VIDEO Skvelý futbal a úspešný vstup majstrov sveta: Nemci prekonali defenzívu Ukrajiny

Artem FedetskiyArtem Fedetskiy Zdroj: SITA

LILLE - Nemecká futbalová reprezentácia zvíťazila v nedeľňajšom súboji C-skupiny majstrovstiev Európy nad Ukrajinou 2:0. Duel sa hral na štadióne Pierra Mauroya v Lille a ponúkol dominantný výkon úradujúcich majstrov sveta. Tí mali problémy iba v niekoľkých etapách druhej polovice prvého polčasu, favorita vtedy podržal brankár Manuel Neuer. O prvý gól sa postaral v 19. minúte hlavou obranca Shkodran Mustafi, na 2:0 upravil v záverečných sekundách po rýchlom brejku Bastian Schweinsteiger.

Majstri sveta sa hneď v úvode snažili zatlačiť súpera pred vlastnú šestnástku, čo sa im čiastočne podarilo, no vyložené šance neprišli. Ukrajinci, naopak, mohli skórovať hneď zo svojej prvej možnosti v 5. minúte, no Konopľankovu strelu Neuer výborným zákrokom vytlačil na roh. Na druhej strane Müller priťukol hlavou Hectorovi, ale ten pálil v dobrej pozícii veľmi nepresne. V 19. minúte už išli Nemci do vedenia. Na Kroosov zakrútený priamy kop z pravej strany si nabehol Mustafi a hlavou otvoril skóre - 1:0. Ukrajinci po inkasovanom góle upustili od vyčkávacej taktiky a začali hrať trochu aktívnejšie. V 27. minúte bol blízko vyrovnania Chačeridi, jeho hlavičku po rohu vyrazil nad brvno pohotový Neuer. O tri minúty neskôr mali gólovku aj Nemci a tentokrát sa vytiahol ukrajinský brankár Pjatov. Kroos vysunul za obranu Khediru, ten pálil už v šestnástke, ale Pjatov mu zmenšil strelecký uhol a zachránil. V 37. minúte sa už-už zdalo, že lopta skončí v nemeckej sieti, no Boateng ju nadvakrát vykopol z bránkovej čiary von. Ukrajincom to nevyšlo ani v 39. min., keď už predčasne oslavovali, gól však neplatil pre ofsajd.

Mesut Ozil v akcii Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA
Nemci si dali v druhom polčase vzadu už väčší pozor a lepšie kontrolovali hru, navyše už toľko nekazili prihrávky, čo sa im hlavne v druhej časti prvého dejstva stávalo. V 52. minúte mohol zveľadiť náskok Kroos, ale jeho delovka sa iba obtrela o konštrukciu bránky. Ukrajinci zahrozili až v 58. minúte, priamy kop Rakického ustrážil Neuer. Inak však boli pod tlakom súpera a väčšinou nasťahovaní na vlastnej polovici ihriska. Zmeny nepriniesli ani dve striedania v krátkom slede, keď na ihrisko vybehli útočník Selezňov a devätnásťročný stredopoliar Zinčenko. Krátko po jeho príchode sa dostal do šance Müller, no jeho prízemnú strelu z vyše 20 metrov vyrazil Pjatov na roh. Koncentrovaní Nemci dominovali, držali loptu a súperovi ju požičiavali len výnimočne. Ten sa tak len zriedkavo dostal z obranného valu pred vlastnou šestnástkou. Ak sa mu to aj podarilo, agresívny nemecký pressing ho o loptu rýchlo pripravil a zatlačil späť. V poslednej desaťminútovke dvakrát zachránil Pjatov, najprv výborne vybehol proti Schürrlemu a odkopol loptu a následne zachránil pri tutovke Özila. Vzápätí však prišiel zriedkavý útok Ukrajincov, Mustafi si nerozumel s Neuerom a takmer si dal vlastný gól. Boateng však odkopol loptu ešte pred opustenou bránkou. Definitívny výsledok duelu stanovil po rýchlom brejku Schweinsteiger, ktorý prišiel na ihrisko necelé dve minúty predtým - 2:0.

Nemci sa v druhom kole základných skupín stretnú vo štvrtok o 21.00 h v Saint Denis s Poliakmi, o tri hodiny skôr sa v Lyone odohrá duel Ukrajina - Severné Írsko.

Joachim Löw (tréner Nemecka, zdroj: UEFA): "Proti Ukrajine to veľmi zaujímavý duel. Obe mužstvá si vypracovali viacero šancí, počas celého zápasu sa hralo vo vysokom tempe. Som spokojný s víťazstvom "

Michail Fomenko (tréner Ukrajiny, zdroj: UEFA): "V dnešnom súboji sa nám nepodarilo odkliať nemeckú defenzívu. Verím, že v ďalších dueloch to bude lepšie a začneme získavať body. Musíme sa teraz pripraviť na ďalší zápas"

Bastian Schweinsteiger (stredopoliar Nemecka, zdroj: ARD): "Mám veľkú radosť, že sa mi v závere podarilo spečatiť náš triumf. Pri záverečnej akcii som utekal vpred, vložil som do toho všetku energiu, až som strácal dych. Dostal som pekný center a dobre trafil loptu."

Arťom Fedeckij (obranca Ukrajiny, zdroj: UEFA): "Nehrali sme zle, ale nezískali sme ani bod. Počas celého duelu sme si vytvárali aj šance, no nepodarilo sa nám premeniť ani jednu. Prvý gól sme dostali po štandardke, druhý po protiútoku. Myslím si, že sme zohrali s Nemcami vyrovnanú partiu. Máme pred sebou ešte dve stretnutia a budeme v nich bojovať naplno. Ak v nich získame šesť bodov, bez problémov postúpime ďalej. Atmosféra na celom šampionáte je nádherná."

Viac o téme: Nemecko Ukrajina