Slováci sa vo Fínsku zmohli iba na jediný set: Ženy však prevalcovali ďalšieho súpera

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: worldleague.2015.fivb.com

JYVÄSKYLÄ - Slovenská mužská volejbalová reprezentáciu podľahla v rámci prípravy na tohtoročnú Svetovú ligu v sobotňajšom priateľskom medzištátnom zápase v Jyväskylä domácemu Fínsku 1:3 (-33, 21, -17, -18).

Zverenci trénera Miroslava Palguta odohrali na základe dohody ešte aj piaty set, v ktorom uspeli v pomere 17:15. V nedeľu 5. júna je od 16.00 h na programe v rovnakom dejisku odveta.

Fínsko - Slovensko 3:1 (33, -21, 17, 18), dodatkový set 15:17

Program slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie v prvej polovici sezóny 2016:
5. júna: prípravný zápas Fínsko - Slovensko (Jyväskylä, 16.00)
6. júna: neoficiálny prípravný zápas Fínsko - Slovensko (Jyväskylä, 12.00)

11. júna: prípravný zápas Slovensko - Česko (Púchov, 20.00)
12. júna: prípravný zápas Slovensko - Česko (Púchov, 18.00)

17. - 19. júna: turnaj A-skupiny II. divízie Svetovej ligy v Turecku (Holandsko, Portugalsko, Turecko, Slovensko)
23. - 25. júna: turnaj D-skupiny II. divízie Svetovej ligy v Bratislave, Aegon Aréna (Holandsko, Kuba, Česko, Slovensko)
1. - 3. júla: turnaj H-skupiny II. divízie Svetovej ligy v Číne (Japonsko, Čína, Turecko, Slovensko)
9. - 10. júla: Final Four II. divízie Svetovej ligy v Portugalsku (možná účasť SR)

Slovenky porazili ďalšieho súpera

Slovenské volejbalistky zaznamenali svoje druhé víťazstvo na úvodnom turnaji A-skupiny Európskej ligy v poľskej Twardogóre. Po piatkovom triumfe 3:1 nad Bieloruskom si zverenkyne trénera Mareka Rojka poradili o deň neskôr rovnakým skóre aj s Albánskom. V poslednom zápase na prvom turnaji sa Slovenky stretnú v nedeľu o 18.30 s domácim Poľskom.

Slovensko - Albánsko 3:1 (22, -19, 17, 19)
Zápas trval: 100 minút, rozhodovali: Selin (Azer.) a Khuc (Bel.).
SR: Kuciaková 7, Pencová 0, Kubová 22, Palgutová 9, Kóšová 3, Koseková 0, libero Valachová (Salanciová 1, Drobňáková 9, Abrhámová 10, Sedláčková 0, Šmitalová 8)
Albánsko: Marinaová 2, Prengaová 11, Thakaová 6, Biciová 18, Sijoniová 6, Tuciová 10, liberá Sejfullaiová a Faguová (Xhekaová 0, Matoshiová 1)

Slovenky nastúpili len 17 hodín po víťazstve nad Bieloruskom a tak tréner Rojko spravil v zostave zmeny. Nenastúpila ani Crkoňová, ktorá sa v piatok zranila. Po vyrovnanom úvode sa Slovenky pri servise Kóšovej dostali do vedenia 11:7. Náskok favoritiek duelu vďaka kvalitnému útoku i obrane utešene narastal a po Kuciakovej presnom smeči bolo už 18:10. Albánčanky však potvrdili, že v piatok nepotrápili Poľky náhodou, eliminovali chyby a veľké manko postupne doťahovali. V koncovke znížili na 20:22, ale Slovenky už o náskok neprišli a prvý set vyhrali 25:22.

V druhom dejstve však mali navrch hráčky z Balkánu. Ich hru perfektne režírovala mladá 18-ročná nahrávačka, naturalizovaná Američanka Cindy Marinaová a jej spoluhráčky sa v útoku presadzovali. Slovenky síce znížili z 5:9 na 10:12, ale potom dominovali súperky a vypracovali si veľký náskok 19:12 a druhý set vyhrali 25:19.

Albánky boli nabudené a hoci v úvode tretieho dejstva prehrávali 2:5, otočili na 7:5 a bojovným výkonom robili problémy. Slovenky však potom pritlačili v každej činnosti a na druhom technickom timeoute už viedli 16:10. Diania na ihrisku dostali Rojkove zverenkyne pod kontrolu, bez problémov stratovali a po víťazstve 25:17 sa dostali do vedenia 2:1 na sety.

V úvode štvrtého dejstva viedlo Albánsko 4:2, ale Šmitalová tromi útokmi za sebou a Drobňáková esom otočili stav na 6:4. Boj pokračoval ďalej a Albánky po sérii úspešných kontier zrazu viedli 11:9. Po odvážnom útoku Drobňákovej však vyhrávali Slovenky hrajúce v bielych dresoch 16:14 a po ese Šmitalovej bolo už 19:14. Záver mali slovenské volejbalistky pod kontrolou, štvrtý set vyhrali 25:19 a zaznamenali druhé víťazstvo na turnaji.

Hlasy po zápase:
Marek Rojko, tréner SR: "V prvom rade som rád, že sme vyhrali za tri body. Albánky už v prvom zápase s Poľskom potvrdili, že sú nepríjemný súper. Hrali sme slabšie ako v piatok, Albánsko hralo rovnako a preto bol zápas vyrovnaný. Prvý, tretí a štvrtý set sme mali v kľúčových momentoch pod kontrolou. Rysuje sa nám základná zostava na zápas s Poľskom oveľa viac ako pred turnajom. Som rád, že dnes krátko hrala mladá nahrávačka Sedláčková, že hrá výborne Šmitalová a potvrdilo sa, že Kubová už druhý deň zvládla náročné pasáže veľmi dobre. Mohli sme hrať aj lepšie, ale je dôležité, že sme vyhrali a máme šesť bodov. Treba si uvedomiť, že hráme Európsku ligu prvý rok a zbierame skúsenosti."

Dominika Valachová, libero SR: "Albánky celý zápas hrýzli. Mali výborný servis a obranu a potrápili nás. Vedeli sme, že ich nemôžeme podceniť, pretože aj v prvom zápase hrali dobre. Vytrápili sme sa, ale máme tri body a to je najdôležitejšie. Cítili sme únavu, pretože sme mali na odpočinok málo času, ale na to nevyhovárame."

Lucia Sedláčková, nahrávačka SR: "V druhom sete som dostala šancu. Je to úžasný pocit, mám len 16 rokov a ani som nedúfala, že sa dostanem do ženskej reprezentácie. Dievčatá mi veľmi pomohli, za čo im ďakujem."

Viac o téme: Slovensko Albánsko Fínsko