VIDEO Myjava premiérovo okúsi chuť pohárovej Európy, Trnava nedala šancu Michalovciam

Frederik Bilovský zo Spartaka Myjava sa raduje po góleFrederik Bilovský zo Spartaka Myjava sa raduje po góle Zdroj: SITA

MYJAVA - Futbalisti Spartaka Myjava si definitívne zaistili miestenku v predkole Európskej ligy UEFA 2016/2017. Mužstvo Norberta Hrnčára zvíťazilo v sobotňajšom zápase 31. kola Fortuna ligy nad DAC 1904 Dunajská Streda presvedčivo 3:0 a v tabuľke nemôže už skončiť horšie ako na 4. priečke. Momentálne patrí "kopaničiarom" tretie miesto a v európskom pohári sa predstavia premiérovo v klubovej histórii.

V súboji dvoch tímov z vrchnej polovice tabuľky ako prvý zamieril medzi tri žrde hosťujúci Ľupták v 9. minúte. O dve minúty minul na opačnej strane ihriska Pekár z priameho kopu len tesne Tujvelovu bránu. V 14. minúte predviedli "kopaničiari" peknú kombinačnú akciu, Marček aj rozvlnil sieť, ale gól pre ofsajd neplatil. Potom sa hra odohrávala prevažne v strede poľa, až prišla 31. minúta, keď Beňov center našiel Pekára a ten z voleja poslal loptu nad bránu. Prešla však iba minúta a kapitán Myjavčanov už ďalšiu ponúknutú príležitosť využil – 1:0. Dunajská Streda pohrozila v 39. minúte, odrazená lopta sa po štandardnej situácií dostala k Ľuptákovi, ktorého krížna strela sa len tesne nezmestila do priestoru troch žrdí.

Po zmene strán najskôr preveril Tuvelovu pozornosť Machovec. V 53. minúte sa v sľubnej pozícii ocitol hlavičkujúci Živković, možnosť na vyrovnanie však nevyužil. O dve minúty udreli domáci hráči gólovo po druhý raz, Pekár prihral voľnému Bílovskému a ten sa nemýlil – 2:0. Hra sa prelievala zo strany na stranu, po hodine hry Černák aj prekonal Hrušku v domácej bráne, ale Machovec stihol loptu ešte pred bránkovou čiarou upratať do bezpečia. Výborný výkon potvrdil v 69. min. Pekár, ideálne našiel pred bránou Marčeka, ktorý poslal myjavský Spartak do trojgólového vedenia – 3:0. Kopaničiari sa dostávali na dostrel Tujvelovej brány aj naďalej, v 76. minúte skončil Danielov pokus tesne nad bránou a s hlavičkou Machovca z 84. minúty si brankár hostí poradil. Myjava víťazstvom nad Dunajskou Stredou spečatila historický úspech a postúpila do predkola Európskej ligy.

Spartak Myjava – FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (1:0)
Góly: 32. Pekár, 55. Bílovský, 69. Marček. Rozhodoval: Leško,   ŽK: Machovec - Pambou, Kwin, Ljubičič, Živkovič, 1259 divákov

Myjava: Hruška – Beňo, Ostojič, Machovec, Chovanec – Bílovský, Kóňa, Marček – Daniel (87. Copko), Pekár (90. Múdry), Sládek (76. Kolár)

Dunajská Streda: Tujvel – Živkovič, Ljubičič, Kwin, Pambou (49. Štepanovský) – Huk – Pačinda, Ľupták, Sarr (78. Straka), Polievka – Černák

Norbert Hrnčár, tréner Myjavy: "Z našej strany to bol veľmi slušný výkon. Z hráčov bolo cítiť odhodlanie, veľká túžba dnes potvrdiť postavenie. Dali sme tri krásne perfektné góly. Môžem povedať - vitaj Európska liga v Myjave."

Tomislav Marič, tréner Dunajskej Stredy: "Musíme veľmi dobre popremýšľať o takomto zápase – ako hráme v osobných súbojoch jeden proti jednému. Robíme veľmi jednoduché chyby. Prvé dva góly sme si v podstate dali skoro sami. Veľmi jednoducho dávame súperovi šancu, aby sa dostal do šancí. Čo sa týka našej ofenzívnej časti hry, máme stále rovnaký problém ako v posledných zápasoch. Veľmi ťažko sa dostávame do finálnej fázy a veľmi ťažko dávame góly."

Trnava zdolala Michalovce rozdielom triedy

Trnavčania sa mohli ujať vedenia už na konci 1. minúty, keď Mikovič vnikol do pokutového územia a jeho krížnu prihrávku poslal Schranz do bočnej siete. Z protiútoku zakončoval Hamuliak, ale jeho strelu zblokovala trnavská obrana na roh. V ďalšom priebehu sa hra upokojila, domáci mali miernu prevahu, ale Zemplínčania statočne odolávali a pokúšali sa o kontry. V 19. minúte kryl Kelemen priamy kop Ježa, ale o dve minúty už inkasoval. Priamy kop Mikoviča obrana hostí odvrátila, opakovaná strela spoza šestnástky sa dostala k Schranzovi a ten zoči-voči Kelemenovi nezaváhal. Povzbudení domáci mali do konca polčasu ešte tri možnosti. V 31. minúte po rohu Ježa Mikovič prestrelil, o 5 minút neskôr vystrelil Jež z priameho kopu tesne vedľa pravej žrde a krátko pred koncom polčasu strelu Kadleca Kelemen zrazil na roh. Hostia sa k zakončeniu nedostávali vďaka dobre fungujúcej obrane Spartaka.

Na začiatku 2. polčasu sa hostia snažili o vyrovnanie, ale Jakubecha priamou strelou neohrozili. Potom ich domáci zbavili akýchkoľvek ilúzií na zisk bodu, keď v priebehu štyroch minút sa dvakrát predsadil Depetris. Najskôr v 55. minúte, keď obranu Zemplína rozobrali Čonka s Bellom a domáci kanonier zblízka zvýšil na 2:0 a potom po akcii Mikoviča a jeho nezištnej prihrávke pridal Depetris svoj 14. ligový gól. Napriek nepriaznivému stavu sa hostia nevzdávali, ale na trnavskú obranu nenašli po celý zápas kľúč. Gól Hamuľaka neplatil pre ofsajd. V poslednej štvrťhodine upozornili na seba ešte domáci, keď po centri Kadleca prestrelil Baez a 5 minút pred koncom zápasu po centri Haliloviča z opačnej strany hlavičkoval nad Schranz. Hostia nepôsobili ako mužstvo bojujúce o záchranu, naopak domáci divákov potešili výsledkom a hlavne hrou, ktorá v Trnave dlho absentovala.

Spartak Trnava - MFK Zemplín Michalovce 3:0 (1:0)
Góly: 21. Schranz, 55. a 59. Depetris. Rozhodoval: Michlian, ŽK: Schranz (Trnava), 4750 divákov.

Spartak Trnava: Jakubech – Kadlec, Greššák, Godál, Čonka – Baez, Bello (80. Košťál) – Schranz, Jež, Mikovič (66. Halilovič) - Depetris (83. Majtán)

MFK Zemplín Michalovce: Kelemen – Perez (49. Sviarčinski), Chubutia, De Marco, Šimčák - Grič, T. Sedlák - Serečin, Danko (71. Lukič), Koscelník (61. Kunca) - Hamuľak

Martin Rusňák, tréner Trnavy: "Zvládli sme ďalší ťažký zápas. V prvých minútach mali obe mužstvá dobré šance. Po rozpačitom úvode sme kontrolovali hru a dali sme aj prvý gól. V druhom polčase sme svoje vedenie zvýšili. Vyhrali sme zaslúžene a hráčom ďakujem za prístup a predvedený výkon."

Stanislav Griga, tréner Michaloviec: "Po troch dobrých výkonoch vonku sme dostali facku, pretože sme hrali druholigový futbal bez odvahy a kvality hlavne v defenzíve. V najbližších zápasoch musíme hrať inak. Tak, ako to bolo v Podbrezovej a na Myjave."

Súboj Senice s Podbrezovou rozhodol jediný gól

Obe mužstvá s istotou fortunaligovej príslušnosti v budúcom ročníku mohli hrať bez tlaku. V peknom počasí sa snažili najmä domáci o aktívnu hru, v prvej desaťminútovke ohrozili Kuciakovu bránu postupne Almási, Leško a Dolný. Pre prvého menovaného to bol debutový štart v základnej zostave v seniorskom mužstve Záhorákov. V 10. minúte sa na pravom krídle pekne uvoľnil Morong, jeho strelu zblokoval Krivák na rohový kop. V 21. minúte mali obrovskú šancu hostia. Centrovanú loptu do malého vápna ešte Šulla odvrátil, k odrazenej lopte sa ale dostal osamotený Rendla, ktorý mal pred sebou otvorený priestor. Situáciu však riešil strelou priamo do brániaceho Pillára. Po polhodine hry domáci kapitulovali po štandardnej situácii. Loptu si postavil tradičný exekútor voľných kopov Podio a jeho dlhú loptu do pokutového územia usmernil hlavou do brány Rendla. Hra dostala po úvodnom góle rýchly spád, v 35. minúte to skúšal z ľavého krídla Dolný. Preštrikoval sa až do šestnástky, zakončoval vonkajším nártom, lopta si do Kuciakovej siete cestu nenašla. Tesne pred prestávkou zahrával Pablo Podio rohový kop a do pokutového územia domácich poslal ďalší nebezpečný center, kapitán Kostelný nedokázal loptu nasmerovať do Šullovej brány. Výbornú loptu posielal v nadstavenom čase prvého dejstva za obranu hostí Čunta, Almási však nečakal chybu hostí a k zakončeniu sa nedostal.

Druhé dejstvo začali domáci v bráne bez Šullu. Jeho striedanie bolo následkom zranenia ešte z 21. minúty zápasu, miesto medzi žrďami zaujal po druhýkrát v tejto sezóne František Plach. V 54. minúte zahrával v rohu ihriska Dolný priamy kop, našiel však len Kostelného. Ten nezopakoval svoj vlastný gól z predchádzajúceho kola a loptu poslal do Kuciakovho náručia. O minútu neskôr po ďalšej štandardke zakončoval tvrdo Pavlík, Horehronci zblokovali loptu na rohový kop. Domáci stupňovali aktivitu, po hodine hry poslal výbornú loptu z krídelného priestoru Šmehyl, Almásimu chýbal tri metre pred bránou jeden krôčik k čistému gólu. V 67. minúte mal domáci kapitán Pavlík opäť gólovú príležitosť. Strelu smerujúcu do priestoru brány opäť zblokovala obrana hostí. V týchto momentoch bola Senica jasne dominantným mužstvom a Železiari sa úporne bránili. V 73. minúte sa domáci márne dožadovali pokutového kopu po faule na Čuntu. Do záverečného hvizdu sa Záhoráci márne snažili vytvoriť si tlak, na hrote už operoval aj kapitán Pavlík. Domáce mužstvo sa však nedočkalo a hostia si po jedinej strele do priestoru brány odviezli tri body.

FK Senica - ŽP Šport Podbrezová 0:1 (0:1)
Gól: 30. Rendla. Rozhodoval: Weiss, ŽK:  Vajda, Kuciak (obaja Podbrezová), 867 divákov

Senica: Šulla (46.Plach) – Šmehyl, Pavlík, Pillár, Čunta – Kontár, Hušek (77. Varga) – Morong, Leško, Dolný (66. Mráz) – Almási

Podbrezová: Kuciak – Turňa, Kostelný, Krivák, Dordevič – Podio, Vajda – Viazanko (87. Migaľa), Peševski (71. Sabler), Šafranko (46.Kochan) - Rendla

ViOn vedenie na Liptove neudržal

ViOn začal bez rešpektu a s chuťou. V 9. minúte Slančík z 25 m parádne napriahol pravačkou a Hajdúcha od pohromy zachránila len ľavá žrď. Vzápätí štipľavý Kuzmov projektil zdiaľky minul bránu MFK. V 15. minúte Školník v hĺbke ružomberskej šestnástky v sľubnej pozícii napálil iba do Hajdúcha. Aktivita Zlatých Moraviec napokon priniesla aj svoje ovocie, v 23. minúte Slančík krásnou uličkou oslovil Kuzmu a útočník hostí situáciu zoči – voči Hajdúchovi bravúrne zvládol – 0:1. Tréner Liptákov Ladislav Pecko v 28. minúte reagoval na ofenzívnu biedu svojho mužstva, keď obetoval pravého beka P. Masla a na ihrisko poslal k Lačnému druhého hroťáka Jakubka. Až tesne pred naplnením nadstavenej minúty Ružomberčania v prvom polčase vážne ohrozili bráknu súpera. Pri hlavičke Rosu, ktorú už mnohí videli v sieti, excelentný zákrok vytiahol Kováč.

V druhom polčase už hráči ViOn-u upustili od vysokého napádania, stred poľa prenechali domácim a sústredili sa hlavne na obranu. Hra sa odvíjala predovšetkým na polovici Zlatých Moraviec, ale "Ruži", ktorá očividne pridala, dlhšie chýbala prekvapujúca myšlienka i finálna prihrávka. Až do 61. minúty, keď Faško posunul loptu Ďubekovi a ten ju ľavačkou nádherne a nechytatelne zatočil do pravého vinkla brány hostí – 1:1. Ružomberok sa potom tlačil pred bránku súpera a snažil sa strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V 81. minúte Kováč vychytal Jakubka a vzápätí zneškodnil aj Ďubekov pokus. Na remíze sa tak už nič nemenilo.

MFK Ružomberok - ViOn Zlaté Moravce 1:1 (0:1)
Góly: 61. Ďubdek - 3. Kuzma. Rozhodoval: Straka, ŽK: Karlík, Gešnábel (obaja Zlaté Moravce), 1268 divákov

Ružomberok: Hajdúch – P. Maslo (28. Jakubko), Kružliak, Rosa, Boszorád – M. Nagy – Lupták, Gerát (46. Faško) , Ďubek, Gál-Andrezly – Lačný

Zlaté Moravce: Pav. Kováč – Majič, Tipurič, De Souza, Pintér – Krznarič (83. Cebara), Bariš – Gešnábel, Slančík (69. Karlík), Školník (57. Perišič) – M. Kuzma

Ladislav Pecko, tréner Ružomberka: "Polčas nestačí na to, aby ste vyhrali. Možno by aj stačil, keby sme boli agresívnejší v šestnástke súpera. Podobne ako v Podbrezovej sme nastúpili nekoncentrovaní. Pustíme súpera do hry a potom naháňame zajaca. Neviem, v čom tom je, keďže potom vládzeme a súpera zavrieme na jeho polovicu, vyrovnáme a máme ďalšie šance. Takže to nemôže byť v kondícii. Je to o hlavách hráčov, o tom, ako sa na zápas pripravia. A v akom sme momentálne stave."

Libor Fašiang, tréner Zlatých Moraviec: "Prvý polčas sme hrali celkom slušne, boli sme kombinační, vytvorili sme si pár príležitostí na strelenie gólu, nastrelili sme brvno, dostali sme sa do vedenia. Neviem, či nám to uškodilo, ale v druhej polovici sme boli pasívnejší, prehrávali sme osobné súboje v strede ihriska. Súper si vytvoril tlak, z ktorého pramenili aj šance, no na naše šťastie strelil len jeden gól. Myslím si, že remíza je spravodlivá."

Viac o téme: Spartak Trnava Spartak Myjava FC DAC 1904 Dunajská Streda