VIDEO Írsko našlo svojho spasiteľa: Vytúžený zlatý gól prišiel v závere

Jeff Hendrick a Thiago Motta v súboji o loptuJeff Hendrick a Thiago Motta v súboji o loptu Zdroj: SITA

LILLE - Írski futbalisti triumfovali v stredajšom večernom stretnutí v Lille nad Talianmi 1:0 a dosiahli tak víťazstvo potrebné na postup do osemfinále majstrovstiev Európy na základe tabuľky tretích tímov. Spasiteľom Írska sa v 85. minúte stal Robbie Brady.

Taliansko malo už pred tretím duelom zaistené prvé miesto v základnej E-skupine i priamu osemfinálovú miestenku. V play off narazí 27. júna o 18.00 h v St. Denis na dvojnásobného obhajcu titulu Španielsko. Írsko 26. júna o 15.00 h v Lyone vyzve domáce Francúzsko.

V súbežne hranom zápase Belgičania zdolali Švédov rovnako najtesnejším rozdielom a medzi elitnú šestnástku sa dostali z druhej priečky.

Írsko na úvod remizovalo so Švédskom (1:1), potom podľahlo Belgicku (0:3). Taliansko si v predchádzajúcich vystúpeniach poradilo s Belgickom (2:0) aj Švédskom (1:0).

Obidva tímy hneď v úvode ukázali, že v osobných súbojoch súperovi žiadnu loptu nedarujú zadarmo. Talianski obrancovia sa dopustili zopár chýb v rozohrávke, tie však Íri nedokázali potrestať. Prvú vážnejšiu šancu malo Írsko v 9. minúte, strela Hendricka ľavačkou spoza šestnástky len o centimetre minula žrď Sirigua, ktorý v stredu dostal prednosť pred Buffonom. Íri sa vysokým tempom a napádaním prepracovali k rohovému kopu v 21. minúte, proti prudkej hlavičke Murphyho sa vytiahol Sirigu. O desať minút neskôr vyskúšali roh na krátko, ale po kvalitnom centri si v zakončení neporozumeli Duffy s Longom. Taliani zahrozili až v závere úvodného dejstva, keď tesne vedľa vypálil Immobile.

Alessandro Florenzi a Shane Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA

Taliani nechali svoju prvopolčasovú letargiu v kabíne, zatiaľ čo u Írov sa prejavil mierny úbytok síl, keďže prevahu si pred prestávkou zabezpečili fyzicky náročným futbalom. V 53. minúte mal Zazov volej po prihrávke De Sciglia takmer gólové parametre. V talianskom pokutovom území zaskočil Coleman ľahkovážneho Mottu, no lopta z jeho kopačky neprešla na bránku. V 77. minúte mohol rozhodnúť čerstvý Insigne, ktorého technickú strelu však zastavila žrď Randolpha. Šesť minút pred koncom nastal ešte väčší skrat v defenzíve Talianska, striedajúci Hoolahan odzbrojil Bonucciho, ale zlyhal vo vyloženej príležitosti. Vytúženého zásahu sa Írsko zásluhou vytrvalej bojovnosti dočkalo v 85. minúte, keď Sirigua hlavičkou prekonal Brady. Loptu mu na hlavu posadil Hoolahan, ktorý tak odčinil svoje niekoľko sekúnd staré zaváhanie.

Viac o téme: Taliansko Írsko