Prehľad víťazov EURO: Panenkova penalta a dovolenkári z Dánska šokovali celý svet!

Španieli ovládli majstrovstvá Európy dvakrát po sebeŠpanieli ovládli majstrovstvá Európy dvakrát po sebe Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Majstrovstvá Európy začali písať prvé stránky svojej histórie pred 56 rokmi (r. 1960), keď sa uskutočnili ešte pod názvom Pohár národov (ešte aj v roku 1964). Až od roku 1968 sa udomácnilo označenie majstrovstvá Európy.

1960: V premiére víťazstvo pre ZSSR

Presne 30 rokov od prvých majstrovstiev sveta sa do kvalifikácie Pohára národov zapojilo 17 krajín starého kontinentu, z ktorých sa do finále prebojovali dve krajiny socialistického bloku - ZSSR a Juhoslávia. V Paríži získali titul pred 18-tisícovou diváckou kulisou po predĺžení (2:1) Sovieti, hrdinom zápasu bol legendárny dnes už nebohý brankár Lev Jašin. V stretnutí o bronz vyhralo ČSSR nad Francúzskom 2:0.

1964: Španielski dribléri zdolali ZSSR

Druhý šampionát poznačila neúčasť západonemeckej reprezentácie, ktorá na jednej strane protestovala proti postupu "ostbloku" počas berlínskej krízy a na druhej strane sa koncentrovala na MS 1966 v Anglicku. Vo finále v Madride videlo 105.000 divákov koncert domácich hviezd v podaní technicky vybavených hráčov Suareza, Zoca a Amancia, ktorí vyhrali nad obhajcom ZSSR 2:1. Tretie miesto získalo Maďarsko víťazstvom 3:0 nad Dánskom.

1968: Šťastné Taliansko

Po prvý raz sa kvalifikácia hrala v skupinách. Na záverečnom turnaji v Taliansku štartovali štyri krajiny, okrem domácich aj Anglicko, Juhoslávia a ZSSR. "Squadra azzurra" v semifinále remizovala s ZSSR 0:0 a do boja o zlato ju poslal žreb. Vo finále najskôr Taliani remizovali po predĺžení s Juhosláviou 1:1 a v opakovanom zápase vyhrali Riva a spol. 2:0. V súboji o bronz zvíťazili Angličania nad ZSSR 2:0

1972: Futbal snov v podaní Nemecka

V semifinále v Belgicku vyradili Nemci domácich 2:1 a ZSSR Maďarsko 1:0. V boji o zlato po excelentnom výkone Beckenbauera a spol. zdolal tím snov Sovietsky zväz dvoma gólmi Gerda Müllera a jedným Wimmerovým 3:0. Prvýkrát sa na adresu mužstva, v tomto prípade Nemecka, použilo označenie "totálny futbal".

1976: Panenkov "dloubák" šokoval celý svet a Československu zabezpečil zlato

Majstrovstvá Európy hostila po prvý raz v histórii "komunistická" Juhoslávia. Do Belehradu sa prebojovala aj reprezentácia ČSSR nabitá hráčmi bratislavského Slovana. Pod taktovkou dvoch rodákov zo Slovenska Václav Ježek - Jozef Vengloš vyradila v semifinále strieborných z MS 1974 Holandsko 3:1. V druhom semifinálovom stretnutí zvíťazili obhajcovia zlata Nemci nad domácou Juhosláviou 2:0. Belehradské finále vstúpilo do dejín - ČSSR gólmi Švehlíka a Dobiáša viedlo 2:0, na 1:2 znížil v 28. minúte Dieter Müller. Niekoľko sekúnd pred záverečným hvizdom vyrovnal Hölzenbein a keď v predĺžení gól nepadol, nasledovala streľba zo značky pokutového kopu. Až do ôsmeho pokusu všetci aktéri kopy bezpečne premenili, potom ale zaváhal Ulli Hoeness a stredopoliar Bohemiansu Praha Antonín Panenka svojím "dloubákom" do stredu bránky prekonal bezmocného a očividne šokovaného gólmana Seppa Maiera. Bronz si vybojovali "oranjes" v predĺžení (3:2) s Juhosláviou.

1980: Nemecko sa pomstilo ČSSR a vo finále s Belgickom získalo zlato

Šampionát sa hral v Taliansku, po prvý raz za účasti ôsmich mužstiev, rozdelených v dvoch štvorčlenných skupinách. Nemecký tím sa v skupine stretol s ČSSR, Gréckom a Holandskom, nad zverencami trénera Vengloša vyhral tesne 1:0, čím si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu na postup do finále. V boji o zlato (2:1) dal Belgicku dva góly kráľ hlavičkárov Horst Hrubesch, druhý a víťazný v predposlednej minúte. Bronz získalo po jedenástkovom rozstrele s Talianskom Československo.

1984: Platini a francúzsky ofenzívny futbal

Majstrovstvá Európy vo Francúzsku priniesli miliónom divákov pôžitok z moderného ofenzívneho futbalu v podaní domácej reprezentácie. "Štyria mušketieri" - stredopoliari Michel Platini, Jean Tigana, Alain Giresse, Luis Fernandez boli základom úspechu, pričom Platini vytvoril nový strelecký rekord. Obidva semifinálové duely boli dramatické, domáci vyhrali nad Portugalskom 3:2 po predĺžení, Španieli si postup vystrieľali v penaltovom rozstrele s Dánskom. Vo finále zvíťazili hráči z krajiny galského kohúta nad Španielskom 2:0. Príjemným prekvapením šampionátu boli okrem Francúzov najmä Dáni, ktorí po prvý raz na medzinárodnom fóre vystrčili rožky. Obhajcovia titulu Nemci aj s navrátilcom do reprezentácie Berndom Schusterom sklamali na celej čiare, rovnako aj Belgičania.

1988: Van Basten a Gullit = zlato pre Oranjes

Šampionát v Nemecku patrí v histórii ME medzi najúspešnejšie. Cestu na štadióny si našlo 938.541 divákov, pričom iba štyri percentá kapacity zostalo neobsadených. Do semifinále sa prebojovali Taliansko, Nemecko, ZSSR a Holandsko. Oranjes sa v semifinále víťazstvom 2:1 pomstili Nemcom za finálovú prehru z MS 1974, počas celého turnaja boli ich oporami Ruud Gullit, Marco van Basten, Frank Rijkaard a Ronald Koeman. Do zápasu o zlato postúpilo aj ZSSR, ktoré pokračovalo v nastúpenom trende z MS 1986 v Mexiku. Finále zaujalo, finále nadchlo - Gullit a Van Basten dvakrát udreli a Oranjes po prvý raz zdvihli nad hlavu pohár Henriho Delaunaya.

1992: Z dovolenky až k titulu pre Dánsko

"Dánski dovolenkári" vo Švédsku šokovali a zaskočili doslova celý futbalový svet. Po tom, ako bola z majstrovstiev Európy pre vojnový konflikt vo vtedajšej Juhoslávii vylúčená reprezentácia tejto rozpadajúcej sa balkánskej krajiny, cestovali do Švédska na základe pozvania UEFA Dáni. Hoci Brianovi Laudrupovi (brat Michael šampionát bojkotoval), Flemmingovi Poulsenovi a spol. nikto neveril, dostali sa po spanilej jazde do finále, kde zvíťazili nad favorizovaným Nemeckom 2:0. Obhajcovia titulu Holanďania remizovali v semifinále s Dánmi 2:2, ale vypadli po streľbe zo značky pokutového kopu. Domáci Švédi prehrali 2:3 s Nemeckom.

Dánsko sa pôvodne nemalo Galéria fotiek (4) Zdroj: mcfc.co.uk

1996: Zlatý gól Bierhoffa posadil Nemecko po tretí raz na európsky trón

"Futbal sa vrátil do kolísky svojho zrodu" - nadšenie britských médií spred majstrovstiev v Anglicku dlho nevydržalo. Albión sa síce dostal do semifinále, ale tam po remíze 1:1 v riadnom hracom čase vypadol s Nemeckom na jedenástky 5:6. Tieto majstrovstvá boli prvé, na ktorých štartovalo 16 krajín, teda dvojnásobok ako štyri roky predtým. Premiérovo sa na záverečný turnaj dostali po rozdelení ČSFR aj Česi. Tí vytvorili kompaktný tím a v semifinále s Francúzskom (0:0) si miestenku do boja o zlato vystrieľali v penaltovom rozstrele 6:5. Zverenci Dušana Uhrina viedli vo finále vo Wembley od 59. minúty po penalte Patrika Bergera 1:0, ale striedajúci Oliver Bierhoff v 73. minúte vyrovnal na 1:1 a v nadstavenom čase (95.) dal "zlatý gól".

2000: Dva "zlaté" góly získali Francúzsku zlato

Po prvý raz v histórii usporiadali ME vo futbale dve krajiny - Belgicko a Holandsko. Francúzi štartovali v pozícii majstrov sveta ako favoriti, v "Equipe tricolore" nechýbal ani Zinedine Zidane. V základnej D-skupine zdolali Dánsko 3:0, Česko 2:1 a s Holandskom prehrali 2:3. V dramatickom štvrťfinále vyradili Španielsko 2:1, "oranjes" rozstrieľali Juhosláviu 6:1, Taliansko zvíťazilo nad Rumunskom 2:0 a Portugalsko rovnakým pomerom nad Tureckom. Semifinálový duel Francúzsko - Portugalsko dvíhal divákov zo sedadiel. Do vedenia išli zásluhou Nuňa Gomesa (19.) Portugalci, ale Thiery Henry v 51. minúte vyrovnal a vynútil predĺženie, v ktorom Zidane (117.) "zlatým" gólom rozhodol o postupe. V druhom semifinálovom stretnutí Taliansko - Holandsko (0:0) prišlo rozuzlenie až v jedenástkovom rozstrele, v ňom mala navrch "squadra azzurra" (3:1). Vo finále sa "zázrak na Marne" zopakoval, Taliani viedli od 55. minúty po strele Marka Delvecchia 1:0, ale v záverečnej minúte vyrovnal Sylvain Wiltord. K slovu sa dostalo predĺženie a David Trezeguet (103.) "zlatým" gólom získal pre krajinu galského kohúta druhé zlato z ME. Po prvý raz sa však stalo, že titul šampióna starého kontinentu vybojoval úradujúci majster sveta.

2004: Grécky zázrak

Pod horúcim portugalským slnkom panovali "grécki bohovia" pod vedením charizmatického Nemca Otta Rehhagela. Ten vštepil Grékom nemecký dril a disciplínu, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. Na úvod zdolali Gréci domáci výber 2:1, no to ich ešte nik nebral vážne. Keď však vo štvrťfinále sťali Francúzov a v semifinále popravili Čechov, z absolútneho outsidera s predšampionátovým kurzom 80:1 sa stala akútna hrozba. Domáci sa síce chystali vo finále na odplatu, no márne. Tím Brazílčana Luiza Felipe Scolariho mal v Lisabone všetko potrebné - výhodu domáceho prostredia s neuveriteľnou podporou fanúšikov. No Angelos Charisteas gólom v 57. minúte spôsobil najväčší šok všetkých šampionátov.

Otto Rehhagel so svojimi Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

2008: Pod Alpami druhý triumf Španielska

EURO 2008 bolo 13. edíciou finálových turnajov, prvýkrát si na ňom zahrali organizátori z Rakúska a aj Poliaci boli debutantom. V základných skupinách dominovali Španieli, Chorváti a Holanďania, ktorí zaznamenali 3 výhry. Zaujala aj prehra Čechov s Tureckom 2:3, hoci tí viedli už 2:0. Chyba brankára Petra Čecha však poslala ďalej "krajinu polmesiaca". Vo štvrťfinále Nemci vyradili Portugalsko (3:2), Rusi zaskočili Holanďanov v predĺžení (3:1), Španieli vyradili rivala z Talianska v jedenástkovom rozstrele, rovnako ako Turci Chorvátov. V semifinále Španieli jasne preskočili Rusov (3:0) a Nemci po dráme vyradili Turkov (3:2). Finále vo Viedni rozhodol gól Fernanda Torresa z 33. minúty. Najlepším strelcom sa stal Španiel David Villa so 4 gólmi a najlepším hráčom turnaja vyhlásili Xaviho Hernandeza zo Španielska. Španieli získali európske zlato druhýkrát, prvý raz sa tešili v 1964.

2012: V Poľsku a na Ukrajine historická obhajoba Španielov

Hoci panovali obavy, že Poliaci s Ukrajincami budú na prvom EURO vo Východnej Európe organizačne pokrivkávať, šampionát bol veľkým úspechom. Zápasy navštívilo vyše 1,4 milióna divákov. Tento šampionát bol posledným vo formáte so 16 tímami. Španieli ako obhajca vyhrali C-skupinu a vo štvrťfinále vyradili Francúzov 2:0. V semifinále uspeli v rozstrele z 11 m nad Portugalskom a vo finále zverenci Vicenteho del Bosqueho jasne prevalcovali Talianov 4:0. Boli prvým tímom, ktorý na ME obhájil zlato a súčasne držal titul svetových šampiónov. Hoci turnaj mal až šesť trojgólových strelcov, Zlatú kopačku získal Španiel Fernando Torres. Najlepším hráčom sa stal jeho krajan Andres Iniesta.