VIDEO Velez-Zuzulová a Vlhová prepísali históriu: Svetové médiá hovoria o slalomovom zázraku!

Víťazné double Velez Zuzulovej, dve Slovenky na pódiu
Víťazné double Velez Zuzulovej, dve Slovenky na pódiu

FLACHAU - Dve Slovenky na stupňoch víťazov v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní, to by bola pred niekoľkými rokmi doneba volajúca trúfalosť. Toto konštatovanie platilo ešte aj na začiatku tejto sezóny. Len málokto si zrejme trúfal predpovedať, že k stabilnej členke špičky Veronike Velez Zuzulovej sa čoskoro pridá aj Petra Vlhová.

Potom však prišiel decembrový senzačný triumf 20-ročnej Liptáčky vo švédskom Aare a odvtedy ťahajú Slovenky sériu, v ktorej aspoň jedna z nich ani raz nechýbala na pódiu pre víťazky. Táto rozprávková realita vyvrcholila v siedmom slalome sezóny v rakúskom Flachau, kde sa medzi najlepšie tri pretekárky v cieli 2. kola dostali obe slovenské slalomové esá. Velez Zuzulová dovŕšila flachauské víťazné double a Vlhová obsadila bronzovú

"Po pretekoch v Santa Caterine sme si povedali, že vo Flachau to vyjde. Je to neuveriteľné, že to aj vyšlo, hoci až na druhý pokus," povedala Vlhová pre RTVS. Po 1. kole jej patrila piata pozícia, v tom druhom sa potrebovala o čosi zlepšiť a stalo sa. Nechala za sebou skúsenú Češku Šárku Strachovú aj nečakanú líderku Francúzku Nastasiu Noensovú. Predstihla ju len kamarátka Veronika a švédska istota stabilnej výkonnosti Frida Hansdotterová. "Pred svojou druhou jazdou som si povedala, že dám do toho všetko. Veľmi som sa chcela spolu s Veronikou tešiť na pódiu," dodala Vlhová. 

Skúsená Velez Zuzulová má po Flachau na konte v tejto sezóne dve víťazstvá, jedno druhé, jedno tretie a dve šieste miesta. Švédskej stálici Hansdotterovej sa priblížila už na rozdiel 85 bodov a reálne je v hre o slalomový glóbus. Bez šance nie je ani Vlhová na 4. mieste so 185-bodovým mankom na Hansdotterovú. 

"Do piatkového slalomu som ako víťazka z utorka išla s tým, že každý bude odo mňa očakávať dobrý výsledok. Keď som videla, že ma Nastasia zdolala v 1. kole, bola som veľmi rada. Mám radšej, keď musím útočiť a dobrý výsledok si vybojovať. Tak to aj nakoniec bolo. To slovenské pódium sme si obe s Peťou veľmi želali,je to úžasné," vravela Velez Zuzulová pre RTVS. 

Na tlačovej konferencii po úspešných piatkových pretekoch hovorila aj o tom, že lyžovanie sa teraz na Slovensku stalo športom číslo 1. "Prepisujeme históriu, ale nielen vo Flachau, už od začiatku sezóny. Slováci nás chodia vo veľkom povzbudzovať, v marci budeme mať v Jasnej Svetový pohár. Ľudia z televízie nám vraveli, že v sledovanosti momentálne porážame aj hokej. Je to niečo fantastické, lebo hokej je na Slovensku dlhodobo šport číslo 1," uviedla Velez Zuzulová podľa serveru FIS. 

Dve krásne víťazstvá vo Flachau ju fyzicky aj mentálne vyčerpali natoľko, že teraz veľmi rada privíta dvojtýždňovú pauzu. Najbližší slalom SP bude 31. januára v Maribore. "Teším sa, že pôjdem na pár dní domov a načerpám novú energiu," uzavrela Velez Zuzulová. 

Ohlasy v internetových médiách a na sociálnych sieťach na skvelé výsledky slovenských pretekárok Veroniky Velez Zuzulovej a Petry Vlhovej v piatkovom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau, kde obe skončili na stupňoch pre víťazky (1. a 3. miesto):

Der Standard (Rak.): "Slovenský sviatok! Veronika Velez Zuzulová mala opäť najpevnejšie nervy, je stabilná a rýchla ako nikdy predtým. Petra Vlhová sa tretím miestom postarala, že naša susedská krajina má prvýkrát dve reprezentantky v jedných pretekoch na stupňoch pre víťazky. Záujem o lyžovanie na Slovensku je momentálne obrovský."

ORF (Rak.): "Velez Zuzulová má double z Flachau! Slovensko opäť podmurovalo pozíciu veľmoci v ženskom slalomovom svete. Pre športových fanatikov na Slovensku je sledovanie priamych prenosov zo zjazdového lyžovania "povinnosťou" a začiatkom marca v Jasnej budú mať Svetový pohár, na ktorý už takmer nie sú lístky." 

facebook Salomon Racing: "Úžasné double Veroniky Velez Zuzulovej v nočnom slalome vo Flachau! Momentálne je nezdolateľná!" 

20min.ch (Švaj.): "Slovenka pre seba rozhodla aj druhý večerný slalom vo Flachau, švajčiarske duo je v prvej desiatke! Od zranenia Mikaely Shiffrinovej mali štyri ženské slalomy štyri rôzne víťazky. Až teraz bola Velez Zuzulová proti a zvíťazila dvakrát v sérii."

Expressen (Švéd.): "Frida Hansdotterová veľmi chcela zvíťaziť, ale Veronika Velez Zuzulová bola rýchlejšia o 2 desatiny sekundy. Slovenka v utorok vyhrala slalom po troch rokoch a v piatok po troch dňoch." 

Idnes.cz (ČR): "Šárka Strachová skončila piata a slalomový glóbus sa jej vzďaľuje. Rovnako ako v utorok zvíťazila rozbehnutá Veronika Velez Zuzulová. Parádny slovenský večer podčiarkla tretím miestom Petra Vlhová. Bolo to ešte lepšie ako v utorok, tvrdila slovenská víťazka." 

Eurosport (Fr.): "Nastasia Noensová bola blízučko pódia, ale ako líderka po 1. kole neuniesla tlak na svojich ramenách. Stupne boli slovensko-švédske. Rovnako ako v utorok zvíťazila Veronika Velez Zuzulová pred Fridou Hansdotterovou a novým slalomovým zázrakom - Petrou Vlhovou." 

Krone (Rak.): "A znova slovenská radosť na najvyššom stupni. Čím viac sa blíži Veronikin koniec kariéry, tým menej si pripúšťa tlak a oveľa viac riskuje, vraví Romain Velez, ktorý je manželom dvojnásobnej víťazky z Flachau." 


Tagy: Petra Vlhová Flachau Veronika Velez Zuzulová Svetový pohár 2016

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA, Video: YouTube

DISKUSIA