Neskutočný Lašák to všetko zachránil: Vychytal trestné strieľanie sekundu pred koncom

Ján Lašák v bráne LibercaJán Lašák v bráne Liberca Zdroj: SITA

LIBEREC - Bližšie k extraligovému titulu majú po dnešnom piatom finálovom stretnutí hokejisti Liberca. Bílí Tygři zdolali pred svojimi divákmi Spartu po dramatickom priebehu 4:3 a v sérii otočili stav z 1:2 na 3:2. Rozhodujúci gól zaznamenal desiatou trefou vo vyraďovacích bojoch na konci 56. minúty útočník Michal Repík.

Hosťujúci kapitán Jaroslav Hlinka mohol ešte odpovedať, ale v čase 59:59 nepremenil trestné strieľanie. Šieste stretnutie sa hrá v nedeľu v Prahe od 17:20.

Liberec začal stretnutie s brankárom Schwarzom, no ten sa v bráne dlho neohrial. Odchytal iba prvú tretinu a následne uvoľnil miesto Lašákovi.

Pražania mali hneď v úvodných sekundách obrovskú porciu šťastia pri šanci Bulíře. Ten po obkorčuľovaní bránky nezakončil ideálne, ale veľa nechýbalo, aby si puk zrazil za čiaru presúvajúce sa Pöpperle.

V deviatej minúte zamieril na trestnú lavicu Forman, ktorého po zbytočnom podrazení vzápätí nasledoval Netík. Liberec hral 106 sekúnd presilovku päť na tri, ale až na jednu šancu vôbec nič nevymyslel. Navyše, hneď po návrate na ľad sa dostal Forman vďaka svojej rýchlosti do veľkej šance, Schwarza však prekabátiť nedokázal.

Liberecký gólman potom vychytal aj Hamiltona, ktorý zakončoval bez prípravy. V polovici 17. minúty prepadol nahodený puk pred voľného Pecha a ten ľahko otvoril skóre. Sparta sa netešila dlho - do odkrytej bránky zakončil Repík a vyrovnal. Napriek tomu ešte pred prestávkou vrátil Sparťanom vedenia v presilovke Sabolič, keď z nulového uhla prekvapil Schwarza.

Toho od druhej tretiny nahradil Lašák. Hokej plný gólových šancí, ktorý sme videli v prvej tretine, sa zmenil o urputný boj o každý centimeter ľadu. Na konci 34. minúty sa Repík radoval z gólu, lenže jeho strela skončila iba v bočnej sieti. O minútu neskôr bolo ale skutočne vyrovnané, keď sa zblízka dokázal presadiť bránený Radivojevič.

Bílí Tygři hneď v úvode tretej dvadsaťminútovke nevyužili prečíslenia troch proti jednému, ale čo nevyšlo v presile, podarilo sa pri vlastnom oslabení - po Valskom nachytal takto vo finále Spartu aj strelec víťazného gólu z minulej bitky Vlach. Hostia však stihli Šimkov faul potrestať a po 47 sekundách zmazal manko na druhý pokus prichádzajúcou Forman.

Zápas sa premenil vo strhujúcu drámu, v ktorej bolo s pribúdajúcim časom zrejmé, že ďalší gól už s veľkou pravdepodobnosťou zaistí jednému zo súperov mečbal. Necelých sedem minút pred koncom hrali Severočesi 13 sekúnd presilovku štyri na tri, ale využiť ju nestihli.

V 56. minúte obral Pöpperle Radivojeviča o takmer istý gól, ale chvíľku nato rozhodol Repík. Polášek svoju šancu na vyrovnanie premárnil, Sparta siahla v poslednej minúte k power play, a keď už sa zdalo, že Liberec si všetko v pokoji postráži, fauloval Ševc. Nariadené trestné strieľanie ale Hlinka strelou medzi Lašákove betóny nepremenil.

Výsledok úvodného piatkového zápasu najvyššej hokejovej súťaže:

Finále play-off - piaty zápas (hrá sa na štyri víťazstvá):

Liberec - Sparta Praha 4:3 (1:2, 1:0, 2:1) - stav série 3:2
Góly: 18. Řepík, 35. RADIVOJEVIČ, 43. Vlach, 56. Řepík (RADIVOJEVIČ) - 17. Pech, 20. Sabolič, 44. Forman