Slovensko aj s debutantmi zdolalo Weissovo Gruzínsko: Dvojgólový Nemec, trafil sa i Zreľák

Slovenská radosťSlovenská radosť Zdroj: SITA

WELS - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v piatok v rakúskom Welse nad Gruzínskom 3:1 po dvoch góloch Adama Nemca a jednom Adama Zreľáka. Pre zverencov trénera Jána Kozáka to bola prvá z troch prípravných konfrontácií pred EURO vo Francúzsku.

V nedeľu 29. mája ich čakajú v Augsburgu majstri sveta Nemci, v sobotu 4. júna potom v generálke na šampionát v Trnave Severní Íri. Medzitým kouč SR oznámi konečnú nomináciu na turnaj (30. mája v Senci).

Keďže Kozák do základnej zostavy nasadil najmä mladíkov, neprišlo ani ku očakávanej konfrontácii otca so synom, resp. trénera Gruzíncov Vladimíra Weissa staršieho s Vladimírom Weissom mladším. "Silnejšia" zostava s kapitánom Martinom Škrtelom či špílmachrom Marekom Hamšíkom by mala nastúpiť až v nedeľu.

Debut v najcennejšom drese zaznamenali obranca Milan Škriniar a stredopoliar Matúš Bero. Kapitánsku pásku mal na ruke skúsený brankár Ján Mucha, ktorý ju po vystriedaní Jánom Novotom v 62. minúte odovzdal Viktorovi Pečovskému. Pre Slovákov to bol tretí oficiálny zápas v roku 2016, predtým v dueloch s Lotyšskom a v Írsku uhrali remízy 0:0, resp. 2:2. V reprezentačnom tíme nováčika na ME už je naspäť aj Miroslav Stoch, ktorý sa po smutnej udalosti v rodine v piatok opäť pridal k spoluhráčom na sústredení v Rakúsku.

Slováci sa zoznamovali s krásnym trávnikom na útulnom novom štadióniku miestneho štvrtoligistu FC Wels asi štyri minútky, potom predviedli prvú ucelenú akciu a z prvej strely v zápase otvorili skóre. Bero pekne vysunul Nemca, ktorý rutinérsky vedľa gruzínskeho brankára nezaváhal. Prekvapujúco to bolo zo strany favorita v prvom polčase všetko, hco loptu mal v držaní viac a viac sa hralo aj na polke Gruzíncov. Hra mala vlažné tempo, hráči akoby sa báli zranení a nebojovali naplno o miestenky na šampionát. V závere polčasu to vyprovokovalo aj trénera Kozáka, ktorý vyšiel ku čiare a hlasno zverencom udeľoval pokyny. Hra mala na oboch stranách dosť nepresností, hoci oveľa viac chybovali Gruzínci. Za zmienku stáli len strela Saba v 38. minúte, ktorú gólman outsidera vyrazil, resp. v 44. minúte strela Bera nad. Hráči kouča Vladimíra Weissa mali jeden náznak, v 9. minúte po chybe Greguša vnikal do otvoreného priestoru Qazaišvili, ale slovenská obrana na dvakrát jeho aktivitu zblokovala na roh.

Gruzínci naskočili do druhého dejstva aktívnejšie. V 54. minúte tesne minul z priameho kopu z ideálnej parkety asi z 20 metrov Okriašvili. Slováci ale odpovedali opäť gólovo, v 56. minúte pekne nacentroval do šestnástky Tesák a hlavička Nemca bola perfektne umiestnená do pravého horného rohu bránky. Gruzínci ale stále hrozili, v 63. minúte striedajúci Novota len pár sekúnd po príchode na ihrisko vyrazil nebezpečný pokus Okriašviliho a ďalšia strela Kvilitaiau bola nepresná. V 70. minúte už na 3:0 zvýšil Adam Zreľák, ktorý z priameho kopu z uhla nachytal zatočenou loptou brankára Revišviliho. Gruzínci okamžite zareagovali, stredom prešiel Kenia a klasickým "špicákom" k tyči prekonal Novotu. Skóre sa už nezmenilo, hoci v 87. minúte vyzval Novotu k dobrému zákroku Kašia.

prípravný zápas:
Slovensko - Gruzínsko 3:1 (1:0)
Góly: 5. a 56. Nemec, 70. Zreľák - 71. Kenia, rozhodoval: Drachta (Rak.), 782 divákov.

zostavy a striedania:
Slovensko: Mucha (62. Novota) - Gyömbér, Saláta, Škriniar, Tesák - Pečovský, Greguš (86. Švento) - Sabo (66. Šesták), Bero (79. Hrošovský), Zreľák - Nemec (70. Ďuriš)

Gruzínsko: Revišvili - Kakabadze, Kvirkvelia, Kašia, Navaloski (65. Dvali) -  Kvekveskiri, Čanturišvili (46. Amisulašvili) - Qazaišvili (78. Jigauri), Kobachidze (46. Kvilitaia), Okriašvili - Mčedlidze (46. Kenia)

Viac o téme: Slovensko Gruzínsko