Chvíle hrôzy organizátorov Svetového pohára v Jasnej: Poškodená trať, prijali ťažké rozhodnutie

Robotníci pripravujú tribúnu v mieste cieľa pred pretekmi v zjazdovom lyžovaní Audi FIS Ski World Cup Jasná 2016
Robotníci pripravujú tribúnu v mieste cieľa pred pretekmi v zjazdovom lyžovaní Audi FIS Ski World Cup Jasná 2016

DEMÄNOVSKÁ DOLINA - Kritické ráno má za sebou organizačný výbor Svetového pohára žien v alpskom lyžovaní, ktorý hostí Jasná od 5. do 6. marca. Počasie v noci na stredu organizátorom neprialo a poškodilo pripravenú trať. Informáciu potvrdila na tlačovej konferencii riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

"Ešte včera som hovorila, že my už sneh nepotrebujeme. O polnoci, keď prestalo pršať, však nasnežilo a navyše začal fúkať vietor. Spravilo nám to miesta, kde nie je nič, kde je tvrdá podložka a miesta, kde máme nafúkaného aj 30 až 40 centimetrov snehu," opísala situáciu s tým, že bolo veľmi ťažké rozhodnúť sa, ako trať napraviť. "Ideme tú trať robiť nanovo, pustíme tam ratraky. Momentálne sa snažíme sneh utlačiť a časť snehu dávať zo zjazdovky preč, no musíme byť veľmi opatrní. Celú trať ideme balkovať - dávať do nej vodu, aby sme jednotlivé vrstvy zviazali. Pracovať bude na tom 50 ľudí asi desať hodín," dodala.

      
Pripravenosť a stav snehu prišiel preveriť v utorok aj technický delegát FIS Bohumír Zeman. "Po konzultácii s riaditeľom ženskej časti Svetového pohára Atlem Skaardalom sme sa zhodli, že trať vyzerá dobre. Spoločne sme dospeli k záveru, že Jasnú môžeme potvrdiť ako miesto konania pretekov Svetového pohára 5. a 6. marca," uviedol Zeman. Podľa predsedu organizačného výboru Bohuša Hlavatého už prešli z prípravnej do realizačnej fázy. "Stavia sa tribúna, začalo sa pracovať na trati, každý deň prichádzajú kamióny s tovarom a každý deň nastupujú ďalší a ďalší pracovníci. Nakoniec ich bude až 600," vymenoval konkrétne kroky.
      
Dnes ráno dostal organizačný výbor aktuálne informácie aj o počte prihlásených pretekárok. "Zatiaľ ich máme prihlásených celkovo 113 z 19 krajín pre obrovský slalom aj slalom. Všetky zvučné mená k nám prídu, prvá pätnástka je zatiaľ potvrdená. Ak sa nič nepokazí, uvidíme lyžiarku Lindsey Vonnovú, Mikaelu Shiffrinovú, Šárku Záhrobskú, samozrejme, naše lyžiarky Petru Vlhovú, Veroniku Zuzulovú, a takisto všetky Švédky sú na listine," vymenovala prihlásené lyžiarky Palovičová. "Pretekárky prichádzajú do Jasnej postupne, prvé prídu už 29. februára. Väčšina však dorazí 3. marca. Lyžiarky môžu trénovať každý deň až do piatka (4. marca) na vedľajšej zjazdovke, domáce pretekárky majú špeciálne tréningy na zjazdovke, ktorá bude súťažnou traťou," vysvetlil predseda organizačného výboru.
      
Doprava do strediska bude počas pretekov regulovaná. Vstup do mestských častí Demänová a Bodice povolili organizátori len na rezidenčné karty. Ostatné autá policajti odklonia na najbližšie voľné odstavné plochy. V Liptovskom Mikuláši a jeho blízkosti nájdu návštevníci šampionátu záchytné parkoviská s kapacitou 7000 miest. "Samotná kyvadlová doprava je zabezpečená v rozsahu 80 autobusov, ktoré budú vychádzať zo záchytných parkovísk a ľudí dopravia až do samotného centra podujatia. Budú jazdiť každých tri až päť minút," povedal člen organizačného výboru Martin Leušek. Organizátori vyzývajú verejnosť, aby využila aj zľavu na cestovnom, ktorú ponúkla Železničná spoločnosť Slovensko. Zľava sa bude vzťahovať na všetky cestovné lístky z celého Slovenska, s cieľovou stanicou Liptovský Mikuláš.


Tagy: Petra Vlhová Veronika Velez-Zuzulová Jasná Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA