VIDEO Slovan prehovoril do boja o titul: Trenčín sa v megašlágri nezmohol ani na gól

Slovanista Tamás Priskin (uprostred) so spoluhráčmi oslavuje svoj gólSlovanista Tamás Priskin (uprostred) so spoluhráčmi oslavuje svoj gól Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

TRENČÍN - Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v sobotňajšom šlágri 20. kola Fortuna ligy na ihrisku lídra súťaže AS Trenčín 2:0. Slovanisti tak znížili stratu na svojho sobotňajšieho súpera, ktorý vedie tabuľku už len s náskokom štyroch bodov.

Na Slovensku sa v najvyššej futbalovej súťaži 2015/2016 dramatizuje boj o majstrovský titul. Hráči Slovana Bratislava zvládli sobotňajší šláger úvodu jari a na umelej tráve v Trenčíne zvíťazili v stretnutí 20. kola nad domácim úradujúcim šampiónom a lídrom Fortuna ligy 2:0, keď o výsledku rozhodli už v prvom polčase. V 8. min chybu Nigérijčana Christophera Udeha využil skúsený Róbert Vittek, ktorý ideálne vysunul Františka Kubíka a ten sa nemýlil zoči-voči brankárovi Igorovi Šemrincovi. Gólovú poistku pre hostí pridal tesne pred odchodom do kabín na prestávku Tamás Priskin: maďarský reprezentant sa zbavil domáceho kapitána Petra Kleščíka a ľavačkou krásne skóroval do horného rohu. Spomenutý Kleščík predtým ešte za stavu 0:1 "nožničkami" trafil brvno bránky Jána Muchu a Matúš Bero v dobrej pozícii tiež nevyrovnal. "Belasí" sa týmto cenným triumfom priblížili v klasifikácii trenčianskemu AS na štyri body (44, resp. 48 bodov, pozn.) a uchovali si šancu na majstrovský primát, rekordný deviaty pre Slovan v novodobej ére SR. Do konca tejto sezóny chýba ešte odohrať trinásť kôl, mužstvo môže ešte získať 39 bodov.

"Hrali sme veľmi koncentrovane, dobre takticky a napokon sme zvíťazili. Mimoriadne náročný duel sme zvládli. Hráči tvrdo pracovali v zimnej príprave a zabrali aj v tomto stretnutí. Ďakujem aj našim fanúšikom za podporu, boli fantastickí. My pôjdeme od zápasu k zápasu, každý jeden duel chceme vyhrať," zhodnotil stretnutie na Sihoti pre TV Dajto cyperský tréner ŠK Slovan Bratislava Nikodimos Papavasiliou. "Belasí" ťahajú vo Fortuna lige dvanásťzápasovú šnúru bez prehry, naposledy podľahli pred takmer šiestimi mesiacmi: 12. septembra 2015 v Žiline domácemu MŠK 0:3 v rámci 8. kola.

Belasým sa darí, príďte ich povzbudiť aj na zápas proti Michalovciam. Vstupenky nájdete TU.

"Sme spokojní. Vedeli sme, že Trenčín je silný s loptou, pripravili sme sa na to. Hrali sme veľmi zodpovedne v defenzíve a vyšli nám dva brejky," uviedol pre TV Dajto stredopoliar Slovana František Kubík. Niekdajší hráč Trenčína poslal bratislavský tím do vedenia. "Radosť z gólu som trošku krotil, v Trenčíne som prežil krásne chvíle. Som však rád, že to tam padlo," priznal 26-ročný ofenzívny záložník "belasých".

V sobotňajšom podvečernom dueli pred vypredaným hľadiskom (3500 divákov) futbalistom Trenčína neboli nič platné štatistické ukazovatele, ktoré vyzneli jednoznačne v ich prospech. Hráči AS mali 68-percentné držanie lopty, kým hostia z Bratislavy len 32 %. Pomer striel bol 17 - 4, domáci kopali 12 rohov, Slovan ani jeden. Napriek tomu sa zápas skončil z pohľadu AS výsledkom 0:2. "Sme sklamaní. Nenávidíme prehry, ale tie patria k futbalu," skonštatoval po stretnutí pre TV Dajto tréner trenčianskeho klubu Martin Ševela a doplnil: "Súpera sme v 8. min dostali do vedenia našou chybou. Mali sme potom tlak i nejaké šance, ale dnes sme si nepotykali s efektivitou. V hre mojich zverencov mi absentovala väčšia iskra a zápal, aj keď bol pre nás po prvom polčase nepriaznivý stav 0:2."

Po deviatich zápasoch za sebou Trenčania nezabodovali vo Fortuna lige. Naposledy a do soboty jedinýkrát podľahli v tejto sezóne zverenci M. Ševelu pred viac ako piatimi mesiacmi: 23. septembra 2015 doma s MŠK Žilina 1:4. Práve na štadióne pod Dubňom nastúpia futbalisti AS v najbližšom ligovom kole - v utorok 1. marca. Na Slovan Bratislava čaká v tomto 21. kole tiež v prvý marcový deň domáce vystúpenie na Pasienkoch proti nováčikovi z Michaloviec.

AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:2)
Góly: 8. F. Kubík, 41. Priskin, ŽK: 28. Schet, 79. M. Šulek - 85. Milinkovič, rozhodovali: Sedlák - Brendza, D. Hrčka, 3500 divákov (vypredané)

AS Trenčín: Šemrinec - M. Šulek, Kleščík, Udeh (46. Lawrence), Madu Kingsley - Koolwijk - Guba (46. Maierhofer), Rabiu, Bero, Schet (57. Kalu) - Van Kessel

Slovan: Mucha - Pliatsikas, Saláta, Sekulič, Zreľák - Simovič, De Kamps (64. Scott) - Priskin, F. Kubík (73. Savičevič), Milinkovič - Vittek (82. Crnkič)

Martin Ševela (tréner Trenčína): "Na prvé jarné kolo sme sa dôsledne pripravovali. Štart do zápasu sme mali celkom dobrý, až sme urobili jednu chybu a súper má brejkových hráčov, ktorí dokážu využívať takéto šance. V prvom polčase sme mali aj my šance, ale realizácia nebola taká, akú sme si predstavovali, čo nás stálo lepší výsledok. Súper vedomí si svojho náskoku hral rozumne v bloku a spoliehal sa na kontry. Z výsledku sme sklamaní, ale prehry patria k futbalu."

Nikodimos Papavasiliou (tréner Slovana): "Bol to veľmi ťažký zápas proti veľmi silnému súperovi. Celý tím musel tvrdo pracovať od prvej minúty. Hráči sa sústredili celý zápas. Takticky to bol veľmi dobrý zápas, čo odzrkadľuje výsledok. Poďakovanie patrí aj fanúšikom, v takýchto ťažkých zápasoch ich potrebujeme, aby boli dvanástym hráčom."

Trnavčania odplatili Michalovciam domácu prehru

Futbalisti Spartaka Trnava zvíťazili v sobotňajšom súboji prvého jarného kola Fortuna ligy na trávniku nováčika MFK Zemplín Michalovce 1:0. Jediný gól stretnutia strelil v 57. min David Depetris. Argentínsky bývalý kanonier Trenčína, ktorý má aj slovenské občianstvo, dorazil do siete loptu vyrazenú brankárom domácich Mariánom Kelemenom. Bola to jediná väčšia šanca hostí v zápase a Trnavčania ju využili. Zároveň tým odplatili Michalovčanom šokujúcu septembrovú domácu prehru 0:1. Zemplínčanov môžu mrzieť najmä dve veľké šance v prvom polčase, ktoré mali Martin Koscelník a Michal Hamuľak. Stretnutie sa hralo pred vyše 4000 divákmi.

MFK Zemplín Michalovce - FC Spartak Trnava 0:1 (0:0)
Gól: 57. Depetris, ŽK: 13. Vernon de Marco - 10. A. Kadlec, 44. Schranz, 81. Čonka, rozhodovali: Marhefka - Hancko, Lieskovský, 4135 divákov

Michalovce: Kelemen - Marcos Pérez, Vernon de Marco, Chubutia, Sviarčinskij (82. Bayón) - Grič, T. Sedlák (66. Savvidis), Kunca (67. L. Tóth), Lukič, Koscelník - Hamuľak

Trnava: Kamenár - A. Kadlec, Martin Tóth, Horník, Čonka - Jež (89. Bello), Baéz - Schranz, Halilovič (73. També), Mikovič - Depetris (85. L. Mihálik)

Stanislav Griga, tréner Michaloviec: "Bol to vyrovnaný zápas. Tak ako sme ho prehrali, sme ho mohli vyhrať. Rozhodli naše nepremenené šance, ktorých sme mali viac ako súper. Chlapci bojovali, dreli, no chýbalo nám šťastie v koncovke."

Ivan Hucko, tréner Trnavy: "Bol to bojovný zápas o jednom góle, ktorý sa podarilo spraviť nám. Na tom teréne, aký bol, sa dalo hrať ťažko futbal. Bola to viac-menej taká nakopávaná a nám jedna lopta padla do bránky."

Ružomberský trojbodový zásah v Zlatých Moravciach

Góly skúsených hráčov Mareka Saparu a Miloša Lačného rozhodli o víťazstve futbalistov Ružomberka v sobotňajšom súboji 20. kola Fortuna ligy na trávniku Zlatých Moraviec. V 49. min Lačný zužitkoval centrovanú loptu Michala Faška na úvodný gól zápasu. O 19 minút neskôr exreprezentant Sapara z priameho kopu dal výsledku konečnú podobu - 0:2. V domácom drese sa nepresadil topkanonier jesene Léandre Gael Tawamba Kana.

Oba tímy boli pred zápasom susedmi v tabuľke na deviatom a ôsmom mieste, po ňom si Liptáci polepšia - posunú sa pred Seničanov na 7. priečku. Zverenci Ladislava Pecka majú v jarnej časti vyššie ambície ako len pohyb v bezpečných vodách stredu tabuľky.

FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok 0:2 (0:0)
Góly: 49. Lačný, 68. Sapara, ŽK: 83. M. Kuzma - 15. J. Maslo, 43. Faško, 80. Zošák, rozhodovali: Valášek - Slyško, Pozor, 876 divákov

Zlaté Moravce: P. Kováč - Majkič, Pintér, Jhonnes Marques de Souza, Kupec - M. Perišič, D. Školník, Bariš (69. M. Kuzma), Orávik (75. F. Bamba), Rejdovian (60. Slančík) - Tawamba Kana

Ružomberok: Tofiloski - P. Maslo, J. Maslo, A. Rosa, Boszorád - Sapara (73. Ďubek), M. Nagy - Gál-Andrezly, Zošák, Faško (61. A. Kučera) - Lačný (82. Jakubko)

Podbrezová rozhodla v siedmej minúte nadstavenia

Do boja o záchranu namočení futbalisti Podbrezovej začali súťažnú jar úspešne. Na domácom trávniku v sobotu zdolali hostí zo Senice 1:0. Tri body im priniesla doslova posledná akcia zápasu, keď sa v siedmej minúte nadstaveného času ľavačkou do lopty oprel argentínsky legionár Pablo Podio a volejom spoza šestnástky rozhodol o tom, že tri body zostanú na Horehroní. Podbrezovčania vďaka štvrtému víťazstvu v sezóne poskočili v tabuľke z jedenástej na desiatu priečku pred Michalovčanov. Seničania klesli zo siedmej na ôsmu pozíciu.

ZŠ Šport Podbrezová - FK Senica 1:0 (0:0)
Gól: 90.+ Podio, ŽK: 31. Kostelný, 75. Turňa - 24. Leško, 78. Hladík, 90.+ Morong, 90.+ Čunta, rozhodovali: Chmura - Vorel, P. Kováč, 1112 divákov

Podbrezová: M. Kuciak - L. Djordjevič, Kostelný, Krivák, Turňa - Kochan, P. Vajda, Podio, Peševski (71. R. Duda) - Rendla, Šafranko (85. Sabler)

Senica: Šulla - Čunta, Mehremič, P. Pavlík, Kontár - Hušek - Hladík, Morong (90.+ Komara), Hromada (60. Klec), Šmehyl (84. J. Dolný) - Leško

Dušan Vrťo, tréner Senice: „Nemám veľmi čo hodnotiť. Prehrali sme 0:1 a v podstate sa zopakovalo to, čo vlani v Ružomberku v prvom zápase. Malo to podobné aspekty. Neviem, či je výsledok spravodlivý, pretože gól sme dostali v 97. minúte. Som už pri futbale zhruba štyridsať rokov, ale nastavovať sedem minút som nevidel poriadne dlho. Možno v Anglicku, ale v našej lige taký zápas asi ani neuvidíme. Malo sa nastavovať šesť minút a dostali sme gól v siedmej minúte. Neboli sme pritom upozornení, že by sa malo nastavovať ďalšia minúta. Sme teda sklamaní. Veríme že ďalší zápas zvládneme. Uvidíme, či aj s Hromadom, ktorý sa zranil po likvidačných zákrokoch súpera na neho.“

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: „Som so zápasom veľmi spokojný. Držali sme celý opraty tohto stretnutia v našich rukách a snažili sme sa prevaliť veľmi dobre organizovanú obranu hostí. Chlapci nechali všetko na ihrisku. Vyzdvihol by som kolektívny výkon. Veľmi sme potrebovali toto víťazstvo, tešíme sa z neho. Vyhrali sme bitku, nie vojnu. Jar ešte bude náročná. Navyše terén u nás je ťažký, veľmi obtiažne sa na ňom hrá kombinačný futbal. Podstatné je, že tri body zostali doma.“

Pablo Podio, autor gólu Podbrezovej: „Vedeli sme, že to Senica je ťažký súper. Pripravili sme sa na to a hrali do plných. Som rád, že mi to tam padlo v nadstavenom čase. Verili sme, že lopta padne do bránky. Mali sme aj predtým šance, v ktorých sme mohli dať gól. Boli sme viac pri bránke, takže víťazstvo je spravodlivé. Seničania veľmi ležali na zemi, takže šesť minút bolo oprávnene nastavených. Vyplatilo sa, že sme hrali až do samého konca. Makáme celú prípravu, takže aj preto považujeme tri body za spravodlivé. Ideme ďalej, musíme zvládnuť aj ostatné zápasy.“

Viac o téme: AS Trenčín ŠK Slovan Bratislava