VIDEO Krásny zásah žolíka Juventusu: Dúfam, že to bude rozhodujúci gól celej sezóny

Simone Zaza oslavuje gólSimone Zaza oslavuje gól Zdroj: SITA

TURÍN - V dlho očakávanom šlágri 25. kola najvyššej talianskej futbalovej súťaže Serie A zdolali hráči Juventusu Turín na domácom ihrisku tím SSC Neapol 1:0. O jediný presný zásah duelu sa postaral v 88. minúte striedajúci Simone Zaza. Juventus je po triumfe nad Neapolom novým lídrom Serie A, pre "bianconeri" to bola už pätnáste ligové víťazstvo v rade

V drese hostí odohral celé stretnutie 28-ročný slovenský reprezentant Marek Hamšík. Zatiaľ čo hosťujúci kormidelník Maurizio Sarri mal pred zápasom k dispozícii všetkých hráčov základnej zostavy, tréner Juventusu Massimiliano Allegri musel v taktickom pláne urobiť niekoľko podstatných zmien. Pre absenciu stredného obrancu Giorgia Chielliniho prešiel z tradičnej formácie 3-5-2 na flexibilnejšie rozostavenie 4-4-2. Prekvapením večera bol návrat stredopoliara Samiho Khediru, majster sveta z roku 2014 sa dokázal vrátiť včas vďaka pomoci známeho lekára Müllera-Wohlfahrta.

Súboj dvoch najlepších tímov Serie A mal hneď od začiatku veľmi dobré tempo, v drese domácich bolo najviac vidieť rýchleho Kolumbijčana Juana Cuadrada, ktorý dostal šancu na pravej strane zálohy. Neapolčania ostali verní svojej hre a snažili sa rýchlymi prihrávkami prejsť cez obrannú líniu Juventusu. Hostia boli v prvom dejstve blízko ku gólu. Centrovanú loptu, ktorá mierila presne na hlavu Gonzala Higuaína, zneškodnil v poslednej chvíli Leonardo Bonucci. Po následnom rohu mal príležitosť na skórovanie i Raúl Albiol, na čiare ho však vychytal pozorný Gianluigi Buffon.

Komplikácie Juventusu sa prehĺbili po tom, čo musel z trávnika nútene odísť stredný obranca Bonucci, ktorý sa v prvom polčase nepríjemne zrazil s Khedirom a pritom si poranil koleno. Sobotňajší šláger Serie A mal byť podľa predpokladov súbojom dvoch argentínskych útočníkov, Higuaín ani Dybala sa napokon hlavnými hviezdami večera nestali. Útočník Neapola obvykle ťaží z prihrávok svojich spoluhráčov, včera sa však prakticky k ničomu nedostal.

Paulo Dybala je iným typom útočníka, často a rád sa zapája do kombinácie so stredopoliarmi. V druhom polčase mal veľkú príležitosť skórovať, no jeho strela šla ponad Reinovu bránku. Túto šancu mu pripravil, tradične, Paul Pogba, ktorý bol opäť najlepším hráčom "Juve". Francúz pracoval poctivo na oboch koncoch ihriska. Divákom na štadióne včera predviedol niekoľko brilantných kúskov, kontrola lopty v jeho podaní je vzhľadom na jeho telesnú výšku (191 cm) ohromujúca.

Rozhodujúci moment duelu prišiel v 88. minúte, keď obrancovia Neapola neustrážili útočníka Simoneho Zazu a ten utešenou strelou spoza šestnástky rozhodol o triumfe Juventusu. Talianovi, ktorý v druhom polčase zaujal miesto Álvara Moratu, pomohol teč Raúla Albiola. Španielsky obranca pri snahe zblokovať strelu zmenil trajektóriu lopty a tým zmiatol aj brankára Pepeho Reinu, ktorý "plachtiacu" loptu pustil za svoj chrbát.

Veľmi citlivo zareagoval tesne pred gólovou situáciou hlavý arbiter Daniele Orsato, ten po faule na Juana Cuadrada neprerušil hru a ponechal Juventusu výhodu, z ktorej vyplynul presný zásah 24-ročného Zazu. "Teraz sme lídri a závisí to už len od nás. Dúfam, že to bude napokon rozhodujúci gól celej sezóny. Mal som aj kus šťastia, moji spoluhráči však tvrdo bojovali o každú loptu. Na tento moment budem ešte dlho spomínať," neskrýval po zápase radosť strelec jediného gólu.

"Bol to veľmi taktický zápas. S výnimkou šance, ktorú zneškodnil v prvom polčase Leonardo Bonucci, sme Neapolu príliš veľa nedovolili. Museli sme dnes nastúpiť so štvorčlennou obranou, ale myslím si, že tento systém nám ide tiež. Bola to tak trochu nesúmerná formácia 4-4-2, keďže sme naľavo nemali krídlo a musel tam hrať Paul Pogba," povedal pre Sky Sports tréner Juventusu Allegri.

"Dokázali sme odohrať vyrovnaný zápas na ihrisku Juventusu, ktorý patrí k najlepším mužstvám v Európe. Už len tento samotný fakt naznačuje, že Neapol sa zlepšil. Zazovi sme dali až príliš veľa priestoru, možno keby sme ho viac vytlačili od šestnástky... Strela vyzerala celkom neškodne, až do momentu, kým neprišlo k teču. Žiaľ, tieto veci sa stávajú a môžu takisto rozhodnúť o vývoji zápasu," skonštatoval Maurizio Sarri.

"Musíme ostať pokojní, pretože stále ide len o náskok jedného bodu. Teraz sa musíme sústrediť na svoje výkony a uvidíme, kde budeme na konci. Som si vedomý toho, že prehra s Juventusom a strata prvej pozície musí byť sklamaním pre našich fanúšikov, no chcel by som ich požiadať, aby stáli pri nás tak ako doteraz," vyhlásil krídelník "Partenopei" Lorenzo Insigne.

Viac o téme: SSC Neapol Juventus Turín Simone Zaza