Senzačný triumf na európskom šampionáte pre Kučeru a Bátika: Do Ria Škantárovci

Tomáš Kučera a Ján Batik zo Slovenska v kategórii C2Tomáš Kučera a Ján Batik zo Slovenska v kategórii C2 Zdroj: SITA

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Titul majstrov Európy v kategórii C2 si na domácej vode v Liptovskom Mikuláši senzačne vyjazdili slovenskí reprezentanti Tomáš Kučera a Ján Bátik. Pre oboch sú to prvé medaily na ME v tejto disciplíne medzi dospelými v kariére, doteraz boli dvakrát zlatí a dvakrát bronzoví v hliadkach.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiro medzi deblkanoistami budú Slovensko reprezentovať Ladislav a Peter Škantárovci, ktorým stačilo na potvrdenie vytúženej miestenky šieste miesto. Pod piatimi kruhmi sa predstavia po prvý raz. Trojnásobní olympijskí šampióni Pavol a Peter Hochschornerovci pokazili svoju finálovú jazdu a so 6 trestnými sekundami nemali nárok dostať sa na stupne víťazov. Skončili rovnako ako vlani na ME v Nemecku na 9. mieste. Zároveň prišli o možnosť rozšíriť svoju úctyhodnú zbierku troch zlatých a jednej bronzovej medaily spod piatich kruhov. 

Finále C2 vyvrcholilo pôsobivým súbojom dvoch najlepších lodí zo semifinále. Slováci Kučera a Bátik na náročnej trati v mohutnej liptovskej vode predviedli výbornú jazdu a zaváhali až v bránke číslo 22, teda tesne pred koncom. V čase prejazdu cieľom napriek 2 trestným sekundám mali náskok 53 stotín sekundy pred Nemcami David Schröderom a Nicom Bettgem. Potom sa ešte objavili na štarte víťazi semifinále, Slovinci Luka Božič, Sašo Taljat. Chybu urobili hneď v tretej bránke, ale neskôr už boli stopercentní a tiež rýchli. Na poslednom medzičase viedli ešte o 96 stotín sekundy, ale nakoniec spadli na striebornú pozíciu. Všetky tri medailové páry sa zmestili do 53 stotín. Šampionát v Liptove vyvrcholí hliadkami 3x K1 ženy (14.04) a 3x C2 (14.41). 

"Titul z Európy sme už mali, ale len v kategórii do 23 rokov. Toto je prvý seniorský, je to oveľa vyššia úroveň. Stretli sme pred pretekmi veľa ľudí, ktorí nám hovorili: chlapi, ste doma, ukážte im to všetkým! Boli to nervy aj stresy, ale to mal asi každý. Som rád, že to vyšlo," povedal Tomáš Kučera v mixzóne po víťaznom finále. "Parťák" z lode Ján Bátik ho doplnil: "Už v semifinále to bola z našej strany silná a kvalitná jazda. Povedali sme si, že dáme ešte jednu takú. Splnilo sa nám to. Veľmi sme nesledovali našich konkurentov a tiež krajanov, ktorí bojovali o olympijské miestenky. Snažili sme sa len predviesť peknú a rýchlu jazdu a to sa nám aj podarilo." 

"Misia je splnená, aj mohla tam byť aj čerešnička na torte v podobe medaily. Dnes sa to podarilo našim kolegom z reprezentácie, naozaj im to veľmi prajem. Ak mám povedať za seba, skončili sme na šiestom mieste a tešíme sa z tohto úspechu. Dostali sme sa na olympijské hry a to bol náš hlavný cieľ," reagoval v mixzóne pre slovenské médiá Peter Škantár. Jeho bratranec Ladislav Škantár doplnil: "Bolo to veľmi náročné. Nepamätám si, či sme niekedy predtým jazdili pod takým tlakom. Predsa len, v hlavách sme mali, že olympiáda je veľmi blízko. Bolo treba nastúpiť na štart a dať poctivé jazdy, čo sa nám podarilo. Splnil sa nám olympijský sen. Trošku ma mrzí, že to nie je medaila z Európy, ale už ich máme sedem, takže domáci európsky titul doprajeme Kučerovi s Bátikom." 

Za zdolaných bratov Hochschornerovcov prehovoril pred médiami Pavol. "Absolvovali sme už pár olympijských hier, treba to nechať aj ’Škantíkom’. Predsa len je to zrejme posledná olympiáda pre túto kategóriu, nech si to užijú aj oni. Boj o miestenku nebol z našej strany nejako výrazný, pretože situácia v slovenskom športe nás akosi nemotivovala. Predtým sme nemali čo stratiť, ’makali ’ sme ako sa dalo, ale v posledných rokoch vieme, ako je na tom slovenský šport. Keby na majstrovstvách Európy postavili inú trať, bola by tu ešte nejaká šanca zabojovať o Rio. My by sme museli zájsť úplne ideálnu jazdu, aby sme mali lepší čas. Mali sme to však absolútne od ruky a ťažko sa bojovalo proti vode. Už pred finálovou jazdou sme vedeli, že to nebude ideálne, ale stále sme dúfali. Žiaľ, už na štarte sme urobili nejaké chybičky, takže sme vedeli, že musíme dať do toho všetko. Postupne prichádzali ďalšie chyby a začali sme riskovať. Už v polovici trate sme cítili, že to nebude na medailu." 

Liptovský Mikuláš je dejiskom európskeho šampionátu kanoistov na divokej vode po deviatich rokoch. Počas troch dní sa na trati Orava na Váhu predstaví 230 športovcov z 30 krajín, medzi nimi aj 18 Slovákov v 15 lodiach. Prvý vrchol sezóny bol pre domácich vodných slalomárov špecifický tým, že okrem medailí bojovali aj o miestenky na olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro. Istotu účasti pod sochou Krista mal po sobote kajakár Jakub Grigar, už predtým si ju vybojoval aj kanoista Matej Beňuš. Zostávajúce dve kategórie K1 ženy a C2 spoznali mená slovenských olympionikov až počas nedele. Stali sa nimi Jana Dukátová a už spomenutí Ladislav a Peter Škantárovci. 

Výsledky - nedeľa: 

C2 - finále: 1. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 112,70 s (2), 2. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 113,16 (2), 3. David Schröder, Nico Bettge (Nem.) 113,23 (0), 4. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 114,58 (0), 5. Andrzej Brzezinski, Filip Brzezinski (Poľ.) 115,06 (2), 6. Ladislav Škantár, Peter Škantár 115,95 (4),... 9. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (všetci SR) 122,70 (6)

Viac o téme: Tomáš Kučera Ján Batik
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články