VIDEO Švajčiari dopustili neuveriteľnú drámu: O víťazovi rozhodol až absolútny záver

Eric Blum strelil víťazný gól ŠvajčiarovEric Blum strelil víťazný gól Švajčiarov

MOSKVA - Hokejisti Švajčiarska si vo svojom štvrtom zápase na 80. MS v Rusku pripísali na konto druhé víťazstvo a premiérové v riadnom hracom čase. Ani to sa však nerodilo ľahko, keď Lotyšsko zdolali tesne 5:4 gólom z predposlednej minúty. Lotyši dokázali stiahnuť trojgólové manko, vyrovnali aj na 4:4, no v závere už nedokázali odpovedať na gól Erica Bluma. Zaknihovali tak štvrtú prehru na šampionáte a v A-skupine sú poslední.

Najbližšie sa predstavia v piatok o 19.15 SEČ proti Dánsku, Švajčiari majú dva dni voľno a v sobotu nastúpia o 19.15 proti Rusom.

A-skupina (Moskva):

Švajčiarsko - Lotyšsko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
Góly: 24. Niederreiter (Andrighetto, Diaz), 27. Niederreiter (du Bois, Diaz), 29. Hofmann (Andrighetto, Schäppi), 46. Andrighetto (Geering), 59. Blum - 34. Redlihs (Sotnieks, Cibulskis), 38. Redlihs (Sotnieks, Cibulskis), 39. Keninš, 47. Širokovs (Galvinš, Daugavinš). Rozhodcovia: Mayer (USA), Sidorenko (Biel.) – Lederer (ČR), Nieminen (Fín.), vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Dzerinš 10 min za napadnutie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. 5692 divákov.

Zostavy:
Švajčiarsko: Berra – Geering, du Bois, Diaz, Blum, Weber, Marti, Grossmann, Schneeberger – Walser, Ambühl, Hollenstein - Niederreiter, Trachsler, Moser - Andrighetto, Schäppi, Hofmann - Walker, D. Wieser, M. Wieser
Lotyšsko: Masalskis - M. Širokovs, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Jerofejevs, Cibulskis, Freibergs - Keninš, Girgensons, Daugavinš - Indrašis, Dzerinš, Bukarts - Redlihs, Pavlovs, Meija - Bičevskis, A. Širokovs, Kulda - Abols

Švajčiari vstúpili do zápasu oveľa aktívnejšie a v úvodnej tretine si vypracovali niekoľko dobrých šancí. Lotyši ich vážnejšie zatlačili iba počas presilovky o dvoch hráčov. Po bezgólovej úvodnej časti sa v druhej už roztrhlo vrece s gólmi. "Helvéti" do nej vstúpili výborne a v 24. minúte sa ujali vedenia. Počas presilovky sa presadil Niederreiter, ktorý v ďalšej o tri minúty neskôr zvýšil aj na 2:0. V 29. navyše pridal aj so šťastím tretí gól Hofmann a Švajčiari si mohli užívať pohodlný náskok. To však trvalo iba päť minút. Lotyši potvrdili, že s nimi treba počítať za akéhokoľvek stavu a do konca druhej tretiny dokázali vyrovnať na 3:3.

Dvakrát sa presadil Redlihs, ktorý premenil dve presilovky, a necelú minútu a pol pred sirénou si dali Švajčiari vlastný gól. Keninšovu prihrávku si zrazil do siete jeden z obrancov. "Helvéti" išli do vedenia opäť v 46. minúte vďaka gólu Andrighetta, no A. Širokovs vyrovnali už o 26 sekúnd neskôr. Rozhodnutie nakoniec priniesol minútu a pol pred koncom Blum, ktorý prekvapil Masalskisa strelou z uhla - 5:4.

hlasy po zápase:
Andres Ambühl, útočník a kapitán Švajčiarska: "Dnes to bol prvý zápas, v ktorom sme mali dobrý štart. Na začiatku sme hrali naozaj dobre, no potom sme premárnili náskok 3:0. Napriek tomu nám ostalo dosť síl, aby sme vyhrali a získali prvýkrát na turnaji tri body, takže sme veľmi radi."

Nino Niederreiter, útočník a strelec dvoch gólov Švajčiarska: "Keď sme viedli 3:0, nemali sme sa dostať pod taký tlak a nechať súpera, aby sa dostal späť do zápasu. Nášmu brankárovi musíme pomáhať oveľa viac."

Viac o téme: Švajčiarsko Lotyšsko