VIDEO Wawrinka triumf neobháji: Djokovič proti Murraymu o premiérový titul z Roland Garros

Novak Djokovič
Novak Djokovič

PARÍŽ - Dvaja najvyššie nasadení tenisti Srb Novak Djokovič a Škót Andy Murray sa v nedeľu stretnú vo finále grandslamového turnaja Roland Garros v Paríži.

Djokovič postúpil do finále na parížskej antuke štvrtýkrát v kariére. Svetová a turnajová jednotka si v semifinále suverénne poradila s trinástym nasadeným Rakúšanom Dominicom Thiemom v troch setoch 6:2, 6:1 a 6:4. Murray vyradil obhajcu trofeje Švajčiara Stana Wawrinku po výsledku 6:4, 6:2, 4:6 a 6:2.

Duel Djokoviča s Thiemom sa hral v studenom počasí pod zamračenou oblohou a mal jednoznačný priebeh. Srb hneď na začiatku získal náskok 3:0 a prvý set sa stal jasne jeho korisťou. V druhom dovolil súperovi uhrať jediný gem, od stavu 1:1 potom získal päť hier v sérii. Až v treťom dejstve sa dostal k slovu aj Rakúšan, keď prvýkrát prelomil podanie favorita a viedol 3:0. Djokovič ale dramatizáciu súboja nepripustil a na postup mu stačili tri sety a 1:48 h.

Djokovič stále čaká na svoj premiérový triumf na Roland Garros a skompletizovanie kariérneho grandslamu. V piatok to bolo už jeho 30. semifinále na podujatiach veľkej štvorky, iba Roger Federer (39) a Jimmy Connors (31) ich majú v open ére na konte viac. V nedeľu sa predstaví vo svojom dvadsiatom grandslamovom finále, šiestom v jednej sérii. 

"Dnes to bol moj najlepší zápas na tomto turnaji. Mal som vysoký štandard a veľa dobrých momentov. Celý rok pracujem na tom, aby som sa dostal do ďalšieho finále na Roland Garros a teraz je to skutočnosť. Dúfam, že mi forma vydrží ešte jeden duel," povedal Djokovič.

Dvadsaťdvaročný Thiem prehral s Djokovičom aj tretí vzájomný zápas, keď spravil 34 nevynútených chýb a šesťkrát prišiel o svoje podanie. Napriek tomu sa aktuálne pätnásty hráč rebríčka v pondelok prvýkrát dostane do najlepšej svetovej desiatky ATP - bude mu patriť siedma pozícia. Po Thomasovi Musterovi a Jürgenovi Melzerovi bol historicky iba tretím Rakúšanom v semifinále grandslamového turnaja.

Wawrinka titul na Roland Garros neobháji, v semifinále výkonom najmä v prvých dvoch setoch sklamal a Murray tak mal uľahčenú cestu do finále. O osude prvého setu rozhodol brejk Škóta v tretej hre, na ktorý jeho súper nedokázal odpovedať. V druhom dejstve viedla svetová dvojka už 5:1 a získala ho ľahko 6:2. Tretí set bol najvyrovnanejší, obaja hráči si držali servis až do desiatej hry, keď sa Švajčiarovi podaril brejk a znížil stav setov na 1:2. Potom už ale zobral réžiu do svojich rúk Murray a štvrtý set získal hladko 6:2.

Murray sa do finále na Roland Garros dostal premiérovo v kariére a bude v ňom prvým Britom od roku 1937, keď sa v súboji o trofej predstavil Bunny Austin. "Som na to mimoriadne hrdý a už sa neviem dočkať finálového zápasu. Vedel som, že na postup musím podať jeden z mojich najlepších výkonov na antuke, na ktorej som sa dlhé roky herne trápil. Ale urobil som pokrok," uviedol Murray bezprostredne po víťaznom stretnutí.

Djokovič vedie vo vzájomnej bilancii nad Murrayom 23:10, naposledy sa ale na tohtoročnom antukovom turnaji Masters v Ríme tešil z triumfu Brit po setoch 6:3 a 6:3.

Novak Djokovič (1-Srb.) - Dominic Thiem (13-Rak.) 6:2, 6:1, 6:4

Andy Murray (2-V. Brit.) - Stan Wawrinka (3-Švajč.) 6:4, 6:2, 4:6, 6:2


Tagy: Andy Murray Novak Djokovič Dominic Thiem Stan Wawrinka

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA