Z osady na vrchol: Zverenec Tomiho Kida blízko k olympijskej miestenke

Slovenský boxer Viliam Tankó
Slovenský boxer Viliam Tankó

BAKU - Odštartoval na okraji spoločnosti, no svojím odhodlaním, disciplínou a cieľavedomosťou sa z chatrče pri smetisku prepracoval až do slovenskej reprezentácie. Viliam Tankó uspel vo svojom úvodnom vystúpení na celosvetovej kvalifikácii o postup na augustové Hry XXXI. olympiády do brazílskeho Ria de Janeiro.

V azerbajdžanskom Baku zdolal v kategórii do 52 kg pästiara z Afganistanu Arefa Nazariho Mohammada jednoznačne 3:0 na body. Dvadsaťjedenročný rodák z Matúškova, ktorý pôsobí v zoskupení KO Box Club Galanta pod vedením Tomiho Kida, absolvuje ďalší duel v nedeľu predpoludním. V boji o prienik do najlepšej šestnástky ho čaká najvyššie nasadený boxer Ceiber David Avila Segura z Kolumbie.

"Je veľmi vyrovnaný, disciplinovaný, odhodlaný a ide si za svojím cieľom. Je to veľmi dobrý chlapec a má dobré srdiečko," povedal Kovács o svojom zverencovi, pri ktorom stál od začiatku a preskákal s ním mnohé ťažké životné chvíle. "Vili vyšiel zo zlého prostredia. Neskôr býval na mojej ubytovni s ostatnými chlapcami, ale keď bol doma, spali traja na jednej posteli. Nezlomilo ho to. Rodičia sú rozvedení a tak Vili robí všetko pre to, aby pomáhal mame. Svoju veľkú výhru dosiahol už v súkromnom živote," povedal Kovács o jeho príbehu.

Z hmotnostnej kategórie do 52 kilogramov sa do Ria prebojuje najlepších päť športovcov. Zaujímavosťou je, že Viliam Tankó v Baku získal v júli 2015 bronz na premiérových Európskych hrách. V nedeľu do kvalifikačných bojov zasiahne v kategórii do 81 kg aj Matúš Strnisko, ktorého v boji o elitnú šestnástku čaká duel proti Gruzíncovi Iagovi Kiziriovi.


Tagy: Viliam Tankó

Zdroj:
TASR/SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA