Löw po dramatickom štvrťfinále o víťazstve inteligenciou, Conte o budúcnosti futbalu

Nemci v dráme zdolali Talianov a sú v semifinále
Nemci v dráme zdolali Talianov a sú v semifinále

BORDEAUX - Tretím semifinalistom majstrovstiev Európy vo futbale sa stalo Nemecko. Sobotňajšie štvrťfinálové stretnutie medzi Nemeckom a Talianskom v Bordeaux sa skončilo v riadnom hracom čase aj po predĺžení 1:1.

V dramatickom rozstrele o postupe Nemcov do semifinále rozhodol obranca Jonas Hector. Na strely zo značky pokutového kopu zvíťazili Nemci 6:5 a Talianov zdolali vôbec prvýkrát na záverečnom turnaji ME či MS. Súperom Nemecka v semifinále vo štvrtok 7. júla v Marseille bude víťaz nedeľňajšieho štvrťfinálového zápasu Francúzsko - Island. 

Joachim Löw (tréner Nemecka): "Bolo to dramatické až do posledného pokusu v rozstrele. Zažil som niečo podobné v roku 2006 na majstrovstvách sveta proti Argentíne. Zápas odohrali obe mužstvá na takticky vysokej úrovni. Boli sme v ňom o čosi lepší. Taliani sú silní vďaka svojim centrovaným loptám, my sme ich k nim nepúšťali. Pokutový kop proti nám bola smola, neviem si predstaviť, žeby Taliani skórovali z hry. V obrane hrali s troma mužmi vzadu, museli sme pozmeniť systém oproti zápasu so Slovenskom. Taliani hrali s dvoma strednými útočníkmi a dvoma krídelníkmi, ktorí sa sťahovali do stredu. Tá ich hra sa dala predvídať, robili to však výborne. Keď som si pozrel zápas Španielsko - Taliansko, hneď som vedel, ako by sme mali hrať. Vravel som si, že Talianov musíme zdolať ich vlastnou zbraňou - inteligenciou. Nedovolili sme im utvoriť si šance, obrana pracovala výborne. Pri penaltovom rozstrele si každý hráč povedal, kedy chce ísť, rýchlo sme dali dokopy strelcov od prvého po piateho. Zvyčajne sa naši hráči v tomto smere nemýlia, dnes to viacerým nevyšlo. Je skvelé, že sa ukázali mladí Kimmich a Hector a udržali si nervy v takých vypätých situáciách. Hector je pokojný a tichý typ, mal som z neho veľmi dobrý pocit." 

Antonio Conte (tréner Talianska): "Som sklamaný. Samozrejme, radšej by som bol, keby sme ďalej pokračovali my. V zápase proti silnému súperovi sme však demonštrovali, že si zaslúžime veľký rešpekt. Na tomto šampionáte hráči ukázali, čo pre nich znamená nosiť na sebe reprezentačný dres. Pre mňa je najväčším víťazstvom to, že som mohol pracovať s touto skupinou hráčov, ale aj celým realizačným tímom od výstrojára až po kuchára. Bol to pre mňa jeden obrovský zážitok a pocta. Keď vydáte zo seba všetko, a to bol náš prípad, nemôže vás nikto kritizovať. Títo chlapi dali do toho maximum a ja verím, že ľudia to poznali. Títo hráči milujú svoju krajinu a dresy, ktoré nosia. Nebojím sa o budúcnosť talianskeho futbalu." 


Jonas Hector (obranca Nemecka, premenil rozhodujúci pokus v rozstrele): "Je náročné to všetko vyjadriť slovami. Bol som nevýslovne šťastný, keď sa lopta po mojom pokuse ocitla v bránke. Nebolo už veľa možností, kto by mohol ísť strieľať, tak som šiel ja. Našťastie, podarilo sa to, a sme v ďalšom kole. Bol to náročný zápas, ktorý trval vyše 120 minút. Toto je čisté šťastie." 


Manuel Neuer (brankár Nemecka a Hráč zápasu): "Nikdy predtým som nezažil penaltový rozstrel, ako bol tento. Mám pocit, že väčšina Talianov mierila do stredu. Stav 1:1 po predĺžení bol z nášho pohľadu aj trochu smola. Verili sme však, že sme lepší a že to napokon zvládneme. Semifinále je naše, zaslúžene. Keď už sme tak ďaleko, chceme ísť až do Paríža. Urobíme pre to všetko." 


Sami Khedira (stredopoliar Nemecka): "Zahrali sme ako jedno veľké mužstvo. Veľa sme Talianom nedovolili. Mali sme smolu, keď súper vyrovnal z jedenástky. Spolu s Mariom Gómezom sme museli predčasne dolu z ihriska. Máme nejakých chorých hráčov, ale to je normálne na takomto veľkom a dlhom turnaji." 

Jérome Boateng (obranca Nemecka): "Boli sme lepším tímom, ale museli sme si to uhrať v tvrdom boji. Jedenástka proti nám bola zbytočná hlúposť, lebo som nedokázal dostatočne rýchlo stiahnuť ruky k telu. Je mi to ľúto. Rozstrel je už lotéria, ale Manu v bránke je veľká výhoda. Mám opäť problém s lýtkom, ale žiadne obavy, aby som nenastúpil na semifinále." 


Marco Parolo (stredopoliar Talianska): "Je nám to ľúto, ale v penaltovej lotérii uspel náš súper. Hrali sme proti majstrom sveta, naozaj silnému tímu, a ukázali sme tímového ducha, charakter a aj veľa individuálneho talentu. V penaltovom rozstrele sme mohli byť úspešní my, mali sme viacero šancí, ale nedotiahli sme to. Ešte raz - sorry. Boli sme blízko víťazstva, aj tak si však myslím, že môžeme byť hrdí na to, čo sme dosiahli." 


Leonardo Bonucci (obranca Talianska, strelec gólu z 11 m, ale neúspešný v rozstrele): "Penalty sú lotéria, v ktorej je treba mať aj šťastie. Končíme s hlavami hore a hrdí na seba."


Tagy: Nemecko Manuel Neuer Taliansko Antonio Conte futbal Joachim Löw Jonas Hector

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA