VIDEO Famózne Slovenky rozjasali fanúšikov: Velez Zuzulová opäť víťazne, Vlhová tretia!

Velez Zuzulová ovládla aj druhý nočný slalom
Velez Zuzulová ovládla aj druhý nočný slalom

FLACHAU - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová vyhrala v prebiehajúcej sezóne druhý nočný slalom Svetového pohára. Po utorňajšom triumfe v rakúskom Flachau finišovala najlepším časom 1:49,99 min. v rovnakom stredisku aj v piatkových pretekoch, ktoré boli náhradou za Ofterschwang.

Petra Vlhová obsadila so stratou 53 stotín tretiu priečku a prvýkrát v histórii sa tak ocitli na pódiu dve slovenské reprezentanky. Medzi ne sa dostala len Švédka Frida Hansdotterová (+0,20 s). 

"Z druhého víťazstva vo Flachau v priebehu troch dní mám veľkú radosť. Na štarte som sa cítila vo veľkej pohode. Do druhého kola som išla s cieľom ísť maximálne agresívne a táto taktika slávila úspech. Obe moje jazdy boli odlišné, so svojou pozíciou pred druhým kolom som bola spokojná. Myslím, že to bolo ešte lepšie ako v utorok. Verím, že po návrate domov načerpám novú energiu a až do konca sezóny budem v slalome bojovať o popredné priečky," povedala Velez-Zuzulová do kamier rakúskej televízie ORF.

Pre Velez-Zuzulovú to bolo štvrté víťazstvo v SP, tretie v klasických hustých bránkach. Na pódium vystúpila už 24. krát. Na čele priebežného poradia tejto disciplíny ostala Hansdotterová, Slovenka na ňu z druhej priečky stráca 85 bodov. Vlhová je priebežná štvrtá.  Na trať s vysokým štartovým číslom 58 išla v piatok aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová. Zaostala 59. časom kola 5,19 s a do druhého kola nepostúpila. 

Úspešným slovenským slalomárkam vyšlo už 1. kolo, obe sa usadili v popredí, Velez-Zuzulová na druhej a Vlhová na piatej priečke. Velez-Zuzulová so štartovým číslom 4 dlho viedla, lebo ukázala optimálnu symbiózu priamych línií a tempovania do úzkych oblúkov. Krok s ňou držala len elitná Švédka Frida Hansdotterová, ktorá zaostala 3 stotinky, no na úplný záver žrebovanej pätnástky Slovenku o 17 stotín nečakane predstihla Francúzka Nastasia Noensová.

"Podmienky sú veľmi dobré, kopec drží. Teraz mi to ide, je to určite aj v tom materiáli a ide to aj preto, že mám celkovo svoju pohodu," vyznala sa Velez-Zuzulová, ktorá demonštrovala nielen skvelú formu, ale už v tretej jazde za tri dni aj identifikáciu s profilom kopca. Plynulá trať nepotrebovala nejaké prílišné stratégie: "Po prvých pretekárkach som stihla dostať pokyny - od trénera, ktorý je so mnou na štarte. Ten dostáva pokyny od francúzskych trénerov na kopci, ale nebolo treba veľa čo referovať." 


Petra Vlhová stratila na Noensovú 59 stotín. Jej jazda mala pódiové parametre, ale pred prvým medzičasom s dostala príliš do predklonu na špičky a šikovné vybalansovanie chyby ju stálo niekoľko desatín. "Trochu ma tam vyhodilo, lebo som príliš zabrala, ale ustála som to a išla som ďalej. Potom ma to nakoplo. Zrýchľovala som, medzičasy som mala najprv pomalšie a potom to bolo dole dobré. Piata pozícia je fajn, pôjdem ako vždy naplno a uvidíme, ako to dopadne v cieli druhého kola," konštatovala Vlhová. 

V druhom kole potešila domáce tribúny Katharina Gallhuberová, ktorá si s vysokým štartovým číslom dlho držala najlepší čas. Potom prišla na rad Vlhová, od začiatku nasadila rýchle tempo a vďaka skvele zvládnutej strednej pasáži trate sa dostala do zelených čísel. Tie si napriek zaváhaniu tesne pred cieľom udržala a napokon finišovala so štyrmi desatinami k dobru.

Pred Noensovou prišli na rad tri najlepšie slalomárky doterajšieho priebehu zimy. Češka Šárka Strachová mladú Slovenku neohrozila, no Hansdotterová ju suverénnou jazdou zdolala o 33 stotín. Velez-Zuzulovú mohol z hry o pódium vyradiť veľký záklon v hornej časti trate, no rýchlo sa zvládla vrátiť späť do rytmu a po skvelom finiši ju neohrozila ani líderka po 1. kole Noensová.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Flachau (Rak.) - piatok - výsledky: 

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Veronika Velez Zuzulová (SR) 1:49,99 min, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,20, 3. Petra Vlhová (SR) +0,53, 4. Nastasia Noensová (Fr.) +0,72, 5. Šárka Strachová (ČR) +0,73, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,93,...59. Barbara Kantorová (SR) +5,19 - v 1. kole, nepostúpila do 2. kola 

Poradie Svetového pohára v slalome žien (po 7 z 11 pretekov): 1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 505 bodov, 2. Veronika Velez Zuzulová (SR) 420, 3. Šárka Strachová (ČR) 396, 4. Petra Vlhová (SR) 320, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 302, 6. Nina Lösethová (Nór.) 287 


Tagy: Petra Vlhová Flachau Veronika Velez Zuzulová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA