V Nitre aj Bystrici veľká chuť po premiérovom titule: Finalisti s vyrovnanou bilanciou

Lukáš Novák z HK Nitra (vľavo) a brankár Jason Bacashiua z HC´05 Banská Bystrica
Lukáš Novák z HK Nitra (vľavo) a brankár Jason Bacashiua z HC´05 Banská Bystrica

BRATISLAVA - Hokejisti HK Nitra a HC'05 Banská Bystrica narazia v histórii extraligovej play off na seba už štvrtýkrát, pričom tento raz premiérovo vo finále. Pre oba kluby to bude v poradí druhý boj o titul. Nitrania neuspeli vo finále v sezóne 2013/2014 proti Košiciam, "barani" prehrali vlani s rovnakým súperom.

V banskobystrickom tíme sa budú spoliehať nielen na výborného brankára Bacashihuu, či dobrú defenzívu, ale aj góly kanonierov mužstva.  Majstrovské ambície netajil kapitán Banskobystričanov Milan Kytnár: "Uvedomujeme si, že aj Nitra chce titul vyhrať rovnako ako my. Očakávame dlhú a ťažkú sériu, ku ktorej pristupujeme zodpovedne a všetci sa na ňu už tešíme. Pozor si musíme dať na presilovky súpera, takže treba hrať hlavne disciplinovane."

Skúsený 39-ročný center Michal Handzuš už dvíhal majstrovskú trofej v NHL. Rodený Banskobystričan teraz túži po tej slovenskej. "Chceme hrať svoj štýl a systém, ktorý sme predvádzali celú sezónu. Nitrania sú na tom podobne, takže všetko je otvorené. Medzi mestami panuje patričná rivalita, všetci túžime po titule, ktorý ani jedno mužstvo doposiaľ nemalo. O motiváciu je teda postarané," tvrdí.

Nitrania si brúsia zuby na premiérový titul už niekoľko rokov. Rovnako ako v prebiehajúcej sezóne aj v uplynulých dvoch ročníkoch obsadili druhé miesto po základnej časti, no vyťažili z neho "iba" bronzovú a v roku 2014 historickú striebornú medailu. Teraz veria, že sa im konečne podarí naplniť ambície a po Košiciach, Slovane Bratislava, Trenčíne, Zvolene a Žiline sa stanú šiestym majstrom republiky. 

"Náboj určite bude poriadny. Myslím si, že Bystrica postúpila cez Košice zaslúžene. Má iný herný prejav, no my chceme diktovať tempo a našu hru. Druhé miesto je skvelý úspech, ale tento rok sme sem prišli, a hlavne ja, preto, aby sme získali titul," povedal útočník Tibor Kutálek. Výhode domáceho prostredia v úvodných dvoch dueloch neprikladá príliš veľký význam: "Nejaká výhoda tam je, ale aj v semifinálovej sérii sme videli, že Zvolen u nás dokázal vyhrať, my zase tam a Bystrica vyhrala dvakrát v Košiciach. To že začíname doma, ešte nič nerozhodne."

V prebiehajúcej sezóne majú mužstvá veľmi vyrovnanú bilanciu 3:3 na zápasy, pričom ani jeden z nich nedokázal vyhrať na ľade súpera. O vyrovnanej sile hovorí aj gólová bilancia 20:19 v prospech "baranov". Bystričania sa v útoku spoliehajú najmä na Juraja Majdana, Lukáša Hvilu a bývalého Nitrana Romana Tománeka. Na druhej strane sú v ofenzíve najnebezpečnejší David Laliberté, Marek Slovák a skúsený Juraj Štefanka. Oba tímy majú silnú aj brankársku pozíciu. Pod Zoborom dominuje Michal Valent s výborným štatistikami 2,19 inkasovaných gólov na zápas a 93,28% úspešnosťou v 56 stretnutiach, pod Urpínom zase legionár Jason Bacashihua (51 zápasov, priemer 1,85 gólu, 93,36% úspešnosť).


Tagy: HK Nitra HC´05 Banská Bystrica

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA