VIDEO Sagan má opäť žltý aj zelený dres: Špurt je vždy lotéria, mal som si viac počkať

Peter Sagan v zelenom dresePeter Sagan v zelenom drese Zdroj: SITA

LIMOGES - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil tretie miesto v utorňajšej 4. etape Tour de France a obhájil žltý dres pre lídra celkového poradia. Z triumfu sa tešil jazdec stajne Etixx-QuickStep Marcel Kittel, ktorý sa presadil v hromadnom špurte pelotónu a cieľ najdlhšej 237,5 km dlhej etapy zo Saumuru do Limoges zvládol v čase 5:28:30 h. O jeho milimetrovom víťazstve pred domácim Byranom Coquardom (Direct Energie) rozhodla až cieľová fotografia.

Dvadsaťšesťročný Sagan bojoval až dokonca o popredné pozície a nakoniec sa mu ušlo tretie miesto. Pretekár stajne Tinkoff vďaka nemu získal ďalšie štyri bonusové sekundy a tak na čele celkového poradia zvýšili náskok pred druhým Julianom Alaphilippom na 12 sekúnd. Zároveň sa dostal aj na čelo bodovacej súťaže o zelený dres. Pred druhým Britom Markom Cavendishom vedie o päť bodov.

"Špurt je vždy lotéria. Mal som si viac počkať, vyštartoval som v rovnakom čase ako Kittel a aj pre neho to bolo dlhé. Coquard vyrazil neskôr a takmer aj vyhral. Som rád za body, za žltý dres. Táto Tour mi zatiaľ vychádza vynikajúco. Zajtrajšiu trasu som si ešte nepozeral, takže neviem, či dokážem udržať žltý dres. Pozriem si ju dnes večer alebo ráno," povedal Sagan.

Pre dvadsaťosemročného Kittela to bolo už deviate etapové víťazstvo na Tour. "Som šťastný, ako by som vyhral svoju prvú etapu na Tour. Dnes to bol náročný špurt, veľmi dobrú prácu odviedol môj tím. Som rád, že som vyhral," povedal v prvom televíznom rozhovore Kittel.

Organizátori si v utorok pripravili na pelotón najdlhšiu trať celého programu 103. ročníka legendárnych pretekov s dĺžkou 237,5 km a jednou vrchárskou prémiou 4. kategórie Côte de la Maison Neuve 55 km pred cieľom. Etapa bola opäť určená najmä pre špurtérov, no keďže posledných 500 metrov bolo do kopca s priemerným 5% sklonom, záver sľuboval zaujímavý priebeh.

Utorňajší únik sa formoval oveľa dramatickejšie ako deň predtým. Ako prvej sa podarilo odtrhnúť sedmičke pretekárov. Viacero tímov však nebolo spokojných, že vpredu nemá svojho zástupcu a tak ju pelotón za pár kilometrov vysokým tempo stiahol späť. Po ďalších márnych pokusoch prišiel úspešný atak štvorice Oliver Naesen (IAM Cycling), Alexis Gougerard (AG2R-La Mondiale), Markel Irizar (Trek-Segafredo) a Andreas Schillinger (Bora-Argon18). Ich náskok sa vyšplhal nad päť minút a to sa už na čelo hlavného balíka presunuli tímy s ambíciami na etapové vavríny vrátane Saganovho Tinkoffu. Pelotón začal zvyšovať rýchlosť až po občerstvovacej fáze a 100 km pred cieľom skresal náskok štvorice na tri a pol minúty. Jedinú rýchlostnú prémiu v Le Dorat na 170. kilometri vyhral Schillingen pred trojicou kolegov z úniku. Špurt pelotónu získal Sagan a pripísal si 11 bodov do súťaže o zelený dres. Za ním skončili Kittel, Cavendish i Greipel, no očividne nešli úplne naplno.

Náskok úniku s približujúcim sa cieľom rýchlo klesal. Na konci ostal na čele len Irizar, ktorého balík pohltil asi šesť kilometrov pred cieľom. Pelotón viedli "vláčiky" Lotta, Sky a Tinkoffu. Sagan si držal dobrú pozíciu a v záverečných stovkách metrov sa dostal aj do čela, no nakoniec ho zdolali Kittel a Coquard.

Obaja špurtovali bok po boku a po prejazde cieľom nebolo niekoľko minút jasné, kto z nich vlastne vyhral. "Až môj lekár mi povedal, že som vyhral. Bol som neskutočne šťastný a hrdý. Po tom, čo som prišiel o vlaňajšiu Tour a zmenil som tím, boli očakávania veľmi veľké," povedal Kittel.

Coquard netajil sklamanie. "Skutočne som veril vo svoje šance na výhru. Som veľmi sklamaný, ale nesmiem sa vzdať. Stále mám veľa šancí, myslím si, že patrím k najlepším. Som síce mladý, ale som víťazný typ a chcem na Tour uspieť."

Viac o téme: Peter Sagan Marcel Kittel