VIDEO Španieli s istotou postupu do osemfinále: Proti Turecku bez zaváhania

Radosť hráčov Španielska Radosť hráčov Španielska Zdroj: SITA

NICE - Futbalisti Španielska sa stali po domácich Francúzoch a Talianoch tretím istým účastníkom osemfinále majstrovstiev Európy. Postup medzi šestnástku najlepších si predčasne zabezpečili piatkovým večerným triumfom 3:0 nad Tureckom v stretnutí druhého kola základnej D-skupiny v Nice.

O tvorbu hry sa podľa očakávaní starali Španieli, ktorí hľadali cestičky do tureckej defenzívy. V úvode to Morata strelecky vyskúšal z diaľky a vybojoval aspoň rohový kop po zákroku brankára Babacana. Južanský temperament tohto stretnutia potvrdil aj fakt, že hneď v prvých minútach vytiahol hlavný rozhodca po žltej karte na oboch stranách. V 27. minúte mal z priameho kopu šancu Calhanoglu, ale prestrelil De Geovu bránku. O dve minúty neskôr vypálil spoza šestnástky Nolito, jeho zakončenie len tesne minulo tureckú žrď. Ten istý hráč mal onedlho príležitosť po prihrávke Juanfrana z pravej strany, no vydarenejšiu koncovku mu znemožnil vracajúci sa Tufan. Španieli sa dočkali vedúceho zásahu v 34. minúte zásluhou Moratu, ktorý hlavou usmernil Nolitov center. O tri minúty si "La Furia Roja" vypracovala už dvojgólový náskok vďaka Nolitovi. Ten zužitkoval nevydarenú reakciu Topala na Fabregasov oblúčik.

Španieli zakrátko po návrate z kabín potvrdili svoju neohrozenú pozíciu v tomto zápase. Iniesta vysunul Albu, ktorý nezištne ponúkol druhý gól v dueli Moratovi. O zníženie sa snažil Yilmaz, jeho strela však bola nepresná. Od tohto momentu sa predstavenie zmenilo na exhibíciu Španielov, ktorí dokazovali svoje technické umenie. V 60. minúte mal možnosť Silva, jeho pokus zblokoval Balta na roh. O pár sekúnd to opäť skúsil Silva, tentoraz poslal loptu mimo priestoru troch žrdí. V 68. minúte vyskúšal striedajúci Soriano pozornosť Babacana. V 87. minúte mohol aspoň čestný turecký zásah dosiahnuť Sahan, no zabránil mu v tom Azpilicueta, ktorý už skôr zasiahol dú súboja z lavičky.

Viac o téme: Španielsko Turecko
  • Zdroj: TASR, športky