Slováci nepremenili zápas s Walesom na body: Premiéra na EURO nevyšla podľa predstáv!

Marek Hamšík spálil obrovskú šancu
Marek Hamšík spálil obrovskú šancu

BORDEAUX - Slovenskí futbalisti prehrali v sobotu v ich prvom zápase na ME vo Francúzsku s výberom Walesu 1:2. V prvom dejstve duelu dvoch debutantov na EURO sa na Stade de Bordeaux waleskí "draci" dostali do vedenia už v 10. minúte, keď z priameho kopu otvoril skóre Gareth Bale. V druhom polčase Slovákom skvele vyšlo striedanie, keď Ondrej Duda v 61. minúte vyrovnal len niekoľko sekúnd po príchode na ihrisko. Avšak víťazstvo a tri body zabezpečil Walesanom v závere striedajúci Hal Robson-Kanu.

Wales začal s veľkou aktivitou, ale boli to Slováci, ktorí mohli otvoriť skóre ako prví. Už v 3. minúte Hamšík predviedol nádherný prienik a jeho strelu už za prekonaným Wardom odkopol do bezpečia pred bránkovou čiarou v poslednej sekunde obranca Davies. Slováci pôsobili nervózne, stred poľa ovládol ich súper, ktorí ťažil so slovenských nepresností. Ani krajní záložníci "sokolov" neboli úplne v hre. V 10. minúte po strate lopty v slovenskom strede hasil Hrošovský pred šestnástkou iba faulom a loptu si k priamemu kopu postavil Bale. Jeho dobre trafený projektil preletel ponad múr a Kozáčik naň už nezareagoval, hoci sa hodil po smere lopty. "Draci" neukazovali žiadny veľký výkon, ale "pomáhali" im nervóznym dojmom pôsobiaci Slováci. V 20. minúte po ďalšej strate Hrošovského v strede strelu Ramseyho Kozáčik kryl. Hamšík bol suverénne najlepším hráčom na ihrisku, ale spoluhráči mu príliš nepomáhali a jeho sily sa trieštili aj hrou smerom dozadu, kam si chodil pýtať lopty. Jedna z mála šancí na vyrovnanie prišla v 23. minúte, ale Kuckov priamy kop po faule Allena na Hamšíka išiel nad. Kozákovci mali o čosi väčšie držanie lopty, aj viac striel, ale všetky mimo bránuu, do priestoru ktorej v prvom polčase netrafili. V 45. minúte to ešte vyskúšal Bale, ale Kozáčik bez problémov kryl.

      
Do druhého polčasu sa išlo bez zmien. Slováci hľadali recept na finálnu prihrávku, v 54. minúte Weiss našiel medzeru v defenzívnej hradbe súpera, vyslal do nábehu Maka, ten ale strieľal nad. Na druhej strane odpovedalo v 57. minúte duo Allen - Bale, keď prvý menovaný pekne odcentroval, ale Baleovu hlavičku cez Pekaríka skvele na čiare vyrazil Kozáčik. Po hodine hry Kozák urobil dvojité striedanie a bolo skvelé. Ďuriša vystriedal Nemec a Hrošovského Duda. A okamžite po pár sekundách po výbornom prieniku a prihrávke Maka si naviedol loptu v strede šestnástky Duda a chladnokrvne k ľavej žrdi prekonal bezmocného Warda. Povzbudení Slováci ožili, v 63. minúte to skúsil z priameho kopu Weiss, ale opäť nad. Slovenská lavína pokračovala, o dve minúty to skúsil zo stredu tvrdo Kucka a Ward s námahou vyrazil. Slovenskí fanúšikovia ožili, dokázali prekričať aj mohutnú prevahu Walesu v hľadisku. V 68. minúte jedovku nad vyslal Mak, Slováci prebrali stred poľa a tlačili sa dopredu. V 73. minúte sa ale nebezpečnej pripomenul Wales, striedajúci Robson-Kanu našiel pekným centrom hlavu Ramseyho, ale lopta išla našťastie nad. V 80. minúte pálil z priameho kopu Bale, ale Kozáčik bol na mieste. Slováci akoby na chvíľu vypustili a ich súper z ničoho nič opäť udrel. V 81. minúte Ramseymu pred Škrtelom ušla lopta k Robsonovi-Kanuovi, ktorý ju pomedzi nohy Ďuricu dostal do slovenskej siete. Slováci v nápore zatlačili a v 86. minúte trafil hlavou pravú tyč Nemec po centri Šventa. Slovensko hralo vabank, dvakrát sa rútil v úniku dvoch na dvoch dopredu Bale, ale skóre sa už nezmenilo. Hoci v nadstavenom čase ešte odrazenú loptu z 13 metrov napálil nad bránu Warda Mak.

V ďalšom stretnutí základnej B-skupiny budú zverenci trénera Jána Kozáka čeliť v stredu 15. júna v Lille Rusom (15.00 SELČ).

 

 


Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
TASR, SITA, športky.sk; Video: playwire

DISKUSIA