Richard Gonda absolvoval skvelú premiéru v GP3: Víťazstvo v tréningu a cenné skúsenosti

Richard Gonda Richard Gonda Zdroj: richardgonda.sk

BARCELONA - Slovenský automobilový pretekár Richard Gonda absolvoval na trati Catalunya v Barcelone svoju premiéru v šampionáte GP3. V prestížnej sérii, ktorá je tradičnou súčasťou víkendov Formuly 1, získal v nabitom a vyrovnanom štartovom poli cenné skúsenosti.

Na prvej z deviatich tohtosezónnych zastávok zažiaril dvadsaťdvaročný Gonda už v piatkovom tréningu. V konkurencii dvadsiatich štyroch elitných formulových pretekárov, medzi ktorými figuruje niekoľko juniorských pilotov F1, zaznamenal najrýchlejší čas! Do prvých 40-minútových pretekov odštartoval Gonda vo farbách švajčiarskeho tímu Jenzer Motorsport v sobotu podvečer z trinástej priečky, ktorú si vybojoval v predpoludňajšej kvalifikácii.

V pretekoch finišoval na trinástom mieste, ktoré je v úvode nabitého šampionátu veľmi hodnotné. V nedeľu ráno ho čakali druhé, 30-minútové preteky. Po nevydarenom štarte si v nich vyjazdil sedemnáste miesto. Hneď úvodné podujatie ukázalo, že šampionát GP3 je veľmi vyrovnaný, jazdcov v oboch zápoleniach delili minimálne odstupy. Gonda sa v ostrých formulových pretekoch predstavil po dlhšom čase.

Vyskúšal si manažovanie pneumatík Pirelli, ktorých výmena v GP3 nie je povolená a miera ich opotrebovania vie poriadne zamiešať karty na trati.

Preteky GP3 odštartovali najsledovanejší, pretekársky deň Veľkej ceny Španielska Formuly 1. Atmosféru kráľovnej motošportu pred rovnakými fanúšikmi a drobnohľadom predstaviteľov špičkových stajní si na vlastnej koži vychutnal aj Gonda. Ďalšie preteky figurujú v kalendári opäť akosprievodné podujatie F1 a slovenskí priaznivci to budú mať ku Gondovi blízko. Uskutočnia sa 1. - 3. júla na Red Bull Ringu v rakúskom Spielbergu.

Richard Gonda: „Prvý víkend GP3 máme úspešne za sebou. Začali sme veľmi dobre, vyhrali sme prvý tréning pri zmiešaných podmienkach, ktoré mám rád, ale vo zvyšku víkendu už boli úplne odlišné. Dôležitou bola náročná sobotňajšia kvalifikácia, snažil som sa nerobiť chyby. Času na tréning bolo málo, na odjazdenie času sme mali prakticky len dve kolá. Trináste miesto bolo veľmi solídne, na rovnakom sme finišovali aj v sobotňajších pretekoch. Mali sme dobré tempo, nastavenie pneumatík nám však nedovoľovalo veľa predbiehacích manévrov. Potvrdilo sa nám, že môžeme byť vpredu, minimálne v prvej desiatke, čo je naším cieľom. Na ďalších podujatiach budeme bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Z tohto víkendu si odnášame mnoho skúseností. Najbližšie nás čaká Red Bull Ring, na ktorý sa veľmi tešíme.“

Nicolas Caillol, šéfinžinier Jenzer Motorsport: „Pre Richarda to bol v Barcelone veľmi pozitívny prvý GP3 pretekársky víkend. Odštartoval ho excelentne - víťazstvom vo voľných tréningoch. Nanešťastie nemal možnosť naplno ukázať svoj potenciál počas kvalifikácie, v každom prípade sme boli s 13. miestom spokojní. Ako sme videli, tento víkend sa preteky odohrali hlavne v kvalifikácii a v prvom kole a aj keď mal Richard rýchlejšie tempo ako jazdci pred ním, bolo ťažké nájsť možnosť napredbiehanie.“

Viac o téme: Richard Gonda GP3
  • Zdroj: Tlačová správa