel od začiatku celého procesu. "Správal som sa vždy bezchybne, moje svedomie je čisté," dodal rodák z mestečka Joeuf.       

Naopak, Blatter využil právo predstúpiť pred súdny tribunál etickej komisie, kde minulý týždeň obhajoval svoje kroky v najvyššej funkcii. Na pojednávaní vyhlásil, že sa vždy správal korektne. Po vynesení verdiktu predstúpil pred novinárov na tlačovej konferencii.  "Povedať, že dnešný deň je pre mňa a pre Medzinárodnú futbalovú federáciu dobrý, by bolo úplne zlé. Mám veľkú radosť, že vás tu vidím. Naposledy sme sa zišli v takomto počte, keď sa uskutočnila prezentácia kandidátov na MS 2010. Vedľa mňa sedela veľká osobnosť - bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela. Hovoril vtedy o humanite, ktorá je aj v našom futbalovom svete rozhodujúca. Musí byť vždy základom nášho počínania. Ľudia sa musia navzájom rešpektovať. Je mi ľúto, že som stále boxovacie vrece. Je mi ľúto futbalu. Je mi ľúto FIFA, ktorej som slúžil vyše 40 rokov. Je mi ľúto, ako so mnou zaobchádzajú," uviedol Blatter vo svojom prejave.
      
O inkriminovanej platbe Platinimu prezradil: "Uzavreli sme džentlmenskú dohodu, ústnu dohodu. Uzavreli sme ju už v roku 1998 po MS vo Francúzsku. Pán Platini za mnou prišiel, povedal, že by rád pracoval pre FIFA, ale je veľmi drahý. Povedal som, že to nie je problém, ale nemôžeme mu zaplatiť teraz. Môžeme mu dať časť a zvyšok neskôr. Komisia tvrdí, že takáto zmluva neexistovala. Ona bola pritom potvrdená na dvoch schôdzkach vo Švédsku a aj v Zürichu. Európania mali radi Platiniho, mňa príliš nie. Nebola to zmluva len o mne a pánovi Platinim. Ona skutočne existovala. Komisia to dnes popiera a tvrdí, že nič také neexistuje. Ľudia hovoria, že som dal tieto peniaze pánovi Platinimu, aby som si kúpil hlasy pred voľbou prezidenta v roku 2011. Pri jej konaní boli dvaja členovia UEFA, prišli a hovorili, že chcú zmeniť kongres, aby nedošlo k voľbám. Nakoniec na ne došlo, proti mne stál iba jeden protikandidát."
      

Blatter nerozumie, prečo dostal osemročný zákaz činnosti a plánuje sa odvolať. Etická komisia FIFA podľa neho nemá právo súdiť prezidenta: "Na základe obvinení, že som dal dar pánovi Platinimu, ma suspendovali na osem rokov. Budem bojovať za seba aj za FIFA. Za čo mám byť suspendovaný? Okamžite som ráno hovoril so svojím právnikom. Spoločne ideme napadnúť komunikáciu etickej komisie, odvoláme sa na ďalšiu komisiu, na Športový arbitrážny súd (CAS) a chceme využiť švajčiarsky právny systém. Ak ste podľa neho suspendovaný na osem rokov, museli ste spáchať niečo veľmi závažné," myslí si Blatter.
      
Správa Etickej komisie FIFA v jeho prípade konštatovala, že "na osobnom pojednávaní ako aj v písomnom stanovisku pán Blatter nedokázal jednoznačne preukázať, že platba pánovi Platinimu mala legálny rámec. Súdna komora jeho stanovisko vzala na vedomie, no vyhodnotila ho ako nepresvedčivé."
      
Blatter čelí vo Švajčiarsku vyšetrovaniu pre podozrenie zo zlého hospodárenia a sprenevery vo funkcii šéfa FIFA. Je aj v centre pozornosti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý vedie rozsiahle vyšetrovanie v korupčnej kauze.
     
Blatter vo februári budúceho roka vo funkcii prezidenta FIFA končí, na mimoriadnom kongrese (26. februára 2016) by mali zvoliť jeho nástupcu.

Viac o téme: UEFA FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články