Cavendish napriek forme ako hrom realistom: Zelený dres? Sagan je na inej úrovni

Víťazné gesto britského cyklistu Marka Cavendisha (Team Dimension Data) v cieli  6. etapy 103. ročníka prestížnych cyklistických pretekov Tour de France z Arpajon-sur-Cere do Montaubanu (190,5 km) 7. júla 2016.
Víťazné gesto britského cyklistu Marka Cavendisha (Team Dimension Data) v cieli 6. etapy 103. ročníka prestížnych cyklistických pretekov Tour de France z Arpajon-sur-Cere do Montaubanu (190,5 km) 7. júla 2016.

MONTAUBAN - Mark Cavendish zatiaľ na cyklistickej Tour de France predvádza šprinty ako za svojich najlepších čias. Nie Nemci Marcel Kittel či André Greipel, ale tento 31-ročný subtílny jazdec tímu Dimension Data je zatiaľ kráľom dojazdov na 103. ročníku najslávnejších etapových pretekov.

Po úspešných koncovkách v Utah Beach a Angers Cavendish pridal tretie šprintérske víťazstvo vo štvrtok v Montaubane, keď druhého Kittela odsunul do role štatistu. "Áno, bolo to ako za starých čias. Bezpečne som to dal aj na dlhý šprint, bolo to mierne z kopca. Súhlasím s manažérom Rolfom Aldagom, ktorý vravel, že návrat na dráhu mi pomohol rozhodnúť sa v zlomku sekundy. Už aj jedno etapové víťazstvo na Tour de France robí sezónu úspešnou. Ja už mám tri, preto je moja spokojnosť namieste," uviedol Mark Cavendish na webe podujatia LeTour.fr.

Cavendish môže vysloviť zdupľovanú spokojnosť, veď po štvrtku je staronovým lídrom bodovacej súťaže. Zo zeleného dresu vyzliekol slovenského cyklistu Petra Sagana, ktorý šprintoval v Montaubane na 6. mieste. Momentálne má Cavendish pred Saganom náskok 29 bodov, medzi nich sa ešte dostal Kittel. Britský rýchlik na dvoch kolesách je však realista, ubránenie zeleného dresu až do Paríža nevidí reálne. "Som rád, že budem v zelenom. Keď však prídeme do kopcov, bude koniec nádejám. Tam už na Sagana nebudem mať. Nielen ja, nikto ho tam nezdolá. On je na inej úrovni," dodal Cavendish. 

Britský šprintérsky fenomén má po štvrtku na konte už 29 etapových triumfov na "Starej dáme". Nazbieral ich od roku 2008 a v historickej tabuľke sa dostal už na druhé miesto pred Francúza Bernarda Hinaulta s 28 jednotlivými triumfami. Rekordérom zatiaľ zostáva fenomenálny Belgičan Eddy Merckx s 34 etapovými víťazstvami. Dovedna 31 jazdcov v celej 103. ročnej histórii TdF vyhralo 10 a viac etáp. Z aktívných jazdcov medzi nich patrí už len Nemec André Greipel s 10 triumfami. 

Najviac víťazných etáp na Tour de France: 
1. Eddy Merckx (Belg.) 34 
2. Mark Cavendish (V. Brit.) 29 
3. Bernard Hinault (Fr.) 28 
4. André Leducq (Fr.) 25 
5. André Darrigade (Fr.) 22 
6. Nicolas Frantz (Lux.) 20


Tagy: Peter Sagan Mark Cavendish

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA