Vodní pólisti späť v boji o olympiádu: Na slovenskej striedačke zavládla obrovská radosť!

Martin Faměra
Martin Faměra

BELEHRAD - Slovenskí reprezentanti vo vodnom póle sa napokon z ME v Belehrade vrátia s miestenkou v olympijskej kvalifikácii. O skutočnosti, že na účasť v bojoch o olympiádu v Riu bude stačiť víťazstvo v zápase o 13. miesto, sa slovenský tím dozvedel iba v úvode stretnutia s Gruzínskom. Vyrovnaný duel napokon Slováci zvládli a po víťaznom góle kapitána Juraja Zaťoviča zavládla veľká radosť.

Slovenský tím cestoval do Belehradu s cieľom vybojovať miestenku v olympijskej kvalifikácii. Po prehre s Nemeckom bolo zrejmé, že sa tento cieľ nepodarí splniť. Pre slovenský tím mal byť zápas s Gruzínskom o konečné 13. miesto iba labuťou piesňou a v hre malo byť iba konečné umiestnenie či česť. Napokon však išlo obom tímom o oveľa viac.

"Nastala netypická situácia. Asi v tretej minúte prvej štvrtiny prišiel za trénerom Tonym Estellerom delegát zápasu. Oznámil mu novinku, že víťazstvo v tomto zápase o 13. miesto prinesie miestenku v olympijskej kvalifikácii. To isté povedal delegát aj súperovi. Zápas mal odrazu iný nádych, dostavila sa veľká motivácia a začali pracovať aj emócie," uviedol asistent trénera Róbert Kaid.  Prakticky po celý zápas boli vo vedení Gruzínci. V druhej štvrtine bol náskok súpera dokonca dvojgólový, ale slovenským reprezentantom sa vždy podarilo dotiahnuť stratu. 

V tretej tretine rozhodol jedným z najdôležitejších gólov kariéry Juraj Zaťovič. "Zápas bol pre nás veľmi ťažký. Chlapcom patrí veľká vďaka, pretože duel zvládli a v záverečných minútach ho dokázali vyhrať. Na našej striedačke zavládla obrovská radosť. Po celý zápas sme prehrávali o gól. Dali nám gól, vyrovnali sme, dali ďalší a znovu sme vyrovnali. V našom poslednom útoku rozhodol krásnou strelou Jurko Zaťovič. Je zaujímavým paradoxom, že túto kvalifikáciu sme štartovali v Gruzínsku a účinkovanie na ME sme ukončili zápasom práve proti Gruzínsku," zhodnotil Kaid.

Slovenský tím odohral na majstrovstvách Európy v Belehrade sedem stretnutí a hoci z nich vyhral iba dve, na naplnenie ambícií to stačilo. "Vzhľadom na to, že sme osem rokov neboli na podujatí podobného rangu, bola cítiť istá tréma. Na hráčoch i na vedení. Po skupinových zápasoch sa chlapci dostali do správneho tempa. Stále nás mrzí zápas s Nemeckom. Mali sme to dobre rozhraté a trošku nás táto prehra hodila psychicky dozadu. My tréneri sme však chlapcov podporili a snáď im aj zvýšili sebavedomie. Naše pôsobenie na šampionáte sa nieslo v duchu tvorby nového tímu. Mnoho mladých chlapcov nazbieralo skúsenosti a verím, že do budúcna ich zúročia," poznamenal Róbert Kaid.

Najlepším strelcom slovenského tímu bol Martin Faměra. Ako jediný skóroval vo všetkých siedmich zápasoch a napokon si pripísal 14 gólov. Tréner Kaid však pochválil všetkých zverencov a za najväčšie pozitívne prekvapenie považuje hru Maroša Tkáča. "Veľmi príjemne prekvapil. Aj v zápase s Gruzínskom dokázal skórovať v dôležitých momentoch. Celý tím však ťahal za jeden povraz," tešilo asistenta trénera.

Olympijská kvalifikácia bude prebiehať od 3. apríla v talianskom Terste. V hre budú tri miestenky. Slovenský tím sa o ne popasuje v podobnom zložení ako na ME. "Zloženie nášho tímu by sa veľmi meniť nemalo. Na Slovensku ostali dvaja či traja perspektívni hráči, s ktorými počítame do budúcna. Budú pozvaní do tréningového kempu a bude na nich, ako sa s konkurenciou vyrovnajú," dodal Róbert Kaid. O tom, s ktorými súpermi sa Slovensko v kvalifikácii stretne, rozhodne sobotný žreb v dejisku ME. 


Tagy: Slovensko Gruzínsko Vodné pólo

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA