Futbalové osobnosti hodnotili výkon kozákovcov: Hviezdny Bale, chyby Slovákov a kritika arbitra!

Gareth Bale strieľa gól Gareth Bale strieľa gól Zdroj: SITA

BORDEAUX - Slovenskí futbalisti vo svojej premiére na majstrovstvách Európy v ére samostatnosti dali gól, ale nebrali body. Športky vám prinášajú ohlasy futbalových osobností po sobotňajšom zápase Wales - Slovensko (2:1) v základnej B-skupine vo Francúzsku:

Jozef Jankech (bývalý tréner slovenskej reprezentácie): "Bol to vyrovnaný zápas, neboli sme horším tímom, ale ani lepším. Každému zo súperov patril určitý úsek hry. Páčil sa mi Gareth Bale, ten vyčnieval nad všetkými. Na našej strane dominoval Marek Hamšík, počas celého stretnutia bol všade tam, kde bolo treba. Škoda, že po jeho akcii hneď v úvode sme sa neujali vedenia, duel mohol vyzerať inak. Následne sa Walesania dostali do zápasu, my sme v strede produkovali dosť veľa nepresných prihrávok a pri napádaní súperových hráčov sme boli neskoro. Ešteže slovenská obrana si uhrala svoj štandard. Zdalo sa mi, že Weiss a Mak boli miestami vypojení z hry, aj keď v určitých fázach ukázali pekné momenty a po akcii Maka sme vyrovnali. Po našom góle sme dominovali a zdalo sa, že je otázkou času, kedy pridáme druhý gól. Žiaľ, hra sa vtedy začala kúskovať a druhý gól strelili Walesania. Vo zvyšných minútach si už umne postrážili triumf. Čaká na nás zápas s Ruskom, budeme musieť zvíťaziť, pretože ak by sme znova prehrali, na postup by nám už nemuselo stačiť ani víťazstvo nad Anglickom v poslednom zápase skupiny."

Jozef Barmoš (bronzový z ME 1980 v Taliansku, bývalý tréner SR do 21 rokov): "Wales zvíťazil vďaka efektivite a športovému šťastiu. V úvode duelu mal veľkú šancu Marek Hamšík, všetci sme už dvíhali ruky nad hlavu. O niekoľko minút neskôr strelil Wales prvý gól. Gareth Bale to zahral takým typickým Ronaldovským spôsobom, nebola to žiadna umiestnená strela, ale mimoriadne účinná, navyše zaplávala. Myslím si, že to bol chytateľný pokus, Matúš Kozáčik zrejme čakal strelu do opačnej strany. Zásah Walesu nás poznačil na celý prvý polčas. Po prestávke sme prevzali taktovku, rozbehli sa Vlado Weiss aj Robo Mak, mal som dojem, že sa trošku vytratil Marek Hamšík. Neboli sme horší, ale Walesu v závere vyšiel rýchly protiútok a strelil víťazný gól. Čo sme pri ňom mali spraviť lepšie? Myslím si, že sme v čase druhej gólovej akcie súpera mali málo hráčov pod loptou, Walesania tam boli s viacerými mužmi, Ramsey si počas nej krásne prebral loptu. Bol to taký smoliarsky gól. Na adresu rozhodcu Moena poviem len toľko, že si pri verdiktoch častokrát poplietol posudzovanie tvrdosti a zákernosti. Na konci nás poriadne vykartoval, pričom si myslím, že nešlo z našej strany o zákroky, ktoré boli na žltú kartu."

Stanislav Varga (bývalý slovenský reprezentant): "Myslím si, že sme mali veľkú smolu pri inkasovaných góloch. Navyše, na konci nám chýbalo šťastie pri hlavičkom zakončení Adama Nemca do žrde. Nevešajme hlavy, ja naším chlapcom verím a myslím si, že v zápasoch proti Rusom a Angličanom sa im bude herne aj výsledkovo dariť oveľa viac."

Karol Pecze (futbalový tréner): "Obidva tímy si uvedomovali, že prípadný trojbodový zisk výrazne posilní ich šance na postup zo skupiny. S napätím som čakal na tento zápas a musím priznať, že už pred jeho začiatkom som mal akýsi zvláštny pocit. Myslím si, že v našej futbalovej verejnosti panoval prehnaný optimizmus po nedávnych výsledkoch v prípravných dueloch. Wales sa na nás dobre pripravil, podal veľmi dobrý kolektívny výkon, hral húževnato a prakticky počas celého prvého polčasu mal navrch. Walesania úplne odrezali našich tvorcov hry, či už Hamšíka, alebo krídelníkov Weissa s Makom. Tým pádom nemohol Ďuriš na hrote dostávať také prihrávky, aké by potreboval. Čo sa týka prvého gólu v našej sieti, brankár to mal chytiť. Gólmani musia predvídať za každých okolností, Kozáčik zrejme v tomto prípade očakával strelu do rohu alebo ponad múr. Po prestávke sme prevzali iniciatívu my, prestriedali sme a výsledkom bol vyrovnávajúci gól. Wales však ukázal svoju nezlomnosť a vnútornú silu kolektívu. Mal som dojem, že po našom góle jeho hráči už mleli z posledného, no tréner Coleman urobil zmeny v zostave, čo napokon viedlo k waleskému triumfu. Všetci sme mohli vidieť nezlomnú mentalitu Walesu pri druhom góle. Ramsey sa potácal a vyzeralo, že každú chvíľu stratí rovnováhu a spadne, ale silou vôle napokon pripravil víťazný zásah svojho tímu."

Viac o téme: Slovensko Wales