Slováci v Anterselve úspešní: Biatlonisti siedmym miestom vyrovnali historické maximum

Martin OtčenášMartin Otčenáš Zdroj: SITA

ANTERSELVA - Ruskí biatlonisti Maxim Cvetkov, Jevgenij Garaničev, Dmitrij Malyško a Anton Šipulin s náskokom jedinej sekundy zvíťazili v nedeľu v talianskej Anterselve v pretekoch štafiet na 4x7,5 km na záver 6. kola Svetového pohára 2015/2016. Druhí skončili Nemci Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer a Simon Schempp, takže Schempp sa v koncovke rovnako ako v sobotňajšej stíhačke pozeral Šipulinovi na chrbát.

Tretí boli Nóri Ole Einar Björndalen, Lars Helge Birkeland, Johannes Thingnes Bö a Erlend Bjöntegaard (+22,9). Slovenské kvarteto Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško a Martin Otčenáš skončilo na výbornom siedmom mieste so streleckou bilanciou 0+6, zaostalo o 1:56,9 min. V konečnom zúčtovaní malo kvarteto SR najlepšiu streľbu z 25 štartujúcich štafiet, keď dobýjalo len šesťkrát a neabsolvovalo ani jeden trestný okruh. Slováci zároveň vyrovnali historické maximum mužskej štafety, ktorým boli siedme pozície z Oberhofu 2009 a Hochfilzenu 2012.

Kazár, na 42. priečke vo SP zatiaľ najlepší zo Slovákov v tejto sezóne medzi jednotlivcami, so štatistikou 0+1 po jednom dobíjaní na stojke odovzdal na 9. pozícii s mankom 23,9 sekundy. Hasilla raz opravoval v ľahu, v stoji však bol dokonalý a cieľom svojho úseku prešiel ako desiaty o 1:05,3 min za vedúcim Talianom Lukasom Hoferom ("squadru" následne pochoval Giuseppe Montello so streľbou 4+5, skončila až šestnásta). Matiaško vyčistil stojku bez jediného zaváhania, na ležke však trikrát opravoval, vyhol sa trestnému kolu a pred záverečnou časťou posunul úlohu na jedenástom mieste s odstupom 1:49,1. Otčenáš musel raz dobíjať pri poslednom terčíku v ľahu, v stoji však nezaváhal, posunul sa na siedmu priečku a udržal si ju pred Čechom Michalom Krčmářom.

Slováci po tretej z piatich súčastí štafetových bojov vo SP 2015/2016 figurujú na 13. priečke. Výrazne sa zlepšili v porovnaní s 15. miestami z rakúskeho Hochfilzenu i nemeckého Ruhpoldingu. Na čele sú Rusi o 12 bodov pred Nórmi, tretia pozícia patrí Nemcom. Najbližšie preteky štafiet sa uskutočnia 13. februára v americkom Presque Isle a vyvrcholenie prinesie 12. marca Oslo-Holmenkollen (zároveň MS).

Svetový pohár 2015/2016 v biatlone - 6. kolo - Anterselva (Tal.) - nedeľa:
Preteky štafiet mužov na 4x7,5 km: 1. Rusko (Maxim Cvetkov, Jevgenij Garaničev, Dmitrij Malyško, Anton Šipulin) 1:12:42,8 h (0+7), 2. Nemecko (Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer, Simon Schempp) +1,0 s (1+4), 3. Nórsko (Ole Einar Björndalen, Lars Helge Birkeland, Johannes Thingnes Bö, Erlend Bjöntegaard) +22,9 (0+7), 4. Rakúsko +1:01,7 min (1+11), 5. Francúzsko +1:39,3 (0+11), 6. USA +1:43,7 (1+13), 7. Slovensko (Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš) +1:56,9 (0+6), 8. Česko +2:00,9 (0+13), 9. Švajčiarsko +2:17,3 (2+13), 10. Estónsko +2:23,2 (0+9)

Poradie v hodnotení štafiet (po 3 z 5 pretekov): 1. Rusko 174 b., 2. Nórsko 162, 3. Nemecko 134, 4. Rakúsko 134, 5. Francúzsko 131, 6. USA 110, 7. Kanada 99, 8. Česko 93, 9. Taliansko 92, 10. Švajčiarsko 92,... 13. Slovensko 88

Viac o téme: Slovensko Štafeta Svetový pohár