Neuveriteľný záver, drámu rozhodla deviata séria: Penaltu nedalo až sedem hráčov!

Stefano Sturaro v súboji o loptuStefano Sturaro v súboji o loptu Zdroj: SITA

BORDEAUX - Tretím semifinalistom majstrovstiev Európy vo futbale sa stalo Nemecko. Sobotňajšie štvrťfinálové stretnutie medzi Nemeckom a Talianskom v Bordeaux sa skončilo v riadnom hracom čase aj po predĺžení 1:1. V dramatickom rozstrele o postupe Nemcov do semifinále rozhodol obranca Jonas Hector. Na strely zo značky pokutového kopu zvíťazili Nemci 6:5 a Talianov zdolali vôbec prvýkrát na záverečnom turnaji ME či MS. Súperom Nemecka v semifinále vo štvrtok 7. júla v Marseille bude víťaz nedeľňajšieho štvrťfinálového zápasu Francúzsko - Island.

Najväčšie šance taktikou zviazaného prvého polčasu spálili v záverečnej trojminútovke najprv Nemec Thomas Müller a potom aj Talian Stefano Sturaro. Nemci mali viac z hry. Po zmene strán úradujúci majstri sveta ešte viac pritlačili nohu na plyn a odmenou im bol gól Mesuta Özila v 65. min - 1:0. Taliani zostali zaskočení, už o tri minúty mohlo byť 2:0. Gómezova nečakaná pätička zblízka však nezaskočila výborného Buffona. Talianski futbalisti prišli k vyrovnaniu veľmi lacno a šťastne. V 77. min sa lopta v šestnástke Nemecka odrazila od ruky Jéroma Boatenga a rozhodca Viktor Kassai ukázal na biely bod. Stopér Talianska Leonardo Bonucci nariadený pokutový kop chladnokrvne premenil - 1:1. Bol to vôbec prvý inkasovaný gól Nemecka na šampionáte vo Francúzsku. Nemci mali aj po tomto góle viac z hry, ale vpredu neboli nebezpeční. Taliani podnikali výpady, jeden z nich zakončil Mattia De Sciglio strelou tesne vedľa pravej žrde nemeckej bránky.

Stretnutie pokročilo do predĺženia, v ktorom opäť mali aktivitu Nemci. V 101. min Müllerovu strelu zblokoval Giorgio Chiellini, na začiatku druhej časti predĺženia Julian Draxler prekopol bránku Talianov a o niečo neskôr opäť Draxler vo voľnom priestore v dobrej pozícii nenašiel Müllera. Ďalšie šance už neprišli, a tak sa rozhodlo v penaltovom rozstrele. Ten bol neobyčajne dlhý, zaujímavý a dramatický. Dovedna šiesti strelci v úvodných piatich pokusoch zlyhali, ale potom to bolo dlho vyrovnané. Napokon Talian Matteo Darmian v deviatej sérii neuspel a na druhej strane rozhodol o postupe Nemcov Hector.

Nemecko - Taliansko 1:1 (1:1, 0:0) - 6:5 na strely zo značky pokut. kopu - Nemci postúpili do semifinále
Gó​ly: 65. Mesut Özil - 78. Bonucci (z pokut. kopu). ŽK: 90. Hummels, 112. Schweinsteiger - 56. Sturaro, 57. De Sciglio, 59. Parolo, 91. Pellé, 103. Giaccherini. Rozhodovali: Kassai - Ring, V. Tóth (všetci Maď.), 38 770 divákov

Rozstrel zo značky pokut. kopu:
Insigne (Tal.) 1:0, Kroos (Nem.): 1:1, Zaza (Tal.) 1:1 - prestrelil bránku, T. Müller (Nem.) 1:1 - Buffon chytil, Barzagli (Tal.) 2:1, Mesut Özil (Nem.) 2:1 - trafil ľavú žrď, Pellé (Tal.) 2:1 - netrafil bránku, Draxler (Nem.) 2:2, Bonucci (Tal.) 2:2 - Neuer vyrazil, Schweinsteiger (Nem.) 2:2 - prestrelil, Giaccherini (Tal.) 3:2, Hummels (Nem.) 3:3, Parolo (Tal.) 4:3, Kimmich (Nem.) 4:4, De Sciglio (Tal.) 5:4, J. Boateng (Nem.) 5:5, Darmian (Tal.) 5:5 - Neuer chytil, Hector (Nem.) 6:5.

Zostavy:
Nemecko: Neuer - Höwedes, J. Boateng, Hummels, Hector - Kimmich, Khedira (16. Schweinsteiger), T. Kroos, Mesut Özil - T. Müller, Gómez (72. Draxler)
Taliansko: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini (120. Zaza) - Florenzi (56. Darmian), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pellé, Éder (107. Insigne)

Viac o téme: Nemecko Taliansko
  • Zdroj: športky, SITA