Lotyši si prehrou poriadne skomplikovali život: Čaká ich boj o zotrvanie medzi elitou

Obrana Lotyšov musela byť stále v pohotovostiObrana Lotyšov musela byť stále v pohotovosti

MOSKVA - Dánski hokejisti vyhrali vo svojom piatom zápase A-skupiny MS v Moskve nad Lotyšskom 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil v tretej sérii Nicklas Jensen.

Severania majú na konte šesť bodov a figurujú na piatom mieste tabuľky, Lotyši sú s tromi predposlední. Dáni nastúpia v nedeľu o 15.15 SEČ v šiestom zápase základnej fázy proti Česku. Lotyši si zahrajú o deň skôr o 19.15 s Kazachstanom.

A-skupina (Moskva):
Dánsko - Lotyšsko 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Nick. Jensen (Madsen, Green), 29. Poulsen (Bödker, Christensen), rozh. nájazd: Nick. Jensen - 18. Džerinš (Bukarts, Cibulskis), 22. Daugavinš (Bukarts, Dzerinš). Rozhodcovia: Ohlund (Švéd.), Wiegand (Švaj.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.), vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: A. Širokovs 5+DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0.

Dánsko: Dahm - D. Nielsen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Nich. Jensen, Bödker, Lassen, Kristensen - Ehlers, Eller, Hansen - Nick. Jensen, Madsen, Storm - Bjorkstrand, Green, Christensen - Bau, Starkov, Poulsen - Aagaard
Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, Galvinš, Siksna, Jerofejevs, M. Širokovs, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Džerinš, Bukarts - Meija, Girgensons, A. Širokovs - Indrašis, Abols, Pavlovs - Keninš, Bičevskis, Kulda - Skvorcovs

V úvode zápasu boli aktívnejší Dáni, mali viac z hry a v 11. minúte sa aj ujali vedenia. Počas prvej presilovky si vypracovali niekoľko dobrých šancí, pričom sa ujala strela Nicklasa Jensena z pravého kruhu. Puk vyletel z bránky tak rýchlo, že rozhodcovia si museli pozrieť video, či sa neodrazil od žŕdky, gól však správne uznali. Druhý mohla pridať Ellerova formácia, ktorá hýrila aktivitou a podkurovala obrane súpera. Gól však padol na druhej strane. Svoju prvú presilovku v zápase premenili aj Lotyši, v 18. minúte prekonal Dahma Džerinš.

Obrat sa im podaril krátko po prestávke, ďalšia početná výhoda a ďalší gól. Dáni nechali medzi kruhmi úplne voľného Daugavinša a ten zužitkoval prihrávku spoza bránky od Bukartsa. V 29. minúte však vyrovnali Severania zásluhou Poulsena. V 36. minúte prišiel hrubý faul A. Širokovsa, ktorý dostal 5+DKZ, a Dáni mali k dispozícii päťminútovú presilovku. Z nej sa zakrátko stala dokonca výhoda 5 proti 3, no Dáni ponúknutú šancu nevyužili. Rozhodnutie neprišlo ani v treťom dejstve, aj keď k nemu bol veľmi blízko O. Lauridsen, no jeho strela z 59. minúty skončila len na žŕdke. Triumf Dánska nakoniec zariadil v samostatných nájazdoch Nicklas Jensen.

Viac o téme: Dánsko Lotyšsko