VIDEO Historický deň pre slovenské lyžovanie: Obe hrdinky plné šťastia a spokojnosti

Veronika Velez Zuzulová a Petra VlhováVeronika Velez Zuzulová a Petra Vlhová Zdroj: SITA

FLACHAU - Rozprávková sezóna slovenských slalomárok má siedme pokračovanie - zatiaľ to najkrajšie. Veronika Velez Zuzulová sa stala víťazkou piatkového podvečerného slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok vo Flachau. V tomto rakúskom stredisku dovŕšila počas troch dní víťazné double, keďže triumfovala aj v predchádzajúcom utorkovom slalome.

Petra Vlhová obsadila v piatok tretiu priečku s odstupom 53 stotín sekundy, čo znamená, že dve Slovenky sa prvýkrát v histórii dostali na víťazné pódium v pretekoch SP o krištáľové glóbusy. Druhá skončila Švédka Frida Hansdotterová a s 505 bodmi si udržala líderskú pozíciu v hodnotení slalomu v SP. Velez Zuzulová so 420 bodmi už je druhá a Vlhová štvrtá (320). "Veľmi sa teším. Na štarte som mala dobrý pocit, bola som pripravená atakovať počas celej jazdy. To mi aj vyšlo. Je to vynikajúce. Bol to pre mňa týždeň ako zo sna. Už teraz sa teším na ďalšie preteky," povedala v prvej reakcii v cieli Velez Zuzulová. Neskôr na serveri FIS pridala: "Na utorkové víťazstvo som čakala veľmi dlho, na to ďalšie iba dva dni. Som v laufe, ale zároveň aj rada, že nadíde kratšia prestávka. Tie víťazstvá ma stáli veľa energie, ale priniesli mi aj množstvo emócií. Teším sa teda, že na pár dní zájdem domov a načerpám novú energiu do ďalších pretekov."

"Bronzová" Slovenka Petra Vlhová po piatkových pretekoch uviedla: "Je to historický deň pre slovenské lyžovanie. Dve do tretieho miesta sme doteraz neboli." Tréner francúzskej slalomovej reprezentácie a zároveň manžel Velez Zuzulovej Romain Velez podotkol: "Čím je Veronika staršia a skúsenejšia, tým jazdí viac uvoľnene a bez tlaku. Tiež je tam väčšia miera risku," vravel Velez pre rakúske médiá.

Veronika Velez Zuzulová a Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Pre 31-ročnú Slovenku ide o 23. pódiové umiestnenie v pretekoch SP a štvrté prvenstvo. Pred víťazným double vo Flachau triumfovala v slalome v Semmeringu 2012 a tiež v mestských pretekoch v paralelnom obrovskom slalome v Mníchove na Nový rok 2013. K tomu pridala aj desať druhých miest a deväťkrát bola tretia.

Utorková víťazka Velez Zuzulová útočila v piatok z druhej pozície po 1. kole. Zdalo sa, že so štvorkou na hrudi zvládne prvú jazdu v snežení rovnako ako v utorok najlepšie zo všetkých, ale s číslom 15 ju napokon o 17 stotín sekundy predstihla jej tréningová partnerka z francúzskeho tímu Nastasia Noensová (55,51). "Je to trochu iný pocit ísť na štart po víťazných pretekoch. Som rada, že to dopadlo ako dopadlo. Druhé miesto je väčšia motivácia do 2. kola, aby som do toho dala úplne všetko," povedala po 1. kole Velez Zuzulová pre RTVS. V druhom kole skúsená Slovenka útočila od prvej bránky, dynamiku a rýchlosť udržala až do konca a výsledkom bol najlepší čas spomedzi všetkých konkurentiek - v sumáre mala 20-stotinový náskok pred Hansdotterovou.

Od Velez Zuzulovej o 11 rokov mladšia, ale v tejto sezóne takmer rovnako úspešná krajanka Petra Vlhová nebola po 1. kole úplne spokojná. Po veľkej chybe v hornej časti trate naspodku výrazne zrýchlila a napokon z toho bolo priebežné piate miesto. "Spravila som chybu na začiatku a nevedela som sa chytiť. Zabrala som a hodilo ma to dopredu. Takmer som už bola von, ale zvládla som to. Rytmus som chytila až po tejto chybe a dolu som už bola rýchla," uviedla Vlhová v cieli 1. kola. V 2. kole 20-ročná Liptáčka predviedla dynamickú plynulú jazdu v ideálnej línii a napriek drobnej chybičke v dolnej časti mala v cieli náskok 40 stotín sekundy. Napokon jej tretí najlepší čas 2. kola stačil na pódiové umiestnenie, lebo líderka po 1. kole Francúzka Nastasia Noensová ako aj Češka Šárka Strachová skončili až za ňou.

Viac o téme: Petra Vlhová Flachau Veronika Velez Zuzulová