VIDEO Exportný gól rozhodol o víťazovi na pôde Marseille: Neuveriteľná kanonáda Valencie

Aritz Aduriz oslavuje svoj famózny zásah do siete Olympique MarseilleAritz Aduriz oslavuje svoj famózny zásah do siete Olympique Marseille Zdroj: SITA

VALENCIA - Valencia zmietla z ihriska Rapid Viedeň päťgólovou kanonádou v prvom polčase a len obrovský zázrak v podaní rakúskeho klubu ju môže po triumfe 6:0 v odvete obrať o postup.

Domáci vstúpili do stretnutia ako z "partesu", už v 4. minúte sa presadil dôrazný Santiago Mina, pričom o chvíľu na neho gólovo nadviazal Dani Parejo. Obrana Rapidu naďalej "horela", nárok nemal ani náhradný brankár Richard Strebinger, ktorý zastúpil medzi tromi žrďami zraneného Slováka Jána Novotu, ktorý sa zotavuje po novembrovej operácii a vráti sa najskôr v marci. Nevýraznú defenzívu hostí ešte do konca polčasu gólovo zaklincovali Mina, Alvaro Negredo a Andre Gomes a presvedčivý výsledok zveľadil v samom závere Rodrigo.

Zdravotne dokopy sa dáva aj stopér FC Liverpool Martin Škrtel, jeho spoluhráči dosiahli bezgólovú remízu v nemeckom Augsburgu v rodnej krajine kouča "The Reds" Jürgena Kloppa. Zo Slovákov v hre o trofej je zranený aj Lukáš Čmelík v službách švajčiarskeho Sionu, ktorý doma podľahol Sportingu Braga 1:2.

Dôležitý triumf dosiahla pražská Sparta aj bez kanoniera Davida Lafatu. Doma na Letnej podala proti FK Krasnodar výborný výkon a z množstva príležitostí sa napokon dočkala rozdielového gólu. Po hodine hry si na Dočkalov center z pravej strany na zadnú žrď ideálne naskočil Lukáš Juliš a poslal svoj tím do vedenia. "Rudí" si vydretý triumf 1:0 do záverečného hvizdu udržali a v odvete nebudú musieť hrať pod tlakom.

Cenné víťazstvá vonku - zhodne 1:0 - si pripísali Bayer Leverkusen v Lisabone proti Sportingu a Athletic Bilbao v Marseille proti Olympique. O triumfe Athletica exportným volejom rozhodol Aritz Aduriz. V ďalších prestížnych zápasoch remizoval Galatasaray Istanbul 1:1 s Laziom Rím a Šachtar Doneck bezgólovo so Schalke 04 Gelsenkirchen.

FC Augsburg (Nem.) - FC Liverpool (Angl.) 0:0
Rozhodoval: David Fernández Borbalán (Šp.)
Martin Škrtel (Liverpool) pre zranenie nefiguruje v zápise o stretnutí.

Galatasaray Istanbul (Tur.) - Lazio Rím (Tal.) 1:1 (1:1)
Góly: 12. Sabri Sarioglu - 21. Milinkovič-Savič, rozhodoval: Michael Oliver (Angl.)

Olympique Marseille (Fr.) - Athletic Bilbao (Šp.) 0:1 (0:0)
Gól: 54. Aduriz, rozhodoval: Craig Thomson (Škót.)

FC Sion (Švaj.) - Sporting Braga (Portug.) 1:2 (0:1)
Góly: 53. P. M. Konaté - 13. Stojiľkovič, 61. Rafa Silva, ČK: 90. Vukčevič (Braga) po 2. ŽK, rozhodoval: Jevgen Aranovskij (Ukr.)
Lukáš Čmelík (Sion) pre zranenie nefiguruje v zápise o stretnutí.

AC Sparta Praha (ČR) - FK Krasnodar (Rus.) 1:0 (0:0)
Gól: 64. Juliš, rozhodoval: Slavko Vinčič (Slovin.)

Sporting Lisabon (Portug.) - Bayer Leverkusen (Nem.) 0:1 (0:1)
Gól: 26. Bellarabi, ČK: 74. Semedo (Lisabon) po 2. ŽK, rozhodoval: Björn Kuipers (Hol.)

Šachtar Doneck (Ukr.) - Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) 0:0
ČK: 86. Kucher (Šachtar) po 2. ŽK, rozhodoval: Hüseyin Göcek (Tur.)

FC Valencia (Šp.) - Rapid Viedeň (Rak.) 6:0 (5:0)
Góly: 4. a 25. Santi Mina, 10. Parejo, 29. Negredo, 35. André Gomes, 89. Rodrigo De Paul, rozhodoval: Miroslav Zelinka (ČR)
Brankár Ján Novota (Rapid) pre zranenie nefiguruje v zápise o stretnutí.

Viac o téme: Athletic Bilbao Olympique Marseille Aritz Aduriz