VIDEO Namiesto vyradenia prvenstvo v skupine: Wales uštedril Rusom trojgólový debakel!

Gareth Bale Gareth Bale Zdroj: SITA

TOULOUSE - Svoju premiéru na majstrovstvách Európy si futbalisti Walesu spríjemnili postupom do osemfinále. Walesania sa dokonca stali víťazmi B-skupiny, keďže vo svojom záverečnom vystúpení v pondelok večer v Toulouse zdolali Rusov rozdielom triedy 3:0 (2:0) a v kombinácii s tým v St. Étienne Angličania remizovali so Slovákmi 0:0.

Waleské góly dosiahli v 11. a 20. min Aaron Ramsey a Neil Taylor, po zmene strán pečatil na 3:0 v 67. min líder "ostrovanov" Gareth Bale. Rusi s jediným bodom na konte zostali na dne B-skupiny a predčasne cestujú domov. Zverenci Chrisa Colemana zatiaľ nepoznajú svojho osemfinálového súpera. Rozdielom troch gólov prehrali ruskí futbalisti na ME naposledy predtým pred 20 rokmi v anglickom Manchestri s Nemeckom (0:3).

Walesania predviedli od úvodných minút rázny marš za postupom zo skupiny. Hoci im stačil na osemfinále aj nerozhodný výsledok, ale na remízu rozhodne nehrali. Do Rusov sa pustili od podlahy a Bale už po necelej minúte vyskúšal pozornosť Akinfejeva. V 11. min Rusi prišli o loptu v stredovom kruhu a tá sa za niekoľko sekúnd ocitla v ich sieti. Allen kolmo za obranu vysunul Ramseyho a útočník Arsenalu proti vybiehajúcemu Akinfejevovi nezaváhal - 0:1. Ostrovanom úvod snov nestačil a rozhodli sa nevýrazných Rusov doraziť. Aktívny Bale za pomoci brániaceho Širokova našiel voľného Taylora a obranca Swansea na dva razy prekonal Akinfejeva - 0:2. Deprimovaní ruskí hráči sa dostali do šance až v 27. min, strelu útočníka Dziubu vyrazil Hennessey na roh. Na druhej strane rýchly Bale našiel Vokesa a Akinfejev zachránil. Nezastaviteľný útočník Realu Madrid strelou preveril pozornosť ruského brankára aj v 40. min.

Po zmene strán waleskí hráči bez väčších problémov kontrolovali vývoj zápasu a pridali aj ďalšiu gólovú poistku. V 67. min Ramsey našiel voľného Bala a najdrahší futbalista sveta zoči-voči Akinfejevovi nezaváhal - 0:3. Bol to tretí gól Bala v treťom zápase na ME, čím sa dostal na čelo tabuľky kanonierov. V záverečných 10-15 minútach už Rusi pôsobili odovzdane a keď v 86. min Dziuba zahodil tutovku pred Hennesseyom, skóre sa už do konca nezmenilo.

V Toulouse to bol piaty vzájomný zápas Ruska a Walesu (bez éry Sovietskeho zväzu), zrodilo sa prvé waleské víťazstvo.

Leonid Sluckij, tréner Ruska: "Chcem sa ospravedlniť našim fanúšikom. Dnes sme nehrali dobre a prehrať sme si zaslúžili. Boli sme horší v každej činnosti."

Aaron Ramsey, strelec prvého gólu: "Je to fantastický pocit postúpiť na takomto turnaji. Čakali sme dlho, kým sme niečo takéto mohli zažiť. Pri mojom góle som dostal skvelú loptu od Allena. Potom som videl brankára, tak som ju zdvihol a našťastie to tam padlo."

Viac o téme: Rusko Wales
  • Zdroj: SITA, športky