Vůjtkovi zverenci prehajdákali rýchle vedenie: Lotyšsko aj proti Česku siahalo po cennom skalpe!

Tomáš Kundrátek a Gunars Skvorcovs Tomáš Kundrátek a Gunars Skvorcovs Zdroj: SITA

MOSKVA - Českí hokejisti vyhrali v sobotu večer vo svojom druhom zápase A-skupiny MS v Moskve nad Lotyšskom 4:3 po nájazdovom rozstrele. Favorit viedol po prvej tretine 2:0, ale minútu pred koncom tretej časti prehrával 2:3 a napokon o ich dvoch bodoch rozhodol v jedinom úspešnom samostatnom nájazde Lukáš Kašpar.

Českí hokejisti v prvej časti kompletne nadviazali na zápas s Ruskom. Proti Lotyšom to mali navyše jednoduchšie, lebo súper ich nedostával pod tlak a to v podstate ani v presilovkách. Favorit skvele bránil priestor pred bránkoviskom a sám neustále hrozil na druhej strane. Výsledkom prvej tretiny boli dva rutinérske góly Plekanca po pohotových pasoch spoluhráčov.

V druhej perióde si ale hokejové Česko prežilo niečo, čo zvyčajne poznajú jeho súperi - proti ďalším gólom bol rozchytaný Masalskis, naopak v 35. minúte udreli Lotyši a znížili na rozdiel gólu. Vzápätí dostal favorit možnosť hrať v početnej výhode celých 5 minút, ale účet tretiny znel 1:0 na góly, 9:18 na strely...

Lotyši potrebovali v tretej časti 8 minút, aby sa zbavili jarma oslabení a aby sa skonsolidovali do štruktúr, ktoré sa mali pokúsiť o vyrovnanie. Dovtedy nevystrelili na bránku, ale totálne to zmenila ich štvrtá presilovka - z prvej strely dali gól na 2:2. Oba tímy predviedli potom infarktový záver zápasu, Lotyši ho najprv tretím gólom dokonale zvrátili a Čechom sa 59 sekúnd pred klaksónom podarilo vyrovnať po buly, keď hrali bez brankára. V predĺžení mali obe mužstvá šance, ale gól už padol iba v nájazdoch a dosiahli ho Česi.

Lotyšsko - Česko 3:4 po nájazdoch (0:2, 1:0, 2:1 - 0:1)
Góly: 36. Bukarts (Džerzinš, Redlihs), 49. Girgensons (Abols, Daugavinš), 58. Redlihs (Džerzinš, Bukarts) - 4. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 7. Plekanec (Kašpar, Červenka), 60. Řepík (Jeřábek, Kovář), + rozhodujúci nájazd Kašpar. Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Rantala (Fín.) – Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Nem.), vylúčení: 3:4 na 2 min., navyše: 37. Keninš za úder do hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

Lotyšsko: Masalskis - Siksna, Galvinš, Širokovs, Sotnieks, Cibulskis, Jerofejevs, - Keninš, Girgensons, Daugavinš - Bukarts, Skvorcovs, Pavlovs - Abovs, Redlihs, Bičevskis - Indrašis, Džerzinš, Meija - Kulda

Česko: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kundrátek, Kempný - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Birner, Kovář, Řepík - Kašpar, Zohorna, Kousal - Filippi, Koukal, Jarůšek - Zaťovič

Lotyšov čaká v pondelok o 15.15 tretia previerka s medailovým favoritom, tentoraz s Ruskom. Česi následne vo večernom zápase (19.15) nastúpia proti Švédom.

Viac o téme: Česká republika Lotyšsko MS v hokeji 2016