Lintner priamo pomenoval najväčší problém: Ak by sa začalo zajtra, už je to neskoro!

Richard LintnerRichard Lintner Zdroj: Ján Zemiar

BRATISLAVA - Slovenská mizéria sa opakuje každé štyri roky. Draftom NHL neprešlo ani jedno slovenské meno v roku 2008, 2012 a taktiež 2016. Krajina, ktorá má bohatú hokejovú minulosť, nezažíva najžiarivejšie obdobie. Zdá sa, že niečo nefunguje, niekde je problém.

Viac svetla do tejto problematiky vnesie riaditeľ Pro-Hokeja Richard Lintner, ktorý jasne pomenoval nedostatky slovenského mládežníckeho hokeja, a taktiež načrtol riešenie, ktoré je nutné realizovať v čo možno najkratšom čase. Vyzerá to tak, že situácia nie je kompetentným ľahostajná. Zmeny, ktoré by mali pomôcť slovenskému hokeju, sa už chystajú.

Ako hodnotíte fakt, že v piatkovom a sobotňajšom drafte NHL nezaznelo ani jedno slovenské meno?

"V prvom rade je to zlá vizitka práce s mladými hráčmi, ich developingu a prípravy na NHL. Podstatná vec je, že na Slovensku ani len nemáme spoločný manuál, podľa ktorého by sme výchovu našich hokejistov viedli a pripravili ich na najlepšiu ligu sveta, čo je momentálne pre väčšinu cieľ číslo jedna. V tomto smere je to také na náhodu. Potom to tak aj vyzerá, že jeden rok nám vystrelia traja, následne nikto. Mládežnícki tréneri žiadny manuál nemajú, v tom je celý problém.  Zároveň sa zdá, že doteraz ani nebol záujem tú výchovu utriasť a zjednotiť."

Kto by mal takýto plán či manuál poskytnúť?

"Máme nových zástupcov vo Výkonnom výbore pre mládež. Verím tomu, že nové vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja tento problém vyrieši a poskytne riešenia momentálnych problémov. Vlastne som si skoro istý, že k tomu príde. Technicky to nie je nič zložité, no do dnešného dňa sa nič takéto neudialo."

Je hlavným problémom neúspechu mladých slovenských hráčov nedostatok investovaných peňazí do mládeže?

"Veľká časť peňazí ide do mládeže. V tomto problém nie je. Ten je v tom, že slovenský mládežnícky hokej nemá cieľ alebo nejaký ucelený plán ako vychovať mladých a úspešných hráčov, ktorí sú schopní uspieť na drafte NHL. Mne sa nezdá, že by tu doposiaľ takýto cieľ bol. Niekto sa zameria na výchovu hráča do našej najvyššej hokejovej súťaže, iný zase do KHL, no náš hokej nie je nastavený tak, aby vychoval tých najlepších elitných hráčov, ktorí pôjdu do NHL. Toto sa nedeje. Teraz sa núka otázka, či je o to vôbec záujem, aby slovenský hokej vychovával hráčov do NHL. Podľa mňa je celkom zrejmé, že by to tak malo byť. Veď je to prvá trieda hokeja na zemeguli."

Richard Lintner mal pri Galéria fotiek (2) Zdroj: Ján Zemiar

Môžete bližšie priblížiť, čo by sa malo konkrétne robiť, aby slovenský hokej napredoval? Čo by malo byť jadrom nového plánu?

"V nasledujúcich mesiacoch bude podstatné, aby sme dokázali do nášho hokeja zakomponovať čo najrýchlejšie čo možno najviac hráčov a bývalých hráčov, ktorí mali bezprostredný kontakt s najvyšším hokejom ako je napríklad NHL. Treba jednať rýchlo, kým tie ich informácie a vedomosti sú ešte čerstvé. Lebo už o rok nebudú tak aktuálne ako dnes. Rozhoduje čas. V dnešnej dobe tento proces trvá tak dlho, že my dovtedy tie najčerstvejšie informácie strácame. Táto otázka by sa mala otvoriť. Už teraz sa pracuje na tom, aby sa kvalitní a skúsení hráči dostali do tohto hokejového kolotoča čo najrýchlejšie, aby svoje skúsenosti vedeli posunúť ďalej. Takýchto ľudí nemáme veľa a cenný je každý jeden z nich."

Máme na Slovensku dostatok kvalifikovaných ľudí, ktorí budú vedieť zmeny zaviesť? Kedy sa dostavia prvé výsledky?

"Na Slovensku máme veľa ľudí, ktorí hokeju venujú mnoho energie a času. Niektorí to dokonca berú ako životné poslanie. Bohužiaľ, u nás nemáme prístup k tým najčerstvejším informáciám, čo sa musí zmeniť.  Už aj keby sme s týmto procesom začali zajtra, tak je neskoro. Na zmeny nemusíme čakať niekoľko rokov. Ak za tým bude stáť dobrá robota, tak aj o mesiac bude vidieť prvé výsledky. Ja očakávam výsledky prakticky okamžite, no nie v tom zmysle, že zrazu budeme mať desať draftovaných hráčov, je to postupný proces."

Prečo je to tak, že mnoho mladých športovcov uteká do zahraničia? Dokážeme vychovať prvotriednych hokejistov aj v tunajších podmienkach?

"To, že veľa chlapcov odchádza do zahraničia je len znamením toho, že neveria slovenskému systému. Neveria, že ich to dostatočne pripraví na draft. Toto si treba uvedomiť a zamyslieť sa nad tým. Systém musíme zmeniť, aby bol tak atraktívny ako sú alternatívy v zahraničí. Tohto sme schopní, no treba sa držať dobre zostaveného plánu, ktorý zatiaľ absentuje. Vo Švédsku je jeden kľúč podľa ktorého to robia, vo Fínsku druhý, v Amerike ďalší. Je potrebné si vybrať jeden, ktorý je pre nás najlepší. Upravme ho tak, aby pasoval do nášho prostredia a je načase robiť. Viacej mladých hokejistov tým pádom prestane utekať do zahraničia a možno začnú dôverovať tunajšiemu systému. Na základe nového Zákona o športe ide do hokeja viacej peňazí, takže keď sa tie peniaze správne využijú, tak to pocítia aj mládežníci na Slovensku. Musíme ponúkať rodičom aj deťom kvalitný program, aby neodchádzali do zahraničia."

Viac o téme: Richard Lintner
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Ján Zemiar
  • Zdroj: sportky.sk - Rendek

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy