Slovenské zastúpenie na olympiáde z roka na rok menšie: Kto si vybojoval miestenku do Ria?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Do začiatku najväčšieho športového sviatku roka Hier XXXI. olympiády v Riu de Janeiro zostane v pondelok 18. januára presne dvesto dní. Brazília usporiada olympijské hry ako prvá juhoamerická krajina v dejinách, štafetu prevzala po "trojolympijskom" Londýne. Pre samostatné Slovensko to bude dvanásta účasť pod bielou vlajkou s piatimi farebnými kruhmi, z toho šiesta na letnej verzii OH.

Slovensko má zatiaľ istých 34 miesteniek v 7 odvetviach, ďalší športovci ešte majú šancu zabojovať. Počet olympionikov zo SR má v ostatných cykloch klesajúcu tendenciu a tento trend sa zrejme zachová. V Atlante 1996 súťažilo 71 Slovákov, v Sydney 2000 rekordných 108, v Aténach 2004 už len 64, v Pekingu 2008 zasa o niečo menej 57 a v Londýne bola zatiaľ najmenšia výprava so 47 športovcami v 11 odvetviach. 

Agentúra SITA prináša prehľad plnenia kvalifikačných podmienok pre účasť na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro s akcentom na slovenských športovcov. 

ATLETIKA (13) 
Po jemnom zmiernení účastníckych limitov zo strany IAAF v decembri minulého roka majú na konte požadovaný výkon už 13 slovenskí atléti. K dovtedajšej jedenástke - Lucia Hrivnák Klocová (800 m), Katarína Berešová (maratón), Dana Velďáková (trojskok), Martina Hrašnová (kladivo), Mária Gáliková, Mária Czaková (obe 20 km chôdza), Jozef Repčík (800 m), Matúš Bubeník (výška), Matej Tóth (20 a 50 km chôdza), Martin Tišťan, Dušan Majdán (obaja 50 km chôdza) - pribudli štvorstovkárka Iveta Putalová a kladivár Marcel Lomnický. Aktuálne sú minimálne ďalší dvaja Slováci v renkingu tak vysoko, že by sa do požadovaného počtu štartujúcich v danej disciplíne na OH v Riu zmestili - oštepár Patrik Žeňúch (32 - 27.) a diaľkárka Jana Velďáková (32 - 27.). V hre o letenku na olympiádu sú i ďalší, napríklad chodec na 20 km Anton Kučmín, prekážkar na 400 m Martin Kučera a kladivári Nikola Lomnická s Liborom Charfreitagom. Limity na OH 2016 sa môžu plniť od 1. mája 2015 do 11. júla 2016, pričom v behoch na 10 000 m, maratóne, viacbojoch a chôdzi platia už časy dosiahnuté od 1. januára 2015. IAAF 12. júla 2016 zverejní zoznam kvalifikovaných v každej disciplíne, a ak bude limitárov menej, bude sa dopĺňať počet štartujúcich na počet stanovaný na danú disciplínu podľa tabuliek. Definitívna uzávierka prihlášok bude 18. júla 2016. V disciplíne môžu štartovať maximálne traja atléti z jednej krajiny. 

STREĽBA (5) 
Slovenskí strelci doteraz nazbierali dovedna päť miesteniek a ešte to nemusí byť konečné číslo. Na MS 2014 sa do Ria de Janeiro kvalifikovali Erik Varga v trape, Danka Barteková v skeete a pištoliar Juraj Tužinský. Na EH 2015 si účasť vybojoval ďalší pištoliar Pavol Kopp a na ME 2015 pribudla aj trapistka Zuzana Rehák Štefečeková. Posledná šanca zvýšiť počet slovenských olympionikov v streľbe bude vo februári 2016 na európskom šampionáte v streľbe zo vzduchových zbraní v maďarskom Györi, kde budú v každej disciplíne k dispozícii ešte po tri miestenky. 

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (5) 
Slovensko si na vlaňajších majstrovstvách sveta v Miláne vyjazdilo 5 miesteniek, a to v disciplínach K4 1000 m, K2 1000 m a K1 1000 m muži. Miestenky sú na disciplínu, nie na meno, ale je takmer isté, že na OH 2016 by mali reprezentovať tí, ktorí miesta vyjazdili, či Peter Gelle v K1 a kvarteto Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka v K4 1000 m. Vlček a Tarr si vyjazdili účasť na OH aj v disciplíne K2 1000 m, ale miesta navyše pre Slovensko nevygenerovali, keďže sú súčasťou postupujúcej lode K4. Slovenskí rýchlostní kanoisti sa ešte môžu uchádzať o ďalšie miestenky do Ria na májovej kvalifikácii v nemeckom Duisburgu (18.- 19. 5.) Podľa športového riaditeľa SZRK Filipa Petrlu je reálne, že dve až tri miesta si ešte slovenskí reprezentanti vyjazdia. Ide najmä o disciplíny K2 500 m ženy (Ivana Kmeťová - Martina Kohlová), K1 200 m ženy (Kmeťová, Kohlová) a C1 1000 m muži (Matej Rusnák) a C1 200 m (Ľubomír Hagara). Európska kvalifikácia rýchlostných kanoistov sa definitívne uzavrie pretekmi v Duisburgu 19. mája 2016. 

VODNÝ SLALOM (5) 
Na septembrových majstrovstvách sveta v Londýne si Slovensko vyjazdilo 5 miesteniek vo všetkých štyroch olympijských disciplínach, čiže K1 muži aj ženy, C1 muži a C2 muži. Je teda isté, že do Ria pôjde 5 slovenských vodných slalomárov, keďže v lodi C2 sedia dvaja kanoisti. Istotu účasti v tejto chvíli má iba kanoista Matej Beňuš, ktorý zdolal v internej kvalifikácii svojich rivalov Michala Martikána a Alexandra Slafkovského. Kompletný menoslov Slovákov pre Rio de Janeiro bude známy 15. mája 2016 po skončení majstrovstiev Európy v Liptovskom Mikuláši. Pôjde o posledné kvalifikačné podujatie na OH aj v celoeurópskom kontexte. 

PLÁVANIE (3) 
Zatiaľ traja Slováci majú istotu štartu na základe splnených A-limitov, ktoré vypísala Medzinárodná plavecká federácia (FINA). Ide o Richarda Nagya, Tomáša Klobučníka a Katarínu Listopadovú. Štartovať môžu len v splnených disciplínach. Kvalifikačné obdobie odštartovalo 1. marca 2015 a potrvá do 3. júla 2016, plavci môžu plniť hranice na podujatiach pod hlavičkou FINA. Každá krajina môže vyslať na OH 2016 maximálne 26 mužov a rovnaký počet žien. Slovensko malo naposledy v Londýne 2012 päť plavcov. V Riu bude súťažiť limitovaný počet 900 pretekárov. 

CESTNÁ CYKLISTIKA (2) 
Slovensko má vyjazdené dve miestenky pre cyklistické preteky mužov s hromadným štartom (144 účastníkov). A to prostredníctvom výsledkov v kontinentálnej tzv. EuropeTour, čiže seriáli Európskeho pohári v tzv. redukovanom poradí krajín. Jedno miesto vyjazdil aj Peter Sagan účinkovaním v minuloročnom elitnom seriáli WorldTour, kde skončil celkovo na 17. mieste. Miestenka vyjazdená na WorldTour sa však škrtá vzhľadom na väčší počet tých z Európskeho pohára. Tie však stále nie sú definitívne. Informáciu o ich reálnosti mala zaslať Medzinárodná cyklistická únia na Slovenský olympijský výbor do 15. januára. Najneskôr do 1. februára treba spätne potvrdiť, že Slovensko akceptuje miesta, ktoré má vyjazdené. A to už bude definitíva. 

TRIATLON (1) 
Richard Varga je v podstate už istým účastníkom OH 2016 v Riu de Janeiro. Agentúre SITA túto informáciu ešte v minulom roku potvrdil prezident Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurášek. V olympijskom rebríčku, resp. nasimulovanej štartovnej listine mu k 13. januáru 2016 patrila 25. priečka s 2981,49 bodu, pričom v Riu de Janeiro sa predstaví v mužskej kategórii 55 športovcov. Je už nemožné, aby Varga z tejto elitnej skupiny vypadol. O body v kvalifikácii na OH sa bojuje dva roky od 15. mája 2014 do 15. mája 2016. Poslednými pretekmi, kde sa ešte bude rozhodovať o olympijských miestenkách, bude podujatie Svetovej série v japonskej Jokohame 15. 5. 2016. Okrem R. Vargu žiadný ďalší slovenský reprezentant či reprezentantka v triatlone nemajú šancu dostať sa na OH 2016. Chýba im dostatočná výkonnosť a tým aj body do rebríčka olympijskej kvalifikácie. 

BASKETBAL 
Mužský turnaj pozná už deväť z dvanástich účastníkov. Okrem reprezentácie usporiadateľskej krajiny (Brazília) a víťazného mužstva (USA) na Svetovom pohári v Španielsku 2014 majú istotu štartu aj majstri Oceánie (Austrália), Afriky (Nigéria) a Ázie (Čína), finalisti amerického (Venezuela, Argentína) a európskeho šampionátu (Španielsko, Litva). O zostávajúce tri miestenky v júli 2016 zabojuje osemnásť mužstiev na troch kvalifikačných turnajoch, odkiaľ do Ria postúpia len ich víťazi. Ženský turnaj pozná sedem z dvanástich účastníkov. Okrem reprezentácie usporiadateľskej krajiny (Brazília) a víťazného družstva (USA) na majstrovstvách sveta v Turecku 2014 majú miestenku istú aj majsterky Európy (Srbsko), Ameriky (Kanada), Oceánie (Austrália), Ázie (Japonsko) a Afriky (Senegal). Zvyšných päť tímov vzíde z budúcoročného olympijského kvalifikačného turnaja (13. - 19. júna 2016), kde Slovensko bude chýbať. 

BEDMINTON 
Prvý menoslov kvalifikovaných športovcov bude známy 5. mája na základe aktuálneho svetového rebríčka. Z pohľadu SR prichádza do úvahy účasť len vo dvojhre, v ktorej sa na OH 2016 predstaví minimálne po 38 mužov i žien (vo štvorhrách je určený fixný počet 16 párov). Nádej na štart majú stále štyria slovenskí reprezentanti - Jarolím Vícen, Matej Hliničan, Jana Čižnárová a Martina Repiská, ktorí potrebujú v nasledujúcich mesiacoch nazbierať na turnajoch čo najviac bodov, aby sa v renkingu dostali na pozície zaručujúce účasť pod piatimi kruhmi. Zatiaľ nie je známe, aké umiestnenie bude stačiť. 

BIKROS 
Slovensko v kategórii mužov nefiguruje v elitnej trinástke krajín v príslušnom rebríčku UCI, ktorá zaručuje aspoň jednu miestenku. Slováci sú aktuálne až na 36. pozícii, rozhodujúci bude rebríček na konci mája 2016. Šanca kvalifikovať sa je aj cez individuálny rebríček (do 4. miesta) či prípadný zisk medaily na tohtoročných MS (25. - 29. mája v kolumbijskom Medellíne). Medzi ženami Slovenky vôbec v nefigurujú v olympijskom rebríčku, miestenky do Ria 2016 získa sedem krajín. Rovnako ako medzi mužmi je možnosť kvalifikovať sa aj cez individuálny rebríček (do 3. miesta) či prípadným ziskom zlatej alebo striebornej medaily na budúcoročných MS. V bikrose môže v Riu štartovať 32 mužov a 16 žien. 

BOX 
Na Slovákov čakajú ešte dve olympijské kvalifikácie. Tá prvá bude kontinentálna a uskutoční sa v apríli v tureckom Istanbule. Druhá, celosvetová je na programe v júni v azerbajdžanskom Baku. Medzi štyrmi rohmi bude boxovať 250 mužov a 36 žien. Po prvý raz sa na olympijských hrách môžu zúčastniť tiež profesionálni pästiari. Za týmto účelom zriadila Medzinárodná boxerská asociácia (AIBA) poloprofesionálnu ligu, Svetového boxerskú sériu (WSB) či AIBA Pro Boxing Tournament. 

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA 
Zo Slovákov sa môže kvalifikovať len Alžbeta Pavlendová, ale jej šance sa pohybujú už len v teoretickej rovine. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Krupiny necestovala na preteky Svetového pohára, o miestenku sa bude pokúšať majstrovstvách sveta v Londýne začiatkom marca. Na olympijských hrách 2016 sa predstaví dovedna 189 dráhových cyklistov (99 mužov a 90 žien) v piatich disciplínach: keirin, omnium, šprint, tímová stíhačka a tímový šprint. Do rebríčka UCI sa započítavajú výsledky z posledných dvoch kontinentálnych šampionátov, ostatných dvoch sezón Svetového pohára a posledných dvoch majstrovstiev sveta. 

DŽUDO 
Najväčším a zatiaľ jediným želiezkom v ohni spomedzi Slovákov je Milan Randl, pre ktorého budú rozhodujúcim kvalifikačným turnajom aprílové majstrovstvá Európy. Slovenky už sú bez šance. Do Brazílie pricestuje približne 386 džudistov, z toho 252 priamo na základe renkingu. V tomto odvetví platí trojročný eliminačný cyklus. 

FUTBAL 
Slovensko nebude mať na turnajoch zastúpenie. Okrem hostiteľskej Brazílie sa na mužskom predstaví ďalších pätnásť výberov zo šiestich kontinentálnych konfederácií Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Európe pridelili štyri miestenky, ktoré sa dali získať na majstrovstvách Európy 2015 hráčov do 21 rokov v Česku. Podarilo sa to semifinalistom Švédsku, Portugalsku, Nemecku a Dánsku. V súčasnosti sú istými účastníkmi ešte Argentína, debutujúce Fidži, Honduras, Mexiko, Alžírsko, Nigéria a Juhoafrická republika. Medzi ženami má rovnako automatické právo štartu domáca Brazília. V ženskom turnaji bude figurovať ďalších jedenásť družstiev, postup si dosiaľ vybojovali Kolumbia, Francúzsko, Nemecko, Juhoafrická republika a Zimbabwe. O poslednú tretiu európsku miestenku sa na kvalifikačnom podujatí v marci v Holandsku popasujú Holanďanky, Nórky, Švédky a Švajčiarky. 

GOLF 
Žiaden slovenský hráč ani hráčka nefiguruje v 60-člennom olympijskom rebríčku Medzinárodnej golfovej federácie, ktorého stav k 11. júlu 2016 rozhodne o účastníkoch. Pri návrate golfu do programu OH (prvý raz od roku 1904) bude v štartovom poli 60 mužov a 60 žien. 

HÁDZANÁ 
Turnaje mužov i žien budú mať opäť po dvanásť účastníkov. Medzi týmito tuctami budú chýbať oba slovenské výbery. Muži SR sa v ostatných rokoch márne snažia prebojovať na vrcholné podujatie a bez toho nemajú nárok ani len uvažovať o OH. Ženy síce štartovali na ME 2014, ale ich umiestnenie (12.) na zisk olympijskej miestenky nestačilo. Navyše, nekvalifikovali sa na MS 2015, odkiaľ sa dalo vybojovať účasť na turnajoch olympijskej kvalifikácie. Turnaj mužov má aktuálne štyroch istých účastníkov - Brazília (organizátor), Francúzsko (majster sveta), Argentína (víťaz Panamerických hier) a Katar (víťaz ázijskej kvalifikácie). Zostávajúcich 8 účastníkov vzíde z tohtoročných majstrovstiev Európy, Afriky a troch turnajov olympijskej kvalifikácie. Istotu štartu na turnaji žien má už šestica družstiev - Brazília (usporiadateľ), Nórsko (svetový šampión), Angola (víťaz afrického kvalifikačného turnaja) a Argentína (víťaz Panamerických hier), Kórejská republika (víťaz ázijskej kvalifikácie) a Španielsko (vicemajster Európy). V roku 2016 skompletizuje zoznam ešte šesť postupujúcich z turnajov olympijskej kvalifikácie. 

HORSKÁ CYKLISTIKA 
Slovensko má veľkú šancu na zisk miestenky v mužskej kategórii, v Riu by sa dokonca mohli predstaviť až dvaja Slováci. V olympijskom rebríčku UCI totiž Slovensko figuruje priebežne na 13. mieste, rozhodujúci bude rebríček k 25. máju 2016. Miestenky do Ria získajú krajiny do 24. miesta v spomenutom hodnotení. Dovedna osem miest získalo osem krajín na majstrovstvách Afriky (Maurícius, JAR), Ázie (Japonsko, Čína), Oceánie (Austrália, Nový Zéland) a Panamerických hrách (Brazília, Kolumbia). Medzi ženami patrí Slovensku v olympijskom rebríčku 26. pozícia, na zisk aspoň jednej miestenky je potrebné skončiť najhoršie na 17. priečke. Dovedna štyri miesta získali štyri krajiny na majstrovstvách Afriky (JAR), Ázie (Čína), Oceánie (Austrália) a Panamerických hrách (Mexiko). Istotu minimálne jednej miestenky má aj domáca Brazília. V súťaži mužov v cross country sa predstaví 50 mužov a 30 žien. 

JACHTING 
Slovensko nebude mať zastúpenie v tomto športovom odvetví, keďže slovenskí reprezentanti nebudú štartovať už na žiadnych kvalifikačných pretekoch. Polovicu olympijských miesteniek "rozdali" do každej z desiatich súťaží na majstrovstvách sveta ISAF v roku 2014. Ďalší účastníci OH sú známi po minuloročných svetových šampionátoch jednotlivých tried a napokon majú kontinenty naplánované kvalifikácie na jednom či viacerých významnejších podujatiach až do apríla 2016. V jachtingu by o olympijské medaily malo súťažiť dovedna takmer 300 lodí a približne 380 športovcov. Istotu už má 210 posádok a spolu 289 športovcov. 

JAZDECTVO 
Ani v jednej z troch disciplín jazdectva (skok na koni, drezúra, všestranná spôsobilosť), ktoré sú súčasťou olympijského programu, Slovensko nemá vyjazdenú miestenku. V skoku na koni v kategórii družstiev bojovali slovenskí reprezentanti o postup na OH v auguste na domácom kolbisku v areáli Elements resorts v Šamoríne, ale neúspešne. Čo sa týka súťaže jednotlivcov, smerodajný bude rebríček FEI zo 6. marca 2016. Vzhľadom na postavenie momentálne najlepšieho Slováka Bronislava Chudybu (176.) je nereálne, aby sa zmestil do 75-členného štartového poľa pre Rio 2016. V drezúre podľa šéfa príslušnej komisie SJF Iľju Vietora Slovensko aktuálne nemá dvojicu, ktorá by spĺňala kvalifikačné kritériá v tímovej súťaži pre OH v tomto športe. Platí to aj pre súťaž jednotlivcov, hoci v nej ešte budú prebiehať kvalifikačné súťaže aj začiatkom roka 2016. Vo všestrannej spôsobilosti figuruje vo svetovom rebríčku FEI iba Patrik Eibner na 1634. mieste a na OH sa predstaví najlepších 65 jazdcov s koňmi podľa rebríčka zo 6. marca 2016. V súťaži tímov Slovensko rozhodne nemalo nárok na jednu z 12 miesteniek. 

LUKOSTREĽBA 
Šanca na historicky prvú účasť slovenského lukostrelca alebo lukostrelkyne na olympijských hrách sa zúžila na dvoje kvalifikačné preteky. Na májových majstrovstvách Európy v Tottenhame a júnovom podujatí svetového pohára v Antalyi budú rozdávať po tri miestenky pre mužov a ženy - Slovensko môže získať po jednej v oboch kategóriách. Najväčšie predpoklady na to má Alexandra Longová, piata z ME 2014 v Ečmiadzine. 

MODERNÁ GYMNASTIKA 
Slovensko nebude mať zastúpenie. V Riu sa predstaví dovedna 96 pretekárok, medaily rozdelia v individuálnej súťaži vo viacboji (štartovať bude 26 gymnastiek) a v spoločných skladbách (14 krajín, každá s piatimi gymnastkami). Na najväčší sviatok športovcov do Brazílie sa zo septembrových majstrovstiev sveta v Stuttgarte, ktorá bola aj prvou možnosťou kvalifikovania sa na OH 2016, dostali medzi jednotlivkyňami gymnastky na 1. - 15. mieste a v spoločných skladbách krajiny umiestnené na 1. - 10. priečke. Zabojovať o olympijské miestenky sa dá ešte na tzv. predolymijských hrách, ktoré budú bez slovenskej účasti v termíne 16. - 24. apríla 2016 v Riu de Janeiro. Pre jednotlivkyne tam bude pripravených šesť miesteniek a potešia sa aj ďalšie tri družstvá a krajiny, ktoré si predtým ešte nevybojovali postup v spoločných skladbách. 

MODERNÝ PÄŤBOJ 
Zo Slovákov má šancu Ján Szalay a teoretickú aj Eva Slančíková, jej hendikepom je však juniorský vek. Medzi mužmi i ženami sa o vzácne kovy bude snažiť 36 športovcov. V minulom kalendárnom roku sa rozdelilo po dvadsať miesteniek na európskom šampionáte, majstrovstvách sveta a vo finále Svetového pohára. V roku 2016 pridelia po osem miest na májovom moskovskom svetovom šampionáte a zvyšných osem podľa rang listu Svetového pohára. 

POZEMNÝ HOKEJ 
Slovensko nebude mať zastúpenie, v mužskej i ženskej kategórii sa predstaví vždy tucet krajín. Medzi mužmi sú okrem domáceho tímu Brazílie účastníkmi olympijského turnaja aj Austrália, Veľká Británia, Belgicko, Nový Zéland a Španielsko (všetci budú hrať v základnej A-skupine), ďalej Holandsko, Nemecko, Argentína, India, Írsko a Kanada (B-skupina). 
V kategórii žien je už tiež známa kompletná dvanástka tímov na OH 2016: Holandsko, Nový Zéland, Čína, Nemecko, Kórejská republika, Španielsko (A-skupina), Argentína, Austrália, Veľká Británia, USA, Japonsko a India (B-skupina). 

RAGBY SO SIEDMIMI HRÁČMI 
V mužskej i ženskej časti si zahrá tucet reprezentácií - bez slovenskej. Takisto ako vo futbale, aj v "sedmičkovom" ragby bez potreby absolvovania eliminačných bojov nastúpia v oboch kategóriách družstvá usporiadateľskej Brazílie. Medzi mužmi už majú zabezpečenú účasť tiež Fidži, Juhoafrická republika, Nový Zéland, Veľká Británia, Argentína, Spojené štáty americké, Francúzsko, Japonsko, Austrália a Keňa. U nežnejšieho pohlavia sú to Nový Zéland, Kanada, Austrália, Veľká Británia, Kolumbia, Spojené štáty americké, Francúzsko, Keňa, Fidži a Japonsko. 

SKOKY DO VODY 
V Riu bude štartovať limitovaný počet 136 skokanov do vody v ôsmich medailových disciplínach, maximálne však 16 z jednej krajiny. Slovensko nemá športovcov v tomto odvetví. 

SKOKY NA TRAMPOLÍNE 
Štartovať bude limitovaný počet 32 pretekárov, po 16 jednotlivcov v súťaži mužov a žien. Slovensko po odchode Kataríny Prokešovej nemá športovcov v tomto odvetví. 

STOLNÝ TENIS 
Svetový rebríček, konkrétne jeho májové vydanie, ponúkne zoznam hráčov s právom účasti, ktoré získa po 22 mužov a žien. Zo Slovákov majú šancu dostať sa medzi nich Wang Jang a Barbora Balážová. Ich súčasné postavenie by im však nestačilo. Po zrušení svetovej kvalifikácie zostala pre reprezentantov SR ešte možnosť vybojovať si miestenku do Ria de Janeiro cez turnaj európskej olympijskej kvalifikácie. Ten sa uskutoční 6. - 10. apríla v tureckom Istanbule a k dispozícii bude v oboch kategóriách po 10 miest. Ak by sa kvalifikovali dvaja muži alebo dve ženy zo SR, do úvahy by prichádzal štart aj v tímovej súťaži. Okrem spomenutej dvojice Wang Jang - Balážová sú potenciálnymi uchádzačmi o olympijskú účasť aj Ľubomír Pištej, Thomas Keinath, Bai He, Peter Šereda a Eva Ódorová. 

SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE 
Zo slovenského pohľadu bude rozhodujúci olympijský kvalifikačný turnaj 2. - 6. marca 2016 v Riu, kde sa bude bojovať o 11 miesteniek. Predstavia sa tam Jana Labáthová a Naďa Daabosuová. V Riu sa očakáva štart dovedna 104 akvabel v dvoch medailových disciplínach - duách (24 dvojíc) a tímoch (8 družstiev). 

ŠERM 
Zo Slovenska bojujú o OH v Riu fleuretistky Michala Cellerová a Kitti Bitterová, v korde to sú Dagmar Cipárová a jeden z trojice Lukáš Šteis, Ján Cipár a Matej Karkalík. Slovenskí šermiari pokúšajú postúpiť cez body získané na podujatiach Svetového pohára, Satelitných turnajoch a potom na aprílovom zónovom kvalifikačnom turnaji v Prahe. Do Ria 2016 postúpi v mužskom korde, fleurete a ženskom korde a šabli dokopy 96 šermiarov, ktorí vzídu z renkingu krajín. Do každej zo štyroch kategórií postúpi 8 najlepších tímov po troch zástupcov, body sa získavajú z majstrovstiev sveta, Svetového pohára a kontinentálnych šampionátov. Navyše je potom k dispozícii ďalších 44 miesteniek v individuálnom hodnotení. Keďže na brazílskych planšoch sa neobjaví tímový ženský fleuret a tímová mužská šabľa na základe pravidla o striedaní zaužívaného od roku 2008, do individuálnych súťaží v týchto zbraniach sa postupuje iným systémom. V každej kategórii sa bude môcť predstaviť po 32 šermiarov. Celkovo dokopy to činí 204 kvalifikantov plus osem z hostiteľskej krajiny. 

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA 
Slovensko má kvótu 1 muž + 1 žena, do Ria de Janeiro si tak môžu vybojovať účasť len dvaja gymnasti. Najväčšiu šancu na olympijskú miestenku má v ženskej kategórii Barbora Mokošová, ktorá sa z vlaňajších októbrových majstrovstiev sveta v škótskom Glasgowe (bola to prvá možnosť dostať sa na OH 2016) prebojovala na predolympijské hry v Riu (16. - 24. apríla), tie sú druhou a poslednou možnosťou kvalifikovať sa na augustové OH do Brazílie. Medzi mužmi na MS 2015 v Glasgowe neuspel ani jeden z dvojice nominovaných Slavomír Michňák - Samuel Piasecký: nevybojovali si účasť na aprílových predolympijských hrách v Riu. Slovensko figuruje len v pozícii druhého náhradníka, v prípade neúčasti pretekárov z krajín s istotou štartu a "dodatočného" posunu SR by dostal prednosť Michňák, ktorý mal vo viacboji na svetovom šampionáte lepší výsledok ako Piasecký. 

Z MS v Glasgowe si priamy postup na OH 2016 vybojovali krajiny na 1. - 8. mieste v súťaži družstiev a všetci medailisti na jednotlivých náradiach. Druhá a posledná šanca kvalifikovať sa na OH 2016 bude na predolympijských hrách v Riu (16. - 24. apríla 2016): z olympijskej miestenky sa potešia krajiny na 1. - 4. priečke v súťaži družstiev (doplnia už známu osmičku kvalifikovaných) a medzi jednotlivcami tí, ktorí uspejú vo viacboji mužov a žien (doplnia počet gymnastov na 98). 
Na olympijských hrách v Brazílii bude štartovať dovedna 196 pretekárov (98 mužov a 98 žien). V súťaži družstiev sa predstaví 12 krajín (každá s piatimi zástupcami, t. j. spolu 60 gymnastov), do spomenutého počtu 98 v mužskej i ženskej kategórii pribudnú jednotlivci z krajín, ktoré nefigurujú v olympijskom menoslove súťaže družstiev. 

TAEKWONDO 
Pre Slovensko je ešte šanca mať zástupcov. V tomto športe sa v Riu predstaví dovedna 128 pretekárov - 64 mužov a 64 žien, v každej zo štyroch hmotnostných kategórii bude súperiť 16 taekwondistov. Istotu účasti na OH 2016 bude mať prvá šestica vo svetovom rebríčku ku koncu vlaňajšieho roka. O zvyšné miestenky sa bude bojovať v kvalifikáciách na jednotlivých kontinentoch. Tá európska sa uskutoční v termíne 16. - 17. januára 2016 v tureckom Istanbule, z nej si definitívu olympijskej účasti zabezpečia finalisti v každej kategórii. Slovensko poslalo do Istanbulu troch taekwondistov, medzi ženami sa predstaví Gabriela Bohušová (do 57 kg), v mužskej kategórii zabojujú o Rio Boris Lieskovský (do 68 kg) a Dávid Sajko (do 80 kg). 

TENIS 
V singli má zo SR na základe už nazbieraných rebríčkových bodov z relevantného obdobia prakticky už istotu štartu Karolína Schmiedlová, viac ako solídna je situácia Dominiky Cibulkovej, relatívne dobre sú na tom Magdaléna Rybáriková a Martin Kližan. Počas viac ako piatich mesiacov budúcej sezóny by výsledkovo museli značne zabrať Daniela Hantuchová, Jana Čepelová (jedna z piatich prominentiek slovenského tenisu by však aj tak dostala "Čierneho Petra"), Lukáš Lacko, Norbert Gombos a Andrej Martin. Vo dvojhre bude hrať 56 najlepších mužov a žien podľa postavenia vo svetovom rebríčku ATP, resp. WTA k 6. júnu 2016 po parížskom antukovom grandslamovom Roland Garros, a to pri splnení kritérií na počet vystúpení v tímových súťažiach (Davisov pohár, Pohár federácie) v olympijskom cykle. Okrem toho si zahrá po 6 držiteľov miestenky od ITF a po 2 aktéri s pozvánkou od tripartitnej komisie, teda dovedna po 64 aktérov. Z každej krajiny však môžu v singli štartovať iba 4 muži a 4 ženy (a spolu 6+6 aj so štvorhrou). Vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti bude takto znížená "čiara" približne okolo 70. - 75. renkingovej priečky. Vo štvorhre mužov i žien sa predstaví po 32 párov a v miešanej štvorhre 16 dvojíc a prednosť majú účastníci dvojhry (s výnimkou členov Top 10 hodnotenia vo štvorhre pri uzávierke), čo enormne redukuje šance slovenských deblových špecialistov typu Igora Zelenaya či Janette Husárovej. 

VESLOVANIE 
V ôsmich mužských a šiestich ženských disciplínach olympijského programu sa medzi kvalifikovanými zatiaľ nenachádza žiadny slovenský veslár. Šancu zmeniť to dostanú Slováci v roku 2016, poslednou možnosťou bude májová kvalifikačná regata vo švajčiarskom Luzerne (22. - 25. 5. 2016). Zatiaľ je otázne, aké posádky sa pokúsia zabojovať o miestenku. Najreálnejšie sa javí štart slovenskej veslárskej jednotky Lukáša Babača v "ťažkom" skife. K dispozícii sú len tri miestenky. Ak by to skúsil s niekým v dvojskife alebo dvojskife ľahkých váh, tak v každej z tejto disciplín sú v hre už len po dve miesta. 

VODNÉ PÓLO 
Slovensko má stále šancu kvalifikovať na mužský vodnopólový turnaj. Reprezentanti SR aktuálne bojujú na majstrovstvách Európy v srbskom Belehrade o jednu miestenku na OH, tú získa najvyššie umiestnený národný tím na šampionáte bez olympijskej istoty. Ak sa to Slovákom nepodarí a skončia v redukovanom poradí ďalších tímov bez postupu do piatej pozície, predstavia sa na celosvetovom kvalifikačnom turnaji v Taliansku v prvej polovici apríla. V mužskom turnaji na OH bude štartovať 12 národných výberov, v ženskom osem. Istotu už majú medzi mužmi Brazília, Srbsko, USA, Chorvátsko, Grécko, Japonsko a Austrália, medzi ženami zatiaľ domáca Brazília, Austrália a Čína. 

VOLEJBAL 
Slovensko nebude mať zastúpenie. Mužský turnaj pozná siedmich z dvanástich účastníkov. Okrem reprezentácie usporiadateľskej krajiny (Brazília) majú istotu štartu aj USA, Taliansko (dvaja najlepší na Svetovom pohári 2015) a tiež víťazi štyroch kontinentálnych kvalifikačných turnajov - Argentína (Južná Amerika), Rusko (Európa), Kuba (Severná a Stredná Amerika a karibská oblasť) a Egypt (Afrika). O zostávajúcich päť miesteniek zabojujú mužstvá na dvoch turnajoch svetovej kvalifikácie v máji a júni, jedno z podujatí bude zároveň aj ázijskou internou kvalifikáciou. Ženský turnaj pozná šiestich z dvanástich účastníkov. Okrem reprezentácie usporiadateľskej krajiny (Brazília) majú istotu štartu aj Čína, Srbsko (dvaja najlepší na Svetovom pohári 2015) a tiež víťazi troch kontinentálnych kvalifikačných turnajov - USA (Severná a Stredná Amerika a karibská oblasť), Rusko (Európa) a Argentína (Južná Amerika). O jednu miestenku zabojujú družstvá na februárovom turnaji africkej kvalifikácie a o zostávajúcich päť na dvoch turnajoch svetovej kvalifikácie v máji a júni, jedno z podujatí bude zároveň aj ázijskou internou kvalifikáciou. 

VZPIERANIE 
Slováci nedokázali získať miestenku na OH 2016 na hlavných kvalifikačných udalostiach, ktorými boli MS 2014 a 2015. Budú sa o ňu pokúšať na aprílových majstrovstvách Európy v nórskom Förde. Na tomto šampionáte sedem najlepších krajín v mužskej kategórii, ktoré neuspeli vo svetovej kvalifikácii, získa ešte po jednej miestenke. V širšom výbere pre prípravu na ME sú Michal Palkovič (do 56 kg), Richard Tkáč, Viktor Ostrovský, Pavol Svrček (všetci do 77 kg), Karol Samko, Michal Bodorík (obaja do 85 kg), Peter Poláček (do 94 kg), Matej Kováč (do 105 kg), Ondrej Kružel, Radoslav Tatarčík, Lukáš Kožienka (všetci nad 105 kg). Ak by Slováci neuspeli ani na ME 2016, ďalšiu možnosť získať olympijskú miestenku majú ešte cez individuálny olympijský kvalifikačný renking a umiestenie do 15. miesta v ňom. Takto má najväčšiu šancu kvalifikovať sa do Ria majster Európy do 23 rokov v kategórii do 105 kg Matej Kováč. V Riu sa celkovo predstaví 245 vzpieračov, z toho 147 mužov a 98 žien.    

ZÁPASENIE 
Na olympijských hrách 2016 sa zúčastní približne 344 zápasníkov. Muži sa popasujú v grécko-rímskom i voľnom štýle, zatiaľ čo ženy iba v druhom menovanom. Obidva sú rozdelené do hmotnostných kategórií. V tomto odvetví nefunguje bodový kvalifikačný systém, takže možnosť dostať sa na žinenky do brazílskeho Ria de Janeiro majú ešte všetci slovenskí pretekári. Rozhodne sa v európskej (15. - 17. apríla), kde je potrebný finiš do druhého miesta, prvej svetovej (22. - 24. 4., do tretieho miesta) a druhej svetovej eliminácii (6. - 8. mája, do druhého miesta). 


Tagy: Peter Sagan Dana Velďáková Matej Beňuš Matej Tóth

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA