VIDEO Chorvátske ambície naberajú na sile: Prehru Turkov zariadil parádny volej Modriča

Luka Modrič a jeho obrovská radosť po góleLuka Modrič a jeho obrovská radosť po góle

PARÍŽ - Futbalisti Chorvátska úspešne vstúpili do majstrovstiev Európy vo Francúzsku, v nedeľu v parížskom Parku princov zdolali Turkov najtesnejším rozdielom 1:0. Jediný gól úvodného stretnutia základnej D-skupiny strelil v závere prvého polčasu stredopoliar Realu Madrid Luka Modrič, ktorému vyšiel pekný volej po odkope súpera. Chorváti ani po vedúcom zásahu nepoľavili v ofenzívnej aktivite, naďalej "podkurovali" tureckej obrane a po zmene strán dvakrát trafili konštrukciu bránky. Druhý zápas prvého kola "déčka" je na programe v pondelok o 15.00 h, keď sa v Toulouse stretnú dvojnásobný obhajca titulu európskeho šampióna Španielsko a Česko.

Chorváti sa v úvodnom dejstve dostávali predovšetkým k centrom a rohovým kopom. V jednom z osobných súbojov utrpel poranenie hlavy ich stredný obranca Čorluka, ktorý musel dohrávať s viacnásobným preväzovaním. V 29. minúte sa k nebezpečnému centru dostali aj Turci, prihrávku Gönüla z pravej strany však hlavičkou nezužitkoval Tufan. O desať minút neskôr zakončil z odrazenej lopty chorvátsky útočník Mandžukič, ale našiel iba brankára Babacana. V 41. minúte Turkom nevyšiel odkop, výstavným volejom sa strelecky presadil Modrič, ktorého pokus cestou do siete nepríjemne skočil tesne pred Babacanom. O odpoveď sa snažil turecký kapitán Turan, no jeho prienik zastavil Perišič.

Luka Modrič zakončil parádny Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA

Po zmene strán sa k voleju odhodlal striedajúci Turek Sen, lopta skončila na kopačke Vidu. V 51. minúte prenikal Chorvát Rakitič, súper ho dokázal zastaviť jedine za cenu faulu pred pokutovým územím. Z priameho kopu napálil do brvna kapitán Srna, ktorý mal o niekoľko desiatok sekúnd ďalšiu šancu z druhej vlny, ale nikým nekrytý na hranici šestnástky netrafil priestor troch žrdí. V 61. minúte si vnútri pokutového územia Brozovič spracoval loptu a ľavačkou vystrelil nad. Ak by ten istý hráč neskôr po prihrávke Perišiča dostatočne dosiahol na loptu, upratal by ju do prázdnej bránky. Na opačnej strane to v 71. minúte nepresne vyskúšal Calhanoglu. Druhýkrát zazvonila konštrukcia tureckej bránky po hlavičke Perišiča, našiel ho Mandžukič. V 81. minúte nenarobil Subašičovi z priameho kopu problémy Erkin. Na druhom konci Perišič v dobrej pozícii neprekonal Babacana. V nadstavenom čase síce pochybil striedajúci chorvátsky obranca Schildenfeld, ale spoluhráči napravili jeho zaváhanie.

Fatih Terim (tréner Turecka): "Mali sme veľkú príležitosť na úvodný gól, ak by sme ju premenili, výsledok mohol byť odlišný. Chorváti však boli lepší, nastúpili sme proti silnému mužstvu. Pokiaľ Chorvátsko postúpi zo skupiny, na EURO 2016 sa môže dostať ďaleko. My musíme zabrať."

Ante Čačič (tréner Chorvátska): "Luka Modrič si zaslúži, aby sa o ňom hovorilo. Predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov v chorvátskom drese, bol naším lídrom a nádherne skóroval."

Ivan Rakitič (stredopoliar Chorvátska): "Boli sme lepším tímom. Chvíľu si užijeme víťazstvo, ale musíme pracovať ďalej, aby sme na majstrovstvách Európy pokračovali aj po skupinovej fáze."

Viac o téme: Turecko Chorvátsko
  • Zdroj: športky