Odvrátená stránka mladých talentov v Portugalsku: Zadlžení rodičia a život na ulici

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

NOGUEIRA DO CRAVO - Snívajú o tom, že sa z nich stane nový Ronaldo, ale často na nich netrpezlivo čakajú skôr fanúšikovia. Stále viac mladých futbalistov z Afriky a Latinskej Ameriky, ktorých láka hmlistý prísľub lukratívnych zmlúv, sa vyloďuje v Portugalsku, vstupnej bráne do Európy. Len máloktorému z nich sa podarí, že s nimi uzatvoria zmluvy prestížne kluby.

Niektorých vyhostí hraničná polícia a iných nechajú napospas všetkého schopní agenti. Dvadsaťročný Nigérijčan Valentine Akpey berie svoj údel s trpezlivosťou. Neúnavne trénuje s ďalším Nigérijčanom Sundayem Akohom pod zasneženými vrcholkami horského reťazca Serra da Estrela. Valentin už dva roky hrá na štadióne Nogueirense, amatérskeho klubu tretej divízie na severe Portugalska. "Tvrdo trénujem, aby som sa dostal vyššie," citovala ho agentúra AFP.
 
Mladý Nigérijčan sa nesmelo usmieva. "Snívam o tom, že budem hrať ako Messi za FC Barcelona. Najlepší futbal je v Európe, všetci mladí Afričania sem chcú," tvrdí. Ešte mu nebolo ani 18 rokov, keď prišiel so skupinou ďalších mladíkov do Portugalska. Viedol ich nigérijský agent, ktorý ho objavil, keď hral v uliciach metropoly Abuji.
 
V lete 2014 ho zadržala polícia, keď mu vypršalo vízum. Portugalské úrady mu dali 20 dní na to, aby svoju situáciu legalizoval, alebo sa vrátil do Nigérie. Z núdze mu pomohla zmluva s klubom Nogueirense. Teraz žije v byte v priestore štadióna, ktorý zdieľa s ďalšími mladými hráčmi z Pobrežia Slonoviny, Mali a z Kolumbie.
 
Niektorí v tom vidia šancu pre portugalský futbal, iní, ako napríklad predseda zväzu portugalských profesionálnych hráčov futbalu Joaquim Evangelista, nelegálny obchod s maloletými hráčmi. "Sú rodičia, ktorí sa zadĺžia, len aby financovali sen svojho syna, a v Afrike zaplatia agentom až 3000 eur, v Brazílii až 5000 eur" podotýka.
 
Pravidlá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zakazujú všetky medzinárodné prevody hráčov mladších ako osemnásť rokov, okrem v rámci Európskej únie. "Stále viac amatérskych klubov však súhlasí s tým, že budú vychovávať mladých hráčov. Ak sa mladým zadarí a prejdú do veľkých klubov, má z toho amatérsky klub úžitok," zdôrazňuje Evangelista. "V prípade neúspechu agenti hráčov opustia a tí sa ocitnú na ulici. Niektorí začnú páchať trestnú činnosť alebo začnú užívať drogy," uvádza.
 
Najmenej 15.000 maloletých afrických hráčov sa každoročne pokúša v Európe o svoju šancu a 70 percent z nich neuspeje, uvádza organizácia Foot Solidaire. A podľa pohraničnej polície je dnes v Portugalsku 1000 až 1500 nelegálnych mladých futbalistov.
 
Dvadsaťštyriročný Ansuman Fati z Guiney-Bissau mal nakoniec šťastie. V osemnástich rokoch ho odmietla po trojmesačnej skúšobnej dobe športová akadémia v Lisabone. Opustil ho jeho agent a Fati sa ocitol v krajine bez dokladov. Keď niekoľkokrát zmenil klub, podarilo sa mu konečne získať miesto v S.C. Freamunde v druhej divízii.
 
"Futbal je vášeň, ale tiež spôsob, ako podporovať rodinu," vysvetľuje Fati. "Po smrti otca musím doma živiť 39 ľudí," zdôrazňuje. Teraz zarába 1500 eur mesačne, čo je desaťkrát viac, než keď v Portugalsku začínal.
 
"Zahraničný hráči neprídu kluby nijako draho. Zabezpečia im ubytovanie a jedlo, ale plat je často veľmi nízky," hovorí právnik Joao Manteigas, ktorý sa špecializuje na šport. Mnoho hráčov o tom nechce hovoriť, pretože sa boja, že sa im klub pomstí.
Viac o téme: Portugalsko
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK/AFP

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy