VIDEO Albánsko píše na EURO históriu: Premiérový gól outsidera udržal v hre o postup!

Oslavy Albáncov po historicky prvom strelenom góle na európskom šampionáteOslavy Albáncov po historicky prvom strelenom góle na európskom šampionáte Zdroj: SITA

LYON - Rumunskí futbalisti prehrali vo svojom poslednom vystúpení v základnej fáze EURO 2016 s Albáncami 0:1 a rozlúčili sa s majstrovstvami Európy. V A-skupine obsadili so ziskom jediného bodu štvrtú priečku, ani ich nedeľný premožiteľ však s troma bodmi a negatívnym skóre 1:3 nemá príliš dobré vyhliadky na postup do osemfinále z tabuľky tretích tímov. Víťazom "áčka" sa po bezgólovej remíze so Švajčiarskom stalo domáce Francúzsko, obe mužstvá sa medzi šestnástku najlepších kvalifikovali priamo.

Jediný gól balkánskeho derby v Lyone, ktoré bolo skôr v znamení boja než futbalovej krásy, dal v závere úvodného polčasu Armando Sadiku. Ten sa stal historicky premiérovým presným strelcom Albánska na vrcholnom podujatí. Debutant na záverečných turnajoch ME sa prvého víťazstva na šampionáte dočkal v treťom stretnutí, predtým podľahol Švajčiarsku (0:1) i Francúzsku (0:2). Rumunsko v predchádzajúcich zápasoch nestačilo na Francúzsko (1:2) a remizovalo so Švajčiarskom (1:1).

Rumuni začali aktívnejšie a ako prví sa prepracovali aj k ohrozeniu brány, no Stancu pohotovým volejom našiel iba pripraveného Berishu. V 14. minúte sa k slovu dostal rumunský útočník Alibec, ktorý sa jedným dotykom oslobodil od troch albánskych stredopoliarov a technický pokus poslal tesne mimo. Albánci sa spoliehali skôr na protiútoky, v 23. minúte Sadiku dobre načasovanou prihrávkou ponúkol zakončenie Lenjanimu, ten však z hranice päťky prestrelil brvno. Sadiku to následne skúsil individuálne vnútri pokutového územia, ale Tatarusanu tentoraz ešte zneškodnil jeho strelu z uhla. Dve minúty pred koncom úvodného dejstva to už albánskemu zakončovateľovi vyšlo, keď po centri z pravej strany využil nedorozumenie medzi brankárom a stopérom Chirichesom a hlavou pohodlne skóroval.

Armando Sadiku strieľa historicky Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA

Albánci po zásahu prebrali iniciatívu a Rumuni sa napriek hrozbe konca na turnaji nedokázali takmer vôbec presadzovať dopredu. Sadiku sa ocitol aj v prvej vážnejšej šanci druhého polčasu, no tento protiútok sa neskončil tak efektívne, keďže Memushaj mu neprihral ideálne. V 74. minúte sa Albánci mohli pripraviť o víťazstvo vlastnou chybou, ale Rumuni nepotrestali zlú rozohrávku. O dve minúty neskôr malo Rumunsko svoju najväčšiu príležitosť, keď striedajúci Andone, ktorý prišiel podporiť ofenzívu ako druhý útočník, napálil brvno.

Viac o téme: Rumunsko Albánsko