VIDEO Slovan doviedli k triumfu dve penalty: Skalica naštartovala záchranárske práce

Súboj Myjavy so Žilinou gól nepriniesol Súboj Myjavy so Žilinou gól nepriniesol Zdroj: SITA

MYJAVA - V sobotňajšom zápase 25. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže medzi Myjavou a Žilinou nepadol gól. "Kopaničiari" síce nedosiahli tretie víťazstvo po sebe, ale štvrtý raz v sérii neprehrali a upevnili si 4. priečku v tabuľke Fortuna ligy. Žilinčania v druhom dueli za sebou neinkasovali a patrí im 5. pozícia.

V zápase dvoch tímov bojujúcich o miestenku do Európskej ligy ako prví pohrozili hostia, Škvarkovu strelu zo 6. minúty zneškodnil Hruška. O dve minúty na opačnej strane predĺžil hlavou Kolár loptu na Sládeka, ktorý hlavičkoval do pripraveného Volešáka. Peknú akciu predviedli kopaničiari v 17. minúte, Daniel zacentroval na Sládeka, ktorý ešte priklepol loptu Pekárovi, no jeho strelu stihla obrana Žilinčanov zblokovať mimo brány. O minútu neskôr skončil ďalekonosný projektil z Kóňovej kopačky tesne nad brvnom hosťujúcej brány. Z aktivity vyťažili Myjavčania aj gól v 25. minúte, no pre ofsajd neplatil. V 39. min. videli diváci kontru domáceho tímu, na jej konci bola Sládekova strela z vnútra pokutového územia zrazená na roh. Po jeho zahraní podbehol Volešák loptu, následná hlavička Kolára sa nezmestila do priestoru troch žrdí.

Do druhého dejstva hry vstúpili aktívnejšie "šošoni", do šancí sa ale nedostávali. V 63. minúte sa zrodila veľká príležitosť myjavského tímu, z pravej strany zacentroval Daniel, Kolár loptu tečoval a tá skončila na žrdi Volešákovej brány. Žilinčania o dve minúty zahrávali rohový kop, zakončenie Králika reflexívne vyrazil Hruška a poradil si aj so strelou Mabouku. Hra naberala na obrátkach a v 69. min. zachránila žrď Žilinčanov po druhý raz v zápase pri strele Pekára. V nadstavenom čase mohol víťazstvo strhnúť na stranu Žiliny Králik, v dobrej pozícii ale hlavičkoval príliš vysoko a duel sa tak skončil bezgólovou remízou.

Spartak Myjava – MŠK Žilina 0:0
Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Špalek, Puček, Škvarka (všetci Žilina), 1326 divákov

Myjava: Hruška – Machovec, Ostojič, Banovič, Beňo – Pekár (88.  Duga), Kóňa, Marček - Sládek (83. Chovanec), Kolár (64. Bílovský), Daniel

Žilina: Volešák – Mazáň, Králik, Vavro, Špalek (90. Hancko) – Hlohovský, Káčer (68. Michlík), Diaz, Paur – Škvarka, Puček (46. Mabouka)

Norbert Hrnčár, tréner Myjavy: "Zápas mal dobrú úroveň, vysoké tempo, hralo sa hore-dole. Z nášho pohľadu tomu chýbali góly. Nastrelili sme dvakrát žrď, bolo tam ešte veľa situácií, kde sme to nedokázali pretaviť do gólu. Ja som rád, že sme nedostali gól so silnou a ofenzívnou Žilinou. Ideme ďalej, čaká nás ešte osem kôl."

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Bol to slušný zápas s vysokou intenzitou, chýbali len góly. V prvom polčase sme neboli tak dominantní, ako sme predpokladali, pretože súper má svoju kvalitu a bol naozaj nepríjemný. Paradoxne v čase, kedy sme získali väčšiu kontrolu nad zápasom v druhom polčase, keď sme hrali pohyblivejšie a lepšie, tak mal dve vyložené šance, dvakrát nastrelil žrď. Myslím si, že chýbal strelecký inštinkt, pretože zápas mal slušnú úroveň. Tým, že sme udržali čisté konto u kvalitného súpera, sa na to pozeráme pozitívne, ale potrebujeme zlepšovať činnosti vo finalizácii hlavne v zápasoch vonku. Myslím si, že to bol kvalitný zápas."

Podbrezová v dôležitom zápase zdolala Michalovce

Úvodnú šancu zápasu mali hostia. Už v tretej minúte prenikol Kunca do šestnástky, hľadal pri bližšej žrdi Koscelníka, ktorý zblízka zakončoval a takmer prekonal Kuciaka. Lopta skončila iba tesne vedľa žrde. Z gólu sa napokon tešili domáci. Peševski v 13. minúte pekne prihral Šafrankovi, ktorý sa dostal do pokutového územia a na dvakrát z pravej strany pokoril Kelemena – 1:0. Pomerne rýchly gól zápasu uškodil. V prvom polčase sa hral viac medzišestnástkový futbal, chýbali gólové príležitosti. Hosťom nevychádzali centre pred bránku, domáci sa nedokázali presadiť zo štandardiek či črtajúcich sa brejkových situácií.

Po prestávke mohli Podbrezovčania navýšiť skóre. Po štandardke Peševski zabojoval o loptu, tá sa napokon dostala ku Kostelnému, ktorý našiel v rohu päťky Šafranka, ale jeho hlavička skončila nad brvnom. Po hodine hry mal Podio voľný priestor na ľavej strane, hľadal Rendlu v šestnástke, no všetko zažehnal Perez. Ten si však kalich horkosti v zápase vypil do dna, pretože v 73. minúte zahral pred šestnástkou rukou a po druhej žltej karte sa porúčal z ihriska. Presilovku domáci pretavili do druhého gólu. Po rohu Podia si lopta našla hlavu Rendlu v rohu päťky pri vzdialenejšej žrdi a bolo 2:0. Oslabené Michalovce už nehrozili, takže na Horehroní nebodovali.

ŽP Šport Podbrezová – MFK Zemplín Michalovce 2:0 (1:0)
Góly: 13. Šafranko, 78. Rendla. Rozhodoval: Kružliak. ŽK: Viazanko – Perez, Bayon, Hamuľak. ČK: 71. Perez (Michalovce) po 2 ŽK, 1325 divákov

ŽP Šport: Kuciak – Viazanko (84. Sabler), Krivák, Kostelný, Turňa – Vajda – Peševski (70. Migaľa), Kochan, Podio, Šafranko – Rendla (89. R. Duda)

MFK Zemplín: Kelemen – Perez, Podhorín, De Marco, Sviarčinskij – T. Sedlák – Kunca (61. Serečin), Bayon (61. Hamuľak), Danko (82. L. Tóth), Koscelník - Votinov

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Vyšiel nám vstup do zápasu. Boli sme agresívnejší a dokázali sme premeniť hneď prvú šancu. Prvý polčas bol z našej strany v poriadku, v druhom hostia zvýšili agresivitu, ale ustáli sme to v šestnástke, dali druhý gól a mohli v závere pridať aj ďalší. Som rád, že to chlapci zvládli, pretože tento duel bol na psychiku enormne náročný. Víťazstvo patrí celému kolektívu. Veľmi sa tešíme, že to dopadlo v náš prospech."

Pavol Šafranko, autor prvého gólu Podbrezovej: "Zaslúžene sme vyhrali. Môj pomerne rýchly gól bol dôležitý z hľadiska toho, že sme sa bližšie posunuli k víťazstvu. Potom sa nám už ľahšie dýchalo a hralo, no museli sme zostať naďalej koncentrovaní. Divákom sa zápas mohol páčiť. Mali sme prevahu i šance, takže radosť v šatni z dôležitej výhry je oprávnená. Je to môj prvý ligový gól, takže spoluhráčom niečo prinesiem."

Stanislav Griga, tréner Michaloviec: "Zápasy sa rozhodujú v šestnástkach a tam bol súper lepší. Tak vo vlastnej ako i v našej bol hladnejší, agresívnejší a preto si zaslúžil vyhrať. V strede ihriska na počet dotykov sme možno vyhrali my, ale na to sa dnes nehrá. V druhom polčase sme síce mali prevahu, no šance sme si nevytvorili. Škoda, že sme nepremenili tú prvú v úvode stretnutia. Mohlo sa to vyvíjať inak. Chýbalo nám aj trošku šťastia, no hlavne sme neboli odvážnejší smerom dopredu."

Záhorácke derby sa skončilo deľbou bodov

Stretnutie sa od úvodu nieslo v opatrnom duchu, vo veľmi dobrej  atmosfére sa ani jedno mužstvo nechcelo vystaviť zbytočnému riziku. Na prvú vážnejšiu príležitosť záhoráckeho derby si museli diváci počkať do 22. min. Na ľavej strane sa až pred pokutové územie predral Mehremič, jeho strelu po zemi Krnáč kryl. V 30. minúte hosťujúci Mazán nezmyselne atakoval domáceho Šullu, ktorý už mal loptu v moci a brankár Seničanov mal veľké problémy sa pozviechať. Mazán za svoj zákrok videl z rúk hlavného rozhodcu iba ŽK. V 40. min. prvýkrát pohrozili aj hostia, lopta sa dostala na hranici 16-ky k Masarykovi, ten sa však ukvapil a netrafil medzi tri žrde. V závere polčasu začali byť hostia čoraz nebezpečnejší, ale strelecky sa nedokázali presadiť. Domáci brankár Šulla nakoniec musel po Mazanovom zákroku cez polčas striedať, jeho miesto zaujal Plach, pre žilinského  odchovanca to bol premiérový štart v najvyššej súťaži.

Veľa vzruchu pred bránami nepriniesol ani úvod druhého polčasu, v 61. minúte mohol postupovať sám na Krnáčovu bránu Morong, v poslednom momente jeho klúčku vystihol jeden zo skalických obrancov. O minútu neskôr dostal skvelú loptu za obranu Leško, ktorého zastavil Dobrotka v čistej šanci, píšťalka rozhodcu Straku však zostala nemá. V 67. sa konečne dočkali Seničania gólu, keď loptu dotlačil do siete po štandartnej situácii kapitán Pavlík. O tri minúty už bolo vyrovnané. Po rohovom kope sa k odrazenej lopte dostal Vaško a prestrelil exportnou strelou všetko, čo mu stálo v ceste. V 73. min. sa prebíjal do pokutového územia domácich Ulrich, chcel si vypýtať faul, jeho skok bol však ocenený žltou kartou. V 82. minúte mohli domáci využiť zaváhanie pri rozohrávke Skalice, Morong sa rútil do pokutového územia a jeho postup prerušil zákrok Majerníka. Diváci si na štadióne sa už po niekoľkýkrát dožadovali pokutového kopu, rozhodca Straka ani tentokrát nepískal. V 84. minúte udrelo na opačnej strane. Po dlhom aute striedajúceho Hillaryho hlavičkoval Jakubek a lopta zapadla pod brvno Plachovej brány - 1:2. O štyri minúty neskôr bolo opäť vyrovnané. Róbert Pillár ostal osamotený pred Krnáčovou bránou a stanovil na konečných 2:2. V dobrom druhom polčase tak videli diváci štyri góly a záhorácke derby rozhodne nábojom ani atmosférou nesklamalo.

FK Senica - MK Skalica 2:2 (0:0)
Góly: 67. Pavlík, 88. Pillár – 70. Vaško, 84. Jakúbek.
Rozhodoval: Straka, ŽK: Pillár - Mazán, Šebesta, Ulrich, Krnáč, 2425 divákov.

Senica: Šulla (46. Plach) – Pillár, Pavlík, Hladík – Mehremič, Hromada (85. Kontár), Hušek, Klec (57. Morong), Šmehyl – Leško, Dolný

Skalica: Krnáč – Záhumenský, Dobrotka, Majerník, Hlavatovič –  Vaško, Hlinka (81. Ikenna), Šebesta, Neoveský, Mazan (64. Ulrich)– Masaryk (81. Jakúbek)

Dušan Vrťo, tréner FK Senica: "My sme verili, že sa hráči vrátia po zranení – stalo sa, vrátil sa Robo Pillár – obrana sa spevnila. On aj vyrovnal na 2:2. Nepáčilo sa mi, že si nevypracúvame toľko šancí. Góly dávajú stopéri, takže nad tým sa musíme zamyslieť a zapracovať. Bod sme získali na konci zápasu."

Štefan Horný, tréner MFK Skalica: "My sme sa prichystali, hrali sme v tej najlepšej zostave. Dnes sme ukázali aj inú tvár smerom dopredu, kde sme mali navrch nad Senicou. Chýbalo nám trochu šťastia, aby sme vyhrali. Futbal je aj o chybách. Rozhodli dve štandardné situácie. Chlapci odmakali 90 minút, sme sklamaní. Musíme dvihnúť hlavy a ísť ďalej. Ak budeme takto pokračovať, verím, že sa to prelomí."

Slovan premenil obe penalty a hladko vyhral

Futbalisti bratislavského Slovana stále zostávajú v hre o majstrovský titul vo Fortuna lige 2015/2016. "Belasí" v sobotňajšom zápase 25. kola zvíťazili na trávniku Dunajskej Stredy 2:0, keď v každom polčase premenili pokutový kop. Ten prvý v 39. min Vukan Savičevič, v 82. min zužitkoval penaltu aj Marko Milinkovič. Domáci ešte v prvej polovici duelu prišli o kanoniera Ákosa Szarku, ktorý sa zranil. Bratislavčania majú 6-bodové manko na vedúci Trenčín, ktorý disponuje ešte zápasom k dobru. DAC je v tabuľke šiesty.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:1)
Góly: 39. Savičevič (z pok. kopu), 82. Milinkovič (z pok. kopu) ŽK: 6. Szarka, 40. Sarr - 16. De Kamps, 53. Dielna, 84. Savičevič, rozhodovali: Kráľovič - Hancko, Bobko

Zostavy:
Dunajská Streda: Tujvel - Brašeň, Egri, Ľ. Michalík, Davis - T. Huk, B. Ľupták - Polievka (86. Štepanovský), Sarr (66. V. Horváth), Pačinda - Szarka (24. Stephens)
Slovan: J. Mucha ml. - Pliatsikas, Saláta, Sekulič, Dielna (59. Podaný) - Simovič, De Kamps (55. Granwald) - Crnkič (68. Milinkovič), V. Savičevič, Kubík - Zreľák

Tomislav Marič, tréner D. Stredy: "Chcel by som poďakovať hráčom za dobrý zápas. Mali by sme sa trošku zamyslieť, lebo bolo veľa fanúšikov, ale zápas bol komédiou. Nebudem komentovať, či to boli penalty, ale keď rozhodca odpískal v prvom polčase penaltu, mal by to urobiť v druhom polčase pri akcii Davisa a Huka. Súboje boli naozaj tvrdé, ale neboli rozhodované rovnakým metrom. Ak tréner Slovana povedal, že výsledok je férový, tak s tým by som nesúhlasil."

Nikodimos Papavasiliou, tréner Slovana: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas a bude mať vysoké tempo a nasadenie. Na stretnutie sme sa veľmi dobre pripravili. Bola vynikajúca atmosféra a je pre nás pocta hrať takéto zápasy. Po zápase s Myjavou sme ukázali, že vtedy to nebol Slovan, a vieme reagovať. Hrali sme disciplinovane, vyhrali sme silné súboje. V prvom polčase sme viedli 1:0, v druhom sme išli do protiútokov a vedeli sme, že takéto šance musíme využiť a zápas môžeme rozhodnúť skôr. Výsledok je férový a gratulujem súperovi k ťažkému duelu."

Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy 2015/2016 po sobotňajších stretnutiach 25. kola:

1. AS Trenčín    24 19 3 2 53:20 60
2. ŠK Slovan Bratislava 25 16 6 3 35:15 54
3. Spartak Myjava    25 13 5 7 29:26 44
4. MFK Ružomberok 25 11 7 7 36:30 40
5. MŠK Žilina    25 11 4 10 49:34 37
6. DAC 1904 Dunajská Streda    25 10 6 9 33:28 36
7. FC Spartak Trnava    25 10 6 9 29:30 36
8. FK Senica 25 7 7 11 27:35 28