VIDEO Trenčín potvrdil post lídra: O výhre v Senici rozhodol úvod zápasu

Zľava: Ľuboš Hušek z FK Senica a Matúš Bero z AS TrenčínZľava: Ľuboš Hušek z FK Senica a Matúš Bero z AS Trenčín Zdroj: SITA

SENICA - Futbalisti majstrovského AS Trenčín uspeli 2:0 na štadióne FK Senica v sobotňajšom stretnutí 29. kola najvyššej slovenskej súťaže. Líder aktuálnej fortunaligovej tabuľky si druhé víťazstvo za sebou od najtesnejšej prehry v Dunajskej Strede pripísal zásluhou zásahov v úvode zápasu: v 9. min otvoril skóre Samuel Kalu, o desať minút neskôr zdvojnásobil vedenie hostí ďalší legionár Ryan Koolwijk. Trenčania minimálne na deň zvýšili svoj náskok na druhé mužstvo poradia ŠK Slovan Bratislava na deväť bodov, "belasí" ho môžu skresať v nedeľu doma proti MFK Skalica. AS zdolal senický FK aj v tretej tohtosezónnej konfrontácii.

Seničania už cez týždeň v Žiline prezentovali ako brániť ofenzívne veľmi silné mužstvo a s rovnakým zámerom vybehli na trávnik aj v sobotu. Trenčania im však narušili plány hneď v úvode, keď sa po spätnej prihrávke Rabia vnútri pokutového územia presadil Samuel Kalu – 0:1. Hostia držali od úvodu loptu na svojich kopačkách a rýchly gól im logicky pridal na hernej pohody. V 19. minúte dostali Ševelovci darom priamy kop z veľmi nebezpečnej vzdialenosti a Koolwijk nedal Šullovi ani najmenšiu šancu – 0:2. V 25. minúte sa ocitol po dobrej prihrávke Koolwijka v šanci Skovajsa, neprapasíroval však loptu za chrbát vybiehajúceho Šullu. O štyri minúty neskôr si pripravil loptu na ľavačku agílny Schet, dobre smerujúcu strelu vyhlavičkoval Pillár na rohový kop. Vzápätí sa rútili do protiútoku Leško s Komarom, proti sebe mali jediného bránacieho Trenčana, Leško ale neprihral ideálne a Komara sa ani nedostal do zakončenia. Po polhodine hry sa zdalo, že domáci sa z úvodného šoku vzpamätali a začali viac držať loptu na svojich kopačkách, šance však neprichádzali. Vedúci tím ligy pozorne bránil, z domácich vyčnieval len pohyblivý Hromada, ktorý operoval na obrovskom priestore a neúnavne bojoval o lopty pre svojich spoluhráčov. V úplnom závere polčasu mali hostia obrovskú príležitosť na definitívne zlomenie zápasu. Po ďalšej spätnej prihrávke bol v ideálnej pozícii Matúš Bero, napálil však len tyč senickej brány.

Divákov prebral po polčasovej prestávke nigeríjsky krídelník Kalu, keď vyslal prudkú strelu na Šullu, gólman domácich bol pripravený a loptu vytesnil na roh. Desať minút po prestávke sa dostali hostia do ďalšej šance. Mitchel Schet sa dostal k pretiahnutej lopte za obranou, posielal pred bránu veľmi nebezpečný center a pred dobiehajúcim Berom zakročil v poslednej chvíli Hušek. V 66. minúte dostal ideálnu výzvu na skórovanie Guba, proti bol Michal Šulla, ktorý nepustil za chrbát prízemnú strelu trenčianskeho útočníka z bezprostrednej blízkosti. Domáci boli v útlme a keď sa zdalo, že zápas je rozhodnotý, po rýchlej rozhohrávke priameho kopu sa rútil sám na Šemrinca Leška, bohužial pre Senicu však trafil strážcu trenčianskej brány len do nôh. Po tomto momente domáci ožili a začali sa viac tlačiť na polovicu Trenčanov. Hostia však vzadu boli veľmi kompaktní a nepustili Senicu do žiadnej vážnejšej šance. V 87. mal Šemrinec prácu s centrovanou loptou Kosorina, ktorá takmer zapadla pod brvno, Dolný v rovnakej minúte vyslal na brankára Trečína z veľkej diaľky len propagačný pokus a to bolo zo strany domácich až do konca stretnutia všetko.

FK Senica - AS Trenčín 0:2 (0:2)
Góly: 9. Kalu, 19. Koolwijk, ŽK: 42. Hromada - 31. Madu Kingsley, 51. M. Šulek, rozhodovali: Prešinský - Mókoš, Ferenc, 1056 divákov

Senica: Šulla - P. Pavlík, Hušek, Pillár - Šmehyl, Hromada (84. Morong), Kontár (70. Klec), Mehremič - Komara (46. J. Dolný) - M. Kosorin, D. Leško

Trenčín: Šemrinec - M. Šulek, Skovajsa, Lawrence, Madu Kingsley - Koolwijk (85. Holúbek) - Schet (72. Van Kessel), Bero, Ibrahim Rabiu (65. Opatovský), Kalu - Guba

Dušan Vrťo, tréner Senice: "Samozrejme, s výsledkom nemôžeme byť spokojní. My sme prespali prvý polčas, dostali sme rýchly gól a potom gól Koolwijka zo štandardnej situácie, ktorá bola kopnutá výborne. V druhom polčase sme išli sami na bránu, ak by sme znížili na 2:1, možno mohol byť zápas dramatickejší, ale Trenčín dnes vyhral zaslúžene."

Martin Ševela, tréner Trenčína: "Z našej strany prišiel výborný vstup do zápasu, po krídelnej akcii sa nám podarilo dať po spätnej prihrávke gól. Dá sa povedať, že sme celý zápas dominovali, potvrdili sme to výstavným gólom Ryana Koolwijka z priameho kopu. Chceli sme zápas rozhodnúť ešte v prvom polčase, ale asi nám to nebolo súdené. Keby Matúš Bero nenastrelil v závere polčasu tyč, zrejme by už bolo definitívne rozhodnuté. Vedenie 2:0 nie je ešte jednoznačné, chceli sme ešte potvrdiť hru ďalším gólom, to sa nám ale nepodarilo, hoci sme mali niekoľko pološancí. Objavili sa u nás náznaky straty koncentrácie, to budeme musieť odstrániť, aby sme hrali ešte lepšie."

Na Liptove diváci gól nevideli

V 4. minúte po ľavej strane prenikol Zošák, dostal sa takmer k „päťke“, ale z uhla trafil len bočnú sieť. Liptáci sa od začiatku snažili byť aktívni, no aj hostia dokazovali, že pod Čebrať neprišli len brániť. Slušne kombinovali v strede poľa a dostali sa aj k bezprostrednému ohrozeniu domácej brány. S pribúdajúcimi minútami mali aj viac z hry. V 10. minúte De Marco zblízka hlavičkoval presne do stredu brány, kde stál Tofiloski a v 15. minúte ružomberský gólman v "tutovej" pozícii vychytal Serečina. O šesť minút neskôr Ďubek pred bránou Michaloviec našiel Lačného, ale útočník MFK z prvej pálil do oblakov. V 33. minúte ihrisko musel opustiť zranený domáci kapitán Sapara, ktorého vystriedal Gerát. V 45. minúte sa Gerát pred odkrytou michalovskou bránou sa chystal hlavou usmerniť Rosov center, no v poslednej chvíli vysokou nohou loptu odkopol Perez, ktorý zasiahol aj Ružomberčanovu hlavu. V nadstavenom prvopolčasovom dejstve dobrú príležitosť spálil Serečina.

V 50. minúte ďalekonosný pokus Danka kryl Tofiloski. V 57. minúte Rosa po rohovom kope hlavičkoval nad. V druhom dejstve sa Ružomberčania tlačili pred bránu hostí, no tí zase každú príležitosť sa snažili využiť na rýchly brejk. V 65. minúte Hamuľak zdiaľky trafil ružomberskú žrď. O desať minút na to nebezpečný pokus Sedláka tesne minul domácu bránu. Potom v 75. a 76. minúte mal dve veľké príležitosti Ružomberok, Kelemen zachránil pred Gálom-Andrezlym i Jakubkom. V druhom prípade vyrazená lopta skončila na brvne. Gól ale v Liptove nepadol.

MFK Ružomberok – MFK Zemplín Michalovce 0:0
Rozhodoval: Očenáš. ŽK: Boszorád, Lačný, Faško – Perez, S. Danko, Bayon, 1780 divákov.

Ružomberok: Tofiloski – P. Maslo, J. Maslo, Rosa, Boszorád – Nagy (70. Jakubko) – Gál-Andrezly (82. Faško), Sapara (33. Gerát), Ďubek, Zošák – Lačný

Michalovce: Kelemen – Perez, Podhorin, De  Marco, Šimčák – Grič, Sedlák – Serečin (90. Sviarčinski), Danko (80. Bayon), Koscelník (86. Kunca) – Hamuľak

Ladislav Pecko, tréner Ružomberka: "Ja nie som spokojný s prístupom, s tým, ako sme tento zápas odohrali, nám chýbala tá disciplína a zarputilosť, aby sme súpera zlomili. Bohužiaľ, platí, že nedávame góly. Keď nedá Miloš Lačný, nedá nik. No nie sme ani dostatočne agresívni. Celé mužstvo. Keď sa k tomu pripoja niektorí chyby, súper má šance. Na druhej strane, keby Jakubko využil v závere vyloženú šancu, asi by sme zápas zvládli."

Stanislav Griga, tréner Michaloviec: "Som spokojný s našou hernou disciplínou. Tiež s tým, že sme len nebránili a boli sme dostatočne nebezpeční, konečne aj na súperovom ihrisku a vytvorili sme niekoľko veľmi dobrých gólových príležitostí. Bohužiaľ naša strelecká nemohúcnosť pokračuje. Súper bol kvalitnejší na lopte, mal viac z hry, no gólových šancí bolo viac na našej strane. Napokon deľba bodov je zaslúžená."

Myjave na pokorenie ViOn-u stačil jediný gól

Myjavčania potvrdzovali v úvode duelu úlohu favorita a v už 6.minúte sa zrodila prvá šanca, keď Danielovu prihrávku pred bránu odvrátil v poslednej chvíli Majkič. V 12. minúte si dvakrát vymenil loptu Sládek so Škutkom a najlepší strelec Myjavy sa z výhodnej pozície nemýlil – 1:0. O dve minúty mohlo byť vedenie domáceho tímu dvojgólové, ale Pekárovu strelu zneškodnil pozorný Kováč. Tempo hry postupom času opadlo, a keď sa už aj rodila šanca kopaničiarov, bola zmarená obranou ViOnu.

Po zmene strán ako prvý pohrozil Daniel v 53. minúte, jeho strela rozvlnila iba bočnú sieť. Kopaničiari v nasledujúcich minútach nevedeli dotiahnuť viaceré situácie do vypracovania vyloženej šance. Postupne sa čoraz viac osmeľovali aj hráči Zlatých Moraviec. V 74. minúte vystrelil zo strednej vzdialenosti Orávik a lopta skončila len tesne mimo brány. O dve minúty to podobne skúsil Karlík s rovnakým výsledkom. V 90. minúte sa zrodila najväčšia šanca hostí, mal ju Slančík, ale výborným zákrokom sa prezentoval Hruška a vyrovnanie nedopustil.

Spartak Myjava – ViOn Zlaté Moravce 1:0 (1:0)
Gól: 12. Sládek. Rozhodoval: Somoláni, ŽK: Kóňa, Duga - Bamba, Kupec, Slančík, Školnik, 1118 divákov.

Myjava: Hruška – Machovec, Ostojič, Marček, Beňo – Pekár (90. Chovanec), Kóňa, Bílovský - Sládek (81. Duga), Škutka (64. Kolár), Daniel

ViOn: Kováč – Kupec, Pintér, Tipurič, Majkič – Karlík (83. Perišič) – Bamba (56. Gešnábel), Krznarič, Školnik, Orávik – Cebara (67. Slančík)

Norbert Hrnčár, tréner Myjavy: "Všetci videli, že naše mužstvo v zápase chcelo dokázať, že Podbrezová bol iba malý omyl a v zápase ukázalo charakter a morálku. Dá sa povedať, že počas celého zápasu sme držali opraty v rukách. Bolo ho treba uzavrieť druhým gólom, na ktorý hlavne v druhom polčase boli dosť veľké možnosti. Jasné, že v závere aj súper cítil šancu, ale myslím si, že sme to až na jeden moment ustáli. Môj pocit je taký, že víťazstvo je zaslúžené."

Libor Fašiang, tréner Zlatých Moraviec: "Nervozita robí divy. Je vidieť, že hráči chcú, ale robíme vynútené aj nevynútené chyby, ktoré majú určitý vplyv na náš výkon. Keď to z nás spadne, tak je to z herného pohľadu lepšie. Škoda, že sme dostali gól, ale na 0:0 sa hrať nedá. Musíme sa snažiť streliť gól, v čom sa trápime celú jar. Keď nám odišiel Tawamba, tak máme deficit strelca, ktorého stále hľadáme a nemôžeme ho nájsť. Škoda tej poslednej šance Slančíka, keby to zakončil lepšie, tak by sme si dnes odniesli bod z prostredia Myjavy, ktorá má kvalitné mužstvo."

Dunajská Streda sa so starým štadiónom rozlúčila víťazstvom

Zápas začal minútou ticha za nedávno zosnulého Martina Horváta, bývalého hráča Dunajskej Stredy. Prvý polčas veľa rozruchu nepriniesol. V 7. minúte to skúšal Polievka, ale prízemnú strelu Kuciak chytal. Pri lopte boli viac domáci, ale do útoku sa príliš nehrnuli. Naopak, hostia hrozili z protiútokov a hlavne po krajoch, odkiaľ mali viac sľubných centrov pred bránu, ale do šance sa nedostali. V 32. minúte mohli ísť do vedenia železiari, po nedorozumení obrancov DAC sa lopta skoro dostala do prázdnej brány, ale pred čiarou ešte Egri stihol zakročiť. V 40. minúte hrozil Pačinda, ale pravačkou prestrelil bránu. V 45. minúte po rohovom kopu hlavičkoval Kostelný, avšak nad.

Druhý polčas začali domáci výborne, v 49. minúte sa Stephens dostal do pokutového územia, kde ho faulovali. Nariadený pokutý kop však Pačinda strelil do ľavej žrdi. V 55. minúte však prišiel vedúci gól, po rohovom kope Horvátha hlavičkou skóroval Ljubicič - 1:0. Po vedúcom góle sa hralo stále medzi šestnástkami, avšak aktívnejší bol DAC. V 67. minúte poslal nebezpečný center pred bránu Horváth, Kuciak loptu vyboxoval. O minútu neskôr strelou z diaľky trafil brvno Sarr. Hostia sa nevedli dostať do tempa, okrem rohových kopov sa do šancí nedostali. V 87. minúte zahrával nebezpečnú štandardku z ľavej strany Podio, ale k lopte sa nikto z hostí nedostal.

Dunajská Streda sa rozlúčila so starým štadiónom víťazne, keďže už o týždeň sa začínajú búracie práce a bude sa stavať nová aréna.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - ŽP Šport Podbrezová 1:0 (0:0)
Gól: 55. Ljubicič. Rozhodoval: Straka, ŽK: Simon Pambu -  Krivák, Podio, 4191 divákov.

DAC: Tujvel - Živkovič, Ljubicič, Egri, Simon Pambou - Huk, Ľupták (46. Horváth) - Pačinda, Sarr, Polievka (60. Štepanovský) - Stephens (90. Černák)

Podbrezová: Kuciak - Turňa (6. Sabler), Krivák, Kostelný, Dordevič - Viazanko, Kupčík, Podio, Šafranko (80. Duda) - Peševski , Rendla

Tomislav Marič, tréner DAC: "Prvý polčas z našej strany nebol dobrý, boli sme neskôr pri osobných súbojoch a súper to dobre využíval. V druhom polčase sme urobili malé taktické zmeny a bol som oveľa spokojnejší. Mali sme viacero šancí a dali sme dôležitý gól. Videli sme, že Podbrezová nebola to isté mužstvo, ako pred šiestimi mesiacmi. Želám kolegovi veľa šťastia do budúcna."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Výsledok je pre nás krutý, v 1. polčase sme hrali veľmi dobre, ale nedokázali sme využiť šance a dostať sa do pokojného vedenia. Dopustili sme sa hrubých chýb. Po zmene rozostavenia sme neboli nebezpeční. Výsledok musíme akceptovať a gratulujem domácemu mužstvu. Ak budeme vonku takto hrať, budeme získavať body aj zo súperových ihrísk."

Viac o téme: FK Senica AS Trenčín
  • Zdroj: TASR, SITA