VIDEO Dráma až do úplného konca: Prvý bratský súboj na EURO rozhodol jediný gól

Granit Xhaka, Taulant Xhaka a Ricardo Rodriguez v súboji o loptuGranit Xhaka, Taulant Xhaka a Ricardo Rodriguez v súboji o loptu Zdroj: SITA

LENS - Futbalisti Švajčiarska zvíťazili vo svojom prvom zápase na ME vo Francúzsku nad Albánskom 1:0. K víťazstvu ich nasmeroval gól stopéra Fabiana Schära už v 5. minúte. Snahy Albáncov o víťazstvo sa výrazne znížili v 36. minúte, keď bol po druhej žltej karte vylúčený kapitán Lorik Cana. Po tomto momente mali oba tímy viacero možností na strelenie gólu, ale brankári boli pre svoje mužstvá výraznými oporami.

Bezgólový stav vydržal iba do 5. minúty. Švajčiar Shaqiri nasmeroval rohový kop do pokutového územia, v ktorom vo výskoku zaváhal albánsky brankár Berisha a Schär hlavou otvoril skóre. V zaujímavom prvom polčase mohli Helvéti pridať aj druhý gól. Šancu mal v 15. minúte Seferovič, ale po rýchlej kombinácii zakončil veľmi zle. Po necelej polhodine hry sa osmelili aj Albánci a po narážačke s Abrashim zakončil Taulant Xhaka nad bránku Švajčiarov. V 31. minúte sa Sadiku dostal do obrovskej šance, ale v krátkom úniku proti brankárovi Sommerovi nevyrovnal. Tento moment mrzel Albáncov ešte viac v 36. minúte. Lorik Cana sa v súboji so Seferovičom pošmykol na kraji šestnástky, zahral rukou a po druhej žltej karte sa albánsky kapitán stal prvým vylúčeným na ME 2016. Nasledoval Džemailiho priamy kop, pri ktorom Albáncov zachránila ľavá žŕdka. Ten istý hráč nestrieľal zle ani v 41. minúte, tentoraz však tesne minul bránku.

Ermir Lenjani a Fabian Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA

Švajčiari sa aj v úvode druhého polčasu snažili o druhý gól. Aktívny bol najmä Seferovič, ale ani v 54. minúte zblízka neprekvapil albánskeho brankára. Ten istý hráč v 66. minúte nespadol do ofsajdovej pasce, tesne stíhaný obrancom Albánska sa dostal až pred Berishu, ale ani tentoraz neuspel. Druhý gól Švajčiarov neprichádzal a Albánci vycítili šancu. Svoju hru oživili striedaniami a v 78. minúte boli blízko k vyrovnaniu, keď Sadiku v dobrej pozícii trafil len bočnú sieť. Ešte väčšiu šancu mali Albánci v 88. minúte, keď sa pred Sommera dostal osamotený Gashi, ale švajčiarsky brankár mu pokazil radosť. Helvéti sa v závere zápasu museli brániť tlaku oslabeného súpera, ale napokon si svoj tesný náskok udržali. A-skupina bude ďalšími pokračovať zápasmi v stredu 15. júna. Švajčiari sa o 18.00 h stretnú v Paríži s Rumunskom, Albánci budú o 21.00 v Marseille čeliť domácim Francúzom.

Gianni De Biasi, tréner Albánska: "Chceli sme mať dobrý štart do zápasu, ale to sa nestalo. V prvých 20 minútach sme boli pod tlakom, dostali sme gól a ten nám spravil zápas oveľa ťažším. Jedným z kľúčových momentov bola červená karta. Dnes sme nemali šťastie ani v útoku a veľmi nás mrzí najmä šanca Gashiho v závere zápasu."

Granit Xhaka, stredopoliar Švajčiarska: "Albánsko malo veľkú podporu v hľadisku. Tento zápas bol špeciálny pre moju rodinu, keďže hrali dvaja bratia na rôznych stranách. Bolo to zvláštne. Hráči Albánska boli veľmi nebezpeční a mali aj niekoľko šancí."

Viac o téme: Švajčiarsko Albánsko
  • Zdroj: športky, TASR