VIDEO Trestuhodne zahodený zápas Liverpoolu: Škrtel pri návrate zavinil penaltu

Shane Long sa po súboji s Dejanom Lovrenom ocitá na zemiShane Long sa po súboji s Dejanom Lovrenom ocitá na zemi Zdroj: SITA

LONDÝN - Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel prvý raz v tomto roku zasiahol do stretnutia seniorského mužstva anglického FC Liverpool, napriek sľubnému vývoju duelu sa nepokon netešil z víťazstva.

Škrtel, ktorý sa vracia do akcie po štvrťročnej odmlke pre zranenie zadného stehenného svalu, sa nezmestil do základnej jedenástky nemeckého kouča FC Liverpool Jürgena Kloppa na nedeľňajší zápas 31. kola Premier League na pôde FC Southampton, príležitosť však dostal po zmene strán.

Stopérsku dvojicu hostí tvorili od úvodného výkopu Chorvát Dejan Lovren a Francúz Mamadou Sakho. Ihneď po prestávke za stavu 2:0 pre LFC Škrtel nahradil Lovrena, ktorý v 25. min dostal žltú kartu. Tridsaťjedenročný slovenský obranca svojho kolegu napodobnil po štyroch minútach na ihrisku, rozhodca ho napomenul kartou rovnakej farby za faul v pokutovom území, nariadený pokutový kop však domáci nepremenili. Nemuselo ich to však mrzieť, v 64. min strelili kontaktný gól a v záverečnej desaťminútovke zavŕšili obrat na konečných 3:2.

Škrtel utrpel indispozíciu 20. decembra pri ligovej prehre "The Reds" 0:3 na trávniku Watfordu. Nedávno si dva razy zahral za rezervný tím z Anfield Road na obnovenie zápasovej praxe.

V nedeľňajšom šlágri 31. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League zdolali hráči Manchestru United na štadióne Etihad svojho mestského rivala Manchester City 1:0. Jediný presný zásah stretnutia zaznamenal v prvom polčase Marcus Rashford, ktorý sa vo veku 18 rokov a 141 dní stal najmladším strelcom v histórii manchesterského derby. "The Citizens" je aj po tejto prehre na štvrtej priečke, ktorá zaručuje účasť v play-off Ligy majstrov. Manchester United sa priblížil na rozdiel jedného bodu a zostáva v hre o účasť v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži.

Tréner Manchestru City Manuel Pellegrini sa musel pred nedeľňajším šlágrom vyrovnať s absenciou dvoch kľúčových stopérov. V odvetnom dueli osemfinále LM proti Dynamu Kyjev sa zranili Vincent Kompany a Nicolás Otamendi. Nahradili ich Eliaquim Mangala a Martín Demichelis. Práve skúsený Argentínčan Demichelis nesie zodpovednosť za gól, ktorý rozhodol manchesterské derby. Tridsaťpäťročný obranca akoby zabudol na svoj vek a nedostatočnú rýchlosť, keď sa v 16. minúte rozhodol v súboji jeden na jedného ísť do sklzu proti Rashfordovi. Tínedžer v službách Manchestru United jeho chybu okamžite potrestal, keď sa pustil priamo na bránku a strelou po zemi prekonal brankára City Joa Harta. Po prihrávke od Juana Matu ukázal svoju pohotovosť a priamočiarosť, ktorá hráčom United často chýba.

Pre Citizens sa situácia skomplikovala na začiatku druhého polčasu, keď musel pre zranenie opustiť trávnik gólman Hart, ktorého nahradil hrdina finálového zápasu Ligového pohára Willy Caballero. Najbližšie ku gólu boli hráči City v 67. minúte, avšak útočník Sergio Agüero trafil len konštrukciu bránky. Argentínsky ofenzívny hráč bol zrejme najaktívnejším z domáceho tímu, do problémov dostával často Smallinga, ktorý vo viacerých prípadoch koketoval s druhou žltou kartou a prípadným vylúčením.

Strelcom rozhodujúceho gólu bol síce Marcus Rashford, no najlepším mužom Manchestru United bol v nedeľňajšom derby stredný obranca Daley Blind. Dvadsaťšesťročný Daley podobne ako jeho otec Danny Blind nevyniká svojou rýchlosťou či fyzickou silou, jeho prednosťou je inteligencia a skvelé čítanie hry. Na začiatku sezóny mnohí fanúšikovia Red Devils vyčítali trénerovi Louisovi van Gaalovi, že svojho krajana postavil práve na post stopéra. O správnosti tohto rozhodnutia presvedčil dnešným výkonom, uspel v šiestich osobných súbojoch, päťkrát odobral súperom loptu a štyri razy v pozícii posledného hráča odkopol loptu a zažehnal nebezpečenstvo.

"Myslím si, že v prvom polčase, predtým než stihli dať gól, sme mali niekoľko šancí. Druhý polčas bol dobrý, avšak nedokázali sme streliť gól. Joe Hart si poranil lýtko. V tejto chvíli však nevieme presne určiť rozsah zranenia. Prišli sme o dôležité tri body so súperom, ktorý sa rovnako ako my pokúša kvalifikovať do Ligy majstrov," konštatoval po derby dueli kormidelník Manchestru City Manuel Pellegrini.

"Toto nás rozhodne nakopne a dodá nám sebadôveru. V šatni to bol naozaj skvelý pocit. Dnes sme dosiahli veľmi cenný výsledok, taký sa nám v poslednom čase dlho nepodaril. Pre našich fanúšikov to musí byť tiež veľká vec. Rashford je ozajstný útočník a z toho dôvodu ho stále nechávam na pozícii hrotového hráča, pretože dokáže strieľať góly. Veľmi sa mi páči. Stále má len osemnásť rokov, a preto musíme byť aj naďalej trpezliví," povedal spokojný tréner United Louis van Gaal.

Výsledky nedeľňajších stretnutí 31. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League:

Southampton - Liverpool 3:2 (0:2)
Góly: 64. a 86. Mané, 83. Pellé - 17. Coutinho, 22. Sturridge
Martin Škrtel (Liverpool) hral od 46. min, v 49. min dostal ŽK.

Newcastle - Sunderland 1:1 (0:1)
Góly: 83. Mitrovič - 44. Defoe

Manchester City - Manchester United 0:1 (0:1)
Gól: 16. Rashford

Tottenham - Bournemouth 3:0 (2:0)
Góly: 1. a 16. H. Kane, 52. Ch. Eriksen