Skvelý Sagan zložil reparát: Pôjde na horskom bicykli aj na olympiáde?

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Facebook - Peter Sagan

TEPLICE - Slovák Peter Sagan obsadil štvrté miesto v sobotňajších pretekoch Českého pohára v horskej cyklistike v elitnej kategórii cross country mužov a pretekárov do 23 rokov v Tepliciach. Víťazom sa stal domáci favorit Jan Škarnitzl (1:37:06,1 h), ktorý je na rozdiel od Sagana špecialistom na horské bicykle. Druhý skončil Belgičan Ruben Scheire a tretí ďalší český reprezentant Jiří Novák. Sagan zaostal za víťazom o 1:09,9 min a za tretím stupienkom o 31,5 s.

Úradujúcemu majstrovi sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom Saganovi vyšiel reparát za nevydarené minulotýždňové preteky v rakúskom Grazi, kde po páde nebol medzi klasifikovanými v cieli a skončil s odreninami. V kúpeľnom parku v Tepliciach si na 4,4 km dlhom okruhu počínal oveľa lepšie. V prvých dvoch kolách viedol vyše 60-členný pelotón, neskôr klesol na piatu priečku. Tri kolá pred koncom už bol tretí, ale vyššie sa nedostal. V siedmom kole "spadol" na štvrté miesto a na ňom už zotrval aj po prejazde cieľom po záverečnom ôsmom okruhu.

"Trochu som zvoľnil a chcel som ísť na druhom mieste, ale zrazu som dostal defekt," citoval slovenského reprezentanta portál idnes.cz. Jazdec tímu Tinkoff ale bojoval až do konca. "Vydal som zo seba maximum, ale potom už to nešlo," dodal Sagan, ktorý do Teplíc pritiahol 5000 fanúšikov.

Verejne sa špekuluje, že Saganov krátkodobý návrat k láske z mladosti, teda horským bicyklom, nemá len recesistický nádych. Otvára sa totiž možnosť, aby pre Slovensko vybojoval olympijskú miestenku v súťaži horských bicyklov. V Tepliciach sa mu podarilo zabodovať do rebríčka UCI, čo je jedným z predpokladov pre účasť v pretekoch cross country v Riu de Janeiro. Sagan sa zatiaľ rozhoduje, či na OH 2016 bude štartovať v cestnej cyklistike alebo uprednostní preteky pre horské bicykle. Trať pre cestných cyklistov je totiž v Brazílii výrazne hornatá a to nevyhovuje nedávnemu víťazovi klasiky Okolo Flámska.

Český pohár v horskej cyklistike - Teplice (ČR) - sobotňajšie výsledky:

Cross country /XCO MTB C1/ - elite muži / U23: 1. Jan Škarnitzl (ČR) SRAM MITAS TREK 1:37:06,1 h, 2. Ruben Scheire (Belg.) Habitat Mountainbike Team +27,6 s, 3. Jiří Novák (ČR) Cst Superior Brentjens Mtb Racing Team +38,4, 4. Peter Sagan (SR) Tinkoff Team +1:09,9 min, 5. Jan Nesvadba (ČR) Expres CZ - MERIDA TEAM Kolín +1:50,3, 6. Matouš Ulman (ČR) Česká spořitelna - Accolade +2:19,8.

Viac o téme: Peter Sagan