Slovenky v Európskej lige už v semifinále: Rozhodla výhra nad Albánskom

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

DRAČ - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali aj piaty zápas vo svojom premiérovom štarte v Európskej lige. Už pred sobotňajším triumfom 3:1 nad domácim Albánskom v meste Drač sa definitívne stali víťazkami A-skupiny a zabezpečili si postup do semifinále súťaže.

V ňom sa stretnú v dvojzápase s víťazom C-skupiny Slovinskom. Prvý zápas sa uskutoční už na budúcu stredu v Ľubľane, odveta po Svetovej lige mužov v nedeľu 26. júna v bratislavskej AEGON Aréne.

Keďže v prvom sobotňajšom zápase Bielorusky zdolali Poľky 3:1, Slovenky nastúpili na zápas proti Albánsku s vedomím, že ako víťaz skupiny postúpili do semifinále z prvej priečky a stretnú sa v ňom s víťazom C-skupiny Slovinskom. Bez ohľadu na priaznivú situáciu v tabuľke si však postup chceli potvrdiť na palubovke.

Lepšie začali Albánky, ktoré viedli 2:0 i 5:2. Slovenky následne vyrovnali na 9:9 a prvý raz viedli 10:9. Domáce však znova otočili na 13:12, ale súperky sa naďalej ťahali bod po bodíku až do 16:16. Následne mali Rojkove zverenky o dva body navrch 18:16, ale z 21:19 Albánky vyrovnali na 21:21. Koncovku však slovenské reprezentantky nezvládli, od 22:21 už nebodovali, na radosť zaplnených a búrlivých tribún domácich.

Pri podaní Abrhámovej, ktorá dala na začiatku druhého setu štyri esá, z toho tri po sebe, Slovenky viedli 6:1. Na 8:2 upravila rovnako esom Kubová. Domáce to však nevzdali a zo 6:11 znížili na 10:11 a dokonca sa ujali vedenia 13:12. Neskôr bolo 17:15 a 18:16, 20:18. Obrat prišiel pri taktickom podaní Kuciakovej, keď sa v útoku stredom siete presadila Abrhámová. Od 24:22 využila Pencová druhý setbal.

Tretí set bol do stavu 5:5 o obojstranných chybách, následne Slovenky ušli na 11:5 a celý set kontrolovali. Druhý setbal premenila smečom Radosová. V réžii Sloveniek sa hral aj štvrtý set, i keď domáce hráčky sa nevzdávali, v hre v poli sa prekonávali a z 8:13 znížili na 12:13. Tretí mečbal a víťazstvo 3:1 nakoniec priklincovala Pencová.

Európska liga žien, 2. turnaj A-skupiny (Drač, Alb.)
 Albásnko - Slovensko 1:3 (22, -23, -18, -22)
zápas trval 110 minút, rozhodovali Daniilidouová (Gr.) a Visan (Rum.), 600 divákov

Albánsko: Marinaová 1, Biciová 21, Prengaová 7, Sijoniová 5, Tuciová 1, Nezajová 10 - liberá Sejfullaiová a Faguová, Matoshiová, Thakaová 3

SR: Koseková, Drobňáková 3, Pencová 14, Kubová 8, Palgutová 1, Abrhámová 20 – libero Valachová (Kuciaková 2, Radosová 12, Šmitalová)

Viac o téme: Slovensko Albánsko