VIDEO Veľkú cenu Austrálie ovládol Mercedes: Hororová nehoda Alonsa!

Lewis Hamilton, Nico Rosberg a Sebastian Vettel na stupňoch víťazovLewis Hamilton, Nico Rosberg a Sebastian Vettel na stupňoch víťazov Zdroj: SITA

MELBOURNE - Nemecký pilot Nico Rosberg triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Austrálie, úvodnom podujatí novej sezóny motoristickej formuly 1. Jazdec tímu Mercedes sa tešil na okruhu Albert Park v Melbourne s veľkým náskokom ôsmich sekúnd pred tímovým kolegom a obhajcom minuloročného prvenstva Lewisom Hamiltonom.

Tretí skončil Sebastian Vettel na monoposte Ferrari s odstupom takmer desať sekúnd, ale v závere Hamiltona výrazne potrápil. Pre Rosberga je to pätnáste víťazstvo v pretekoch F1 v kariére, na čelo VC Austrálie sa dostal v 36. kole a svoje vedenie už nepustil. Trojica Rosberg-Hamilton-Vettel sa v minulom roku ocitla spolu na pódiu v deviatich prípadoch.

"Ďakujem veľmi pekne za podporu, bol to skvelý víkend. Dnes to bolo neuveriteľné, zdolať Ferrari je vynikajúce. Absolútne sme si to užili a som super nadšený," povedal Rosberg na stupňoch víťazov do mikrofónu Marka Webbera.

"Máme za sebou skvelé preteky, je nemožné na tejto trati niekoho stíhať. Som rád, že sa pri havárii nikomu nič nestalo. Napokon ma teší druhé miesto, mohol som na tom byť oveľa horšie. Do konca šampionátu je ešte ďaleko," dodal Hamilton.

Výborné preteky má za sebou nováčikovský tím Haas, keď Romain Grosjean obsadil šiestu priečku. V prvej desiatke sa umiestnili obidva monoposty Williamsu aj Toro Rosso. Tesne za bodovanými miestami skončil novic Jolyon Palmer na Renaulte. Veľkú cenu Austrálie výrazne ovplyvnila nehoda Fernanda Alonsa v 18. kole, po ktorej vedenie pretekov vyvesilo červené vlajky a štartovalo sa nanovo. Najbližšie preteky sú na programe 3. apríla v bahrajnskom Sachíre.

Fantasticky vyšiel štart Ferrari, Vettel s Räikkönenom sa z druhého radu dostali na prvé dve miesta. Víťaz kvalifikácie Hamilton sa prepadol na šiestu pozíciu, Rosberg bol tretí. Rus Daniil Kvjat z Red Bullu pre elektrické problémy ani neodštartoval. Hamilton sa čoskoro posunul pred Massu na piatu priečku. Po desiatich kolách mal Vettel pred Rosbergom takmer štvorsekundový náskok, Hamilton zaostával už skoro o desať sekúnd. Prvá štvorica pri zastávkach v boxoch stavila na rôzne stratégie: Vettel s Räikkönenom zostali pri supermäkkých pneumatikách, Rosberg prezul na mäkké a Hamilton na stredne tvrdé. V 18. kole tvrdo havaroval Alonso, keď pri pokuse predbehnúť Gutiérreza zavadil o jeho ľavé zadné koleso a totálne rozbil svoj monopost. Preteky boli prerušené a nasledoval reštart, pred ktorým mohli tímy nasadiť svojim jazdcom nové pneumatiky. Ferrari zostalo na supermäkkých zmesiach, mercedesy jazdili na stredne tvrdých. Viedol Vettel pred Rosbergom, Hamilton bol až siedmy. Räikkönen musel odstúpiť pre technické problémy. Vettel na mäkšej sade nezrýchľoval, jeho náskok pred Rosbergom sa pohyboval okolo troch sekúnd. V 36. kole Vettel prezul na mäkké gumy a zaradil sa na štvrté miesto, novým lídrom bol Rosberg, za ním jazdili Ricciardo a Hamilton. Na začiatku 42. kola sa úradujúci majster sveta dostal na druhú pozíciu, Ricciardo zareagoval zastávkou v boxoch. Šesť kôl pred koncom sa Vettel dotiahol na Hamiltona, ale nedokázal sa cez neho dostať aj vinou chyby. Z víťazstva sa napokon tešil Rosberg.

Výsledky - Veľká cena Austrálie 2016 - nedeľa (po 57 kolách): 1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 1:48:15,565 h, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +8,060 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +9,643, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +24,330, 5. Felipe Massa (Braz.) Williams +58,979, 6. Romain Grosjean (Fr.) Haas +1:12,081 min

Poradie MS (po prvých z 21 pretekov): 1. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 25 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 18, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 15, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 12, 5. Felipe Massa (Braz.) Williams 10, 6. Romain Grosjean (Fr.) Haas 8

Viac o téme: Nico Rosberg Formula 1