Nezastaviteľný Hirscher vyrovnal rekord Girardelliho, Adam Žampa opäť bodoval

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: SITA

KRANJSKA GORA - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher vyhral sobotňajší obrovský slalom Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Získal nielen malý glóbus v tejto disciplíne, ale piatykrát za sebou ovládol aj celkové hodnotenie Svetového pohára. Na druhom mieste skončil piatkový víťaz obráku v tomto slovinskom stredisku Alexis Pinturault so stratou 53 stotín sekundy. Tretí bol Nór Henrik Kristoffersen (+1,59).

Slovenský reprezentant Adam Žampa rovnako ako v piatok bodoval, keď skončil 27. Na štart sa s vysokým štartovým číslom 63 postavil aj ďalší Slovák Andreas Žampa, 1. kolo ale nedokončil rovnako ako v piatok.

Dvadsaťsedemročný Hirscher si v náročných podmienkach pri zníženej viditeľnosti v 1. kole pred druhým Pinturaultom vytvoril náskok 0,41 sekundy. A ten v druhom kole aj udržal a dokonca zvýšil. Zastavil tak sériu štyroch triumfov 23-ročného Francúza v obrovskom slalome. Rakúšan zaknihoval už 38. víťazstvo v pretekoch SP. V piatok sa išlo ako náhrada za zrušené preteky v Garmisch-Partenkirchene, do konca sezóna už zostáva len jeden obrovský slalom.

Rakúšan Marcel Hirscher sa vďaka víťazstvu v sobotňajšom obrovskom slalome v Kranjskej Gore stal už predčasne piatykrát celkovým víťazom Svetového pohára. Dvadsaťsedemročný lyžiar tak vyrovnal rekord legendárneho Luxemburčana Marca Girardelliho. Hirscherov triumf je obdivuhodný aj v tom, že veľký glóbus získal piatykrát v rade bez prerušenia. Na druhej strane mal svoju úlohu v tejto zime uľahčenú, lebo v jej polovici pre zranenie skončil jeho veľký rival, Nór Aksel Lund Svindal, ktorý bol v tom čase lídrom celkového poradia. Do konca sezóny prestížneho seriálu ešte zostáva sedem sútaží, ale Rakúšana už nemôže nikto bodovo predstihnúť.

"Som naozaj šťastný, ani to neviem opísať. Špeciálne sa chcem poďakovať mojej rodine, aj profesionálnemu tímu okolo mňa. Nebolo to dnes ľahké. Včera tu boli iné podmienky a skrátená trať. Dnes tam bolo dosť ľadu, išiel som rýchlo a veril som si. Fanúšikovia boli skvelí, hoci na nich snežilo," povedal šampión bezprostredne po víťazstve do kamier ORF.

Hirscher ovládol celkové poradie SP aj v predchádzajúcich štyroch sezónach, posledným iným víťazom bol v roku 2011 Chorvát Ivica Kostelič. Salzburčan v kariére vyhral už 17 slalomov SP, 18 obrovských slalomov v SP, 1 super-G SP a dve metské podujatia. Zo ZOH v Soči ma striebro zo slalomu.

Výsledky - SP - Kranjska Gora (Slovin.) - obrovský slalom: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:12,58 min. (1:13,92+58,66), 2. Alexis Pinturault (Fr.) +0,53 s. (1:14,33+58,78), 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,59 (1:15,01+59,16), 4. Felix Neureuther (Nem.) +1,80, 5. Thomas Fanara (Fr.) +1,91, 6. Philipp Schörghofer +2,03, 7. Manuel Feller (obaja Rak.) +2,12, 8. Loic Meillard (Švaj.) +2,36, 9. Stefan Luitz (Nem.) +2,39, 10. Justin Murisier (Švaj.) +2,51, ... 27. Adam ŽAMPA (SR) +5,15 (1:17,39+1:00,34), ... Andreas ŽAMPA (SR) nedokončil 1. kolo

Priebežné poradie v obr. slalome (10): 1. Hirscher 721 - víťaz disciplíny, 2. Pinturault 610, 3. Kristoffersen 461, 4. Victor Muffat-Jeandet 373, 5. Mathieu Faivre (obaja Fr.) 363, 6. Neureuther 354, ... 41. Adam ŽAMPA 24

Poradie v SP (po 37 pretekoch): 1. Hirscher 1525 - celkový víťaz, 2. Kristoffersen 1192, 3. Pinturault 1040, 4. Aksel Lund Svindal 916, 5. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 868, 6. Neureuther 717, ... 73. Adam ŽAMPA 100, 141. Andreas ŽAMPA 8

Viac o téme: Marcel Hirscher Adam Žampa Andreas Žampa